REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec kolejowego połączenia Wrocław - Berlin

Koniec kolejowego połączenia Wrocław - Berlin.
Koniec kolejowego połączenia Wrocław - Berlin.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Po 160 latach, zamknięto bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Wrocławiem, a Berlinem. Polski przewoźnik, który obsługiwał tę trasę poinformował, że kursy nie cieszyły się wystarczającym zainteresowaniem podróżnych.

Połączenie z Wrocławia do Berlina zostało zamknięte

Bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Wrocławiem i Berlinem istniało ponad 160 lat; od kilkunastu lat było obsługiwane przez PKP Intercity.

REKLAMA

REKLAMA

Jak powiedziała PAP Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity, połączenie zostało zlikwidowane z powodu „niewielkiego zainteresowania podróżnych”. „To był skład, którym często podróżowało kilkunastu pasażerów. Być może to połączenie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ podróż tym pociągiem z Wrocławia do Berlina trwała około sześciu godzin” - wyjaśniła Czemerajda.

Bezpośredni pociąg ze stolicy Dolnego Śląska do Berlina kursował raz dziennie. Czemerajda pytana przez PAP o czas podróży tego składu, powiedział, że po polskiej stronie linia kolejowa została zmodernizowana, dzięki czemu pociągi mogą tu rozwijać fragmentami prędkości do 160 km/h. „Po stronie niemieckiej modernizacje jeszcze nie zostały przeprowadzone” - powiedziała. Dodał, że w przyszłości przewoźnik być może wróci do tego połączenia.

Zobacz też: Inwestycje PKP w 2015 r.

Jak teraz dotrzeć z Wrocławia do Berlina koleją?

Podróżni, którzy chcą dostać się koleją z Wrocławia do Berlina mogą skorzystać m.in. z połączenia z przesiadką w Poznaniu. „Z Poznania do Berlina realizowanych jest w ciągu dnia kilka połączeń” - dodała Czemerajda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protest przeciwko likwidacji bezpośredniego połączenia kolejowego z Wrocławia do Berlina wystosował zarząd województwa dolnośląskiego. „Likwidacja tak ważnego dla Dolnego Śląska międzynarodowego połączenia ma wymiar gospodarczy i społeczny oraz stoi w wyraźnej sprzeczności z podstawowymi celami Unii Europejskiej” - napisano w stanowisku zarządu.

Zdaniem zarządu likwidacja połączenia ograniczy możliwości intensywnie rozwijającej się współpracy transgranicznej polskich i niemieckich regionów oraz przyczyni się do zmniejszenia atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionu.

Zobacz też: Test Hyundai i10 1.0 MPI 66 KM

„Należy podkreślić, że decyzja o likwidacji połączenia zapada rok przed objęciem przez Wrocław zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, i może negatywnie oddziaływać na decyzje osób zainteresowanych dotarciem do Wrocławia w celu wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych i imprezach artystycznych organizowanych z tej okazji” - podkreślono.(PAP)

pdo/ dym/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA