REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka nazwa kanału - Giżycki, czy Łuczański?

Jaka nazwa kanału - Giżycki, czy Łuczański?
Jaka nazwa kanału - Giżycki, czy Łuczański?

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonują dwie nazwy kanału łączącego jeziora Kisajno i Niegocin - kanał Giżycki lub kanał Łuczański. Burmistrz Giżycka zapowiedział konsultacje społeczne (potrwają do 8 maja), by ujednolicić nazewnictwo kanału.

Dlaczego kanał Łuczański?

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz powiedział PAP, że w zależności od wyniku konsultacji społecznych samorząd tego miasta "podejmie działania zmierzające do ujednolicenia tej nazwy".

REKLAMA

"Miasto nie ma w tym zakresie kompetencji, ale może zwrócić się w tej sprawie do innych organów. Na razie nie wiemy jednak, jaka jest wola mieszkańców" - podkreślił Iwaszkiewicz.

REKLAMA

Mierzący nieco ponad 2 km kanał łączący jeziora Niegocin z Kisajnem nazywany jest teraz i przez miejscowych, i przez żeglarzy albo "Giżyckim", albo "Łuczańskim". Druga z nazw nawiązuje do dawnej nazwy Giżycka - Łuczan (nazwę tę miasto przyjęło w sierpniu 1945 roku, wcześniej miasto to nazywano Lecem. Miasteczko stało się "Giżyckiem" na cześć Gustawa Gizewiusza decyzją Komisji Ustalania Nazw Miejscowości z marca 1946 roku.)

Kanał przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy - jedną z atrakcji Giżycka, dalej pod kładką dla pieszych i dwoma mostami drogowymi.

Zobacz też: Śladami Sommelierów: Skajboty na Mazurach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kanał Giżycki to nazwa oficjalna

Rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej w Warszawie Urszula Tomoń poinformowała PAP, że oficjalna nazwa kanału to "Kanał Giżycki". "Nazwa ta została ustanowiona Zarządzeniem nr 52 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 lutego 1953 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych. Dlatego w oficjalnych dokumentach taka nazwa figuruje, choć wiemy, że funkcjonuje w obiegu również druga nazwa" - przyznała Tomoń.

Z zamieszczonych w internecie wypowiedzi mieszkańców miasta wynika, że większość z nich woli nazwę "Łuczański". "Ja taką nazwą zawsze operuję, taką nazwę podaję. Nawiązuje ona do historycznej nazwy i jest wśród nas powszechna" - powiedział PAP właściciel szkoły żeglarskiej w Giżycku Artur Tomkiewicz.

Zobacz też: Giżycko bez żagli: zabytki cz. I

Konsultacje społeczne ws. nazwy kanału w Giżycku potrwają do 8 maja.(PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA