REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Dobczyński
fot. DHL
fot. DHL
Ruediger Nehmzow

REKLAMA

REKLAMA

Czas realizacji usługi kurierskiej różni się w zależności od jej zasięgu geograficznego. Odbiorca paczki lub przesyłki może znajdować się względem miejsca nadania w tym samym mieście, nawet na sąsiedniej ulicy, jak również w innym kraju czy nawet kontynencie. W skrajnym przypadku czas doręczenia paczki lub przesyłki na sąsiednią ulicę i do innego kraju może być taki sam.

Usługa kurierska jest uznana za usługę ekspresową, dlatego jej najmocniejszym filarem jest skrócony do minimum czas doręczenia. Na całkowity czas realizacji składają się następujące elementy: 

REKLAMA

  • czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania włącznie z czasem obsługi dokumentów,
  • czas przewozu (zawiera czas wszystkich operacji związanych z przejściem ładunku przez sortownię firmy kurierskiej plus czas samego transportu),
  • czas wydawania paczki lub przesyłki osobie odpowiedzialnej w miejscu doręczenia (włącznie z czasem obsługi dokumentów).

Przesyłka na rynku lokalnym

REKLAMA

Czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania oraz czas wydawania jej odbiorcy są stałe - niezależnie od zakresu geograficznego usługi kurierskiej. Powyższe aktywności wymagają określonej liczby czynności kuriera, które prowadzą do zlokalizowania miejsca nadania lub odbioru, uzgodnienia z osobą odpowiedzialną szczegółów odbioru towaru, przekazania odpowiednich instrukcji oraz podpisania listu przewozowego.

Zbiór powyższych czynności jest powtarzalny, a czasy ich realizacji zwykle stałe. W związku z tym, kluczowym składnikiem zwiększającym lub skracającym całkowity czas realizacji usługi kurierskiej jest jego „środkowy” składnik, czyli czas przewozu.

Ten składnik jest silnie związany z odległością pomiędzy miejscem nadania i odbioru paczki lub przesyłki. Stąd obserwujemy na rynku podział usług na: miejskie - świadczone w granicach administracyjnych miasta, w której nadawana i odbierana jest paczka lub przesyłka, podmiejskie - świadczone na terenach oddalonych od granic administracyjnych miasta, z którego nadawana jest paczka lub przesyłka o maksymalnie 45 kilometrów, krajowe - świadczone na terenie całej Polski, międzynarodowe lotnicze - świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu lotniczego oraz międzynarodowe ekonomiczne świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu drogowego. 


Usługa miejska może być realizowana w dwóch trybach: standardowym i ekspresowym. Średni czas realizacji usługi miejskiej w trybie standardowym określony jest na 3 godziny od momentu odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera. Jeśli przesyłka jest pilniejsza, istnieje możliwość przyspieszenia poprzez wybranie opcji „ekspres”. Średni czas wynosi od 60 do 120 minut od momentu odbioru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesyłki kurierskie: Usługa podmiejska

Czas usługi podmiejskiej jest mocno uzależniony od odległości miejscowości doręczenia od granic administracyjnych miasta, w którym paczka lub przesyłka została nadana. Przyjmując wariant maksymalny, kiedy odległość wynosi do 45 km, należy oczekiwać średnio 5 godzin na doręczenie. Jeśli odległość jest większa od 45 kilometrów, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nadana paczka lub przesyłka zostanie zakwalifikowana w tym wypadku jako krajowa. Istnieją możliwości doręczenia w sobotę lub w Niedzielę i Święta, jednak jest to opcja dodatkowa, która wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Przesyłki kurierskie: Usługa międzynarodowa i UE

REKLAMA

Czas usług międzynarodowych zależy najmocniej od odległości pomiędzy punktem nadania i odbioru. Tryb lotniczy jest trybem ekspresowym, w którym do fazy przewozu między krajami wykorzystywana jest flota samolotów transportowych. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to czasy doręczenia w trybie lotniczym są w znakomitej większości analogiczne do usługi krajowej, jest to jeden dzień roboczy.

Dostawy do przykładowych krajów będących poza UE na przykładzie DHL Express to: Norwegia do 2 dni roboczych, Rosja – od 2 do 3 dni roboczych, Białoruś – do 4 dni roboczych, Ukraina do 3 dni roboczych.

Jeśli chodzi o doręczenia w głównych ośrodkach biznesowych w Azji, to na przykładzie TNT Express są to: Chiny – od 3 do 4 dni roboczych, Japonia – 3 dni robocze.

Doręczenie do USA w DHL Express wynosi do 2 dni roboczych. Ameryka Południowa w TNT Express zostanie zanalizowana na przykładzie Brazylii – od 3 do 4 dni roboczych oraz Argentyny – 4 dni robocze. Czas doręczenia do Australii jest określony w DHL Express od 3 do 4 dni roboczych. Podany czas tranzytu nie uwzględniają czasu trwania odprawy celnej, której trwanie jest niezależne od firmy kurierskiej.

W czasach kryzysu częściej niż usługi lotnicze były usługi ekonomiczne – tańsze, ale z dłuższym czasem realizacji. Transport drogowy jest główną gałęzią transportu wykorzystywaną na trasie przewozu pomiędzy krajami nadania i odbioru.

Czas doręczenia w usługach ekonomicznych na terenie UE realizowany jest w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od momentu nadania. Poza Unią Europejską na przykładzie TNT Express np.: Białoruś – do 6 dni roboczych, Norwegia – od 2 do 3 dni roboczych, Rosja – od 7 do 9 dni roboczych. Usługi ekonomiczne są również dostępne poza Europą, w tym wypadku firmy kurierskie szukają alternatywnych gałęzi transportu do przewozu pomiędzy krajami.

Warto poznać proponowane czasy usług kurierskich. Ta wiedza jest szczególnie pożądana przez specjalistów odpowiedzialnych w swoich firmach za planowanie wszelkiego typu operacji, które kończą się dostawą do klienta za pomocą firmy kurierskiej. W razie pytań zachęcam do osobistego kontaktu. 

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

REKLAMA