Poczta Polska operatorem wyznaczonym przez kolejne 10 lat
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest operator wyznaczony?
Poczta Polska przez kolejne 10 lat będzie dostarczała usługi pocztowe dla wszystkich Polaków, pełniąc funkcję operatora wyznaczonego – Spółka wygrała konkurs organizowany przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oferta Poczty Polskiej uzyskała 210 na 220 możliwych punktów.
REKLAMA
Operator wyznaczony to rozwiązanie wprowadzone przez dyrektywy pocztowe Parlamentu Europejskiego i Rady, aby państwo mogło wywiązać się ze swojego obowiązku wobec obywateli w zakresie dostępności do powszechnych usług pocztowych. Rozwiązanie to ma pogodzić liberalizację rynku pocztowego z dostępnością dla obywateli podstawowych usług o dobrym standardzie, świadczonych po przystępnej cenie na terenie całego kraju i za granicą.
Zobacz też: Czy można wysłać list polecony przez internet?
– Taki wynik konkursu jest potwierdzeniem, że Poczta Polska jest dziś jedynym podmiotem, który w sposób skuteczny i bezpieczny może świadczyć usługi pocztowe na tych samych warunkach na terenie całego kraju. To sukces wszystkich Pocztowców, którzy skutecznie realizują nową strategią Spółki i którzy uwierzyli w możliwość przeprowadzenia skutecznych zmian. Dzięki temu Poczta Polska jest dziś silną i nowoczesna firmą – podkreśla Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej. – Nasza sieć placówek i solidni pracownicy, którzy zatrudniani są na umowach o pracę to gwarancja jakości i niezawodności. Jesteśmy dumni, że przez kolejną dekadę będziemy pełnić tę zaszczytną funkcję – dodaje Jerzy Jóźkowiak.
Zobacz też: Poczta Polska wygrała kontrakt na obsługę Sejmu
Jakie wymogi musi spełnić operator wyznaczony?
W świetle przepisów operator wyznaczony powinien posiadać sieć placówek i centrów rozdzielczych, które umożliwią ciągłe świadczenie usług pocztowych, czyli w praktyce - dostarczanie i odbieranie korespondencji co najmniej pięć dni w tygodniu. Do usług powszechnych zalicza się doręczanie listów do 2 kg, paczek do 10 kg (20 kg w obrocie zagranicznym) i przesyłek dla niewidomych. Ponadto operator wyznaczony powinien być gotowy do wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Nie bez znaczenia jest tu kwestia zapewnienia przez operatora wyznaczonego dostępu do właściwej obsługi osób z niepełnosprawnościami np. poprzez przyjmowanie od nich przesyłek w miejscu zamieszkania, doręczania przesyłek bezpośrednio do mieszkań, a nie do skrzynek oddawczych.
Źródło: Materiały prasowe Poczty Polskiej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.