REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT neutralny w imporcie towarów drogą lotniczą

Marta Krawczyk
fot. DHL
fot. DHL
Ruediger Nehmzow

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób bezgotówkowo i w późniejszym terminie zapłacić należny VAT od przesyłki importowej.

Przesyłka importowa o dużej wartości, należny podatek importowy wynosi 23%, co przy wysokiej wartości celnej towaru oznacza gigantyczną kwotę, którą należy obliczyć i wykazać w zgłoszeniu celnym.

REKLAMA

Standardowo importer powinien ją zapłacić maksymalnie do 10 dni po uzyskaniu dokumentu celnego SAD. Dzięki zmianom wprowadzonym do ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2009 r. może to zrobić bezgotówkowo i w późniejszym terminie.

W związku z kolejną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 kwietnia 2011 zaczęły obowiązywać jej zmienione regulacje.

Jedna z nich dotyczy rozliczania podatku VAT od importu towarów poprzez deklarację VAT, bez konieczności wpłacania go bezpośrednio do Urzędów Celnych.

Możliwość ta została wprowadzona już w roku 2009 do ustawy, poprzez dodanie art. 33a. Zmiany wprowadzone w roku 2011 znoszą konieczność ustanowienia zabezpieczenia majątkowego, które odpowiada wartości podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To od dawna oczekiwana zmiana dla importerów dokonujących rozliczeń podatku VAT w międzynarodowym obrocie towarowym. Wcześniej, dla wielu firm, korzystanie z uproszczonej procedury rozliczania VAT było niezasadne, gdyż wiązało się z ponoszeniem znacznych, dodatkowych kosztów związanych z zapewnieniem wymaganego zabezpieczenia.

Jak było do kwietnia 2011?

REKLAMA

Importer miał możliwość skorzystania z uproszczonej procedury rozliczania podatku, czyli zobowiązany był do wykazania w deklaracji VAT podatku należnego i naliczonego. Jednakże przepisy wymagały w zamian ustanowienia zabezpieczenia majątkowego, które odpowiadało wartości podatku należnego.

Zamiast zabezpieczenia można było również przedstawić gwarancję bankową w wysokości wartości podatku. Niestety ten wymóg prawny generował dodatkowe koszty dla importerów. Bardzo często zdarzało się więc, że importer rozliczał podatek na zasadach ogólnych, tzn. wpłacał podatek należny w ciągu 10 dni od uzyskania potwierdzenia jego wysokości przez administrację celną (SAD), aby później tę samą kwotę wykazać w deklaracji VAT jako podatek naliczony podlegający odliczeniu za okres, w którym otrzymał SAD.

W przypadku rozliczenia VAT na zasadach ogólnych, importer sprowadzający do Polski towar o wysokiej wartości „zamraża” znaczne środki finansowe na okres nawet miesiąca. Przykładowo, dla firmy rozliczającej VAT w skali miesiąca, wpłata podatku 15 stycznia oznacza, w większości przypadków, że rozliczy go dopiero 25 lutego.

Druga możliwość pozwala przedsiębiorcy skorzystać z procedury uproszczonej rozliczenia podatku od importowanych towarów (w deklaracji VAT) z zachowaniem trzech warunków:

  • W przypadku, gdy towary zostały objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy (zgłoszenie celne w procedurze uproszczonej).
  • Przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających brak zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
  • Zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego oraz urzędu celnego o zamiarze rozliczenia podatku VAT na zasadach uproszczonych.

Ten tryb rozliczania oznacza, że środki finansowe nie są zamrażane, a importer może obracać środkami finansowymi, które potencjalnie powinien wpłacić, jako podatek należny w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. Jest więc bardziej korzystny dla prowadzenia biznesu.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA