REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Tomasz Dobczyński
fot. DHL
fot. DHL
Ruediger Nehmzow

REKLAMA

REKLAMA

Czas realizacji usługi kurierskiej różni się w zależności od jej zasięgu geograficznego. Odbiorca paczki lub przesyłki może znajdować się względem miejsca nadania w tym samym mieście, nawet na sąsiedniej ulicy, jak również w innym kraju czy nawet kontynencie. W skrajnym przypadku czas doręczenia paczki lub przesyłki na sąsiednią ulicę i do innego kraju może być taki sam.

Usługa kurierska jest uznana za usługę ekspresową, dlatego jej najmocniejszym filarem jest skrócony do minimum czas doręczenia. Na całkowity czas realizacji składają się następujące elementy: 

REKLAMA

  • czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania włącznie z czasem obsługi dokumentów,
  • czas przewozu (zawiera czas wszystkich operacji związanych z przejściem ładunku przez sortownię firmy kurierskiej plus czas samego transportu),
  • czas wydawania paczki lub przesyłki osobie odpowiedzialnej w miejscu doręczenia (włącznie z czasem obsługi dokumentów).

Przesyłka na rynku lokalnym

REKLAMA

Czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania oraz czas wydawania jej odbiorcy są stałe - niezależnie od zakresu geograficznego usługi kurierskiej. Powyższe aktywności wymagają określonej liczby czynności kuriera, które prowadzą do zlokalizowania miejsca nadania lub odbioru, uzgodnienia z osobą odpowiedzialną szczegółów odbioru towaru, przekazania odpowiednich instrukcji oraz podpisania listu przewozowego.

Zbiór powyższych czynności jest powtarzalny, a czasy ich realizacji zwykle stałe. W związku z tym, kluczowym składnikiem zwiększającym lub skracającym całkowity czas realizacji usługi kurierskiej jest jego „środkowy” składnik, czyli czas przewozu.

Ten składnik jest silnie związany z odległością pomiędzy miejscem nadania i odbioru paczki lub przesyłki. Stąd obserwujemy na rynku podział usług na: miejskie - świadczone w granicach administracyjnych miasta, w której nadawana i odbierana jest paczka lub przesyłka, podmiejskie - świadczone na terenach oddalonych od granic administracyjnych miasta, z którego nadawana jest paczka lub przesyłka o maksymalnie 45 kilometrów, krajowe - świadczone na terenie całej Polski, międzynarodowe lotnicze - świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu lotniczego oraz międzynarodowe ekonomiczne świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu drogowego. 


Usługa miejska może być realizowana w dwóch trybach: standardowym i ekspresowym. Średni czas realizacji usługi miejskiej w trybie standardowym określony jest na 3 godziny od momentu odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera. Jeśli przesyłka jest pilniejsza, istnieje możliwość przyspieszenia poprzez wybranie opcji „ekspres”. Średni czas wynosi od 60 do 120 minut od momentu odbioru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesyłki kurierskie: Usługa podmiejska

Czas usługi podmiejskiej jest mocno uzależniony od odległości miejscowości doręczenia od granic administracyjnych miasta, w którym paczka lub przesyłka została nadana. Przyjmując wariant maksymalny, kiedy odległość wynosi do 45 km, należy oczekiwać średnio 5 godzin na doręczenie. Jeśli odległość jest większa od 45 kilometrów, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nadana paczka lub przesyłka zostanie zakwalifikowana w tym wypadku jako krajowa. Istnieją możliwości doręczenia w sobotę lub w Niedzielę i Święta, jednak jest to opcja dodatkowa, która wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Przesyłki kurierskie: Usługa międzynarodowa i UE

REKLAMA

Czas usług międzynarodowych zależy najmocniej od odległości pomiędzy punktem nadania i odbioru. Tryb lotniczy jest trybem ekspresowym, w którym do fazy przewozu między krajami wykorzystywana jest flota samolotów transportowych. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to czasy doręczenia w trybie lotniczym są w znakomitej większości analogiczne do usługi krajowej, jest to jeden dzień roboczy.

Dostawy do przykładowych krajów będących poza UE na przykładzie DHL Express to: Norwegia do 2 dni roboczych, Rosja – od 2 do 3 dni roboczych, Białoruś – do 4 dni roboczych, Ukraina do 3 dni roboczych.

Jeśli chodzi o doręczenia w głównych ośrodkach biznesowych w Azji, to na przykładzie TNT Express są to: Chiny – od 3 do 4 dni roboczych, Japonia – 3 dni robocze.

Doręczenie do USA w DHL Express wynosi do 2 dni roboczych. Ameryka Południowa w TNT Express zostanie zanalizowana na przykładzie Brazylii – od 3 do 4 dni roboczych oraz Argentyny – 4 dni robocze. Czas doręczenia do Australii jest określony w DHL Express od 3 do 4 dni roboczych. Podany czas tranzytu nie uwzględniają czasu trwania odprawy celnej, której trwanie jest niezależne od firmy kurierskiej.

W czasach kryzysu częściej niż usługi lotnicze były usługi ekonomiczne – tańsze, ale z dłuższym czasem realizacji. Transport drogowy jest główną gałęzią transportu wykorzystywaną na trasie przewozu pomiędzy krajami nadania i odbioru.

Czas doręczenia w usługach ekonomicznych na terenie UE realizowany jest w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od momentu nadania. Poza Unią Europejską na przykładzie TNT Express np.: Białoruś – do 6 dni roboczych, Norwegia – od 2 do 3 dni roboczych, Rosja – od 7 do 9 dni roboczych. Usługi ekonomiczne są również dostępne poza Europą, w tym wypadku firmy kurierskie szukają alternatywnych gałęzi transportu do przewozu pomiędzy krajami.

Warto poznać proponowane czasy usług kurierskich. Ta wiedza jest szczególnie pożądana przez specjalistów odpowiedzialnych w swoich firmach za planowanie wszelkiego typu operacji, które kończą się dostawą do klienta za pomocą firmy kurierskiej. W razie pytań zachęcam do osobistego kontaktu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA