Jazda ciężarówką podczas silnego wiatru
REKLAMA
REKLAMA
Zasady jazdy ciężarówką podczas silnego wiatru
REKLAMA
Ogromna powierzchnia boczna zestawu - ciągnika siodłowego oraz naczepy sprawia, że zestaw mimo dużej masy jest wyjątkowo wrażliwy na boczne podmuchy wiatru. Wyobraźmy sobie sytuację, w której poruszający się ze zbyt dużą prędkością TIR po śliskiej drodze, wyjeżdża zza ściany lasu i ulega zrywowi bocznego wiatru. Nagłe uderzenie w bok może zepchnąć ciężarówkę na przeciwległy pas ruchu i doprowadzić do tragedii.
Tym samym kierowca, który prowadzi zestaw pojazdów podczas silnego wiatru musi znacznie ograniczyć prędkość oraz zachować szczególną ostrożność jadąc na otwartej przestrzeni lub gdy wyjeżdża z lasu.
W lepszej sytuacji są kierowcy, którzy we wspomnianych warunkach prowadzą niezaładowany pojazd. Wtedy powinni podwinąć boczne ściany plandeki. Dzięki temu zapewnią swobodny przepływ wiatru i znacznie ograniczą powierzchnię, na którą będzie oddziaływały siły aerodynamiki.
Zanim wyruszysz w trasę
REKLAMA
Przed wyruszeniem w trasę trzeba koniecznie sprawdzić napięcia plandeki oraz dokładną kontrolę wszystkich zapięć, gdyż w wyniku silnego wiatru plandeka może ulec zerwaniu. To ważne, nawet niewielkie pęknięcie przy wyższych prędkościach może poskutkować całkowitym rozerwaniem plandeki.
Podróżując w warunkach zimowych, bądź po ulewnym deszczu zrzucić z dachu plandeki zalegającą wodę lub lód. Łatwo to zrobić wchodząc do środka naczepy i wewnętrznej strony podważać dach plandeki. To bardzo istotne, gdyż ciężar wody podczas jazdy może rozerwać plandekę i w następstwie woda może uszkodzić towar. Z kolei odrywające się z dachu plandeki bryły lodu spowodują zagrożenie życia kierowców pojazdów jadących za ciężarówką.
Tekst: Tomasz Korniejew
Źródło: Materiały prasowe Transorg.pl
REKLAMA
REKLAMA