Transport substancji chemicznych
REKLAMA
REKLAMA
Udział przewozów towarów niebezpiecznych w ogólnej liczbie przewozów w Polsce
REKLAMA
Udział przewozów towarów niebezpiecznych w ogólnej ilości przewozów drogowych szacuje się na ok. 10-15%. Według danych Głównego Inspektora Transportu Drogowego w roku 2013 na polskich drogach zostało skontrolowanych 18999 pojazdów z towarami niebezpiecznymi.
Ze względu na wyśrubowane normy, transport substancji chemicznych nie należy do łatwych przedsięwzięć. Przede wszystkim wymaga utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Specyfika i ryzyko związane z przewozem materiałów niebezpiecznych sprawiają, że tego trudnego zadania mogą podjąć się jedynie dobrze przygotowane firmy spedycyjne.- podkreśla Andriej Kolosowski, Prezes Zarządu AsstrA Polska.
Regulacje określające transport substancji chemicznych
REKLAMA
Dla firm transportowych, które zajmują się transportem substancji chemicznych, oprócz przepisów ADR, należy jeszcze wskazać dwie inne bardzo ważne regulacje:
- ISO 9001:2008 – to norma międzynarodowa zawierająca wymagania dotyczące systemów zarządzania jakością. Stosowana przez firmy do wykazania zdolność do dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klienta oraz wymagania w zakresie nadrzędnych przepisów .
- SQAS – Safety & Quality Assessment System to narzędzie służące zbadaniu i określeniu poziomu bezpieczeństwa i jakości działań operacyjnych podejmowanych w obrocie produktami chemicznymi zarówno neutralnymi, jak i niebezpiecznymi podlegającymi ustawodawstwu ADR, RID, ADN oraz materiałami szczególnego ryzyka HCDG przez podmioty funkcjonujące w łańcuchu logistycznym.
Dynamicznie rozwijający się rynek chemiczny stwarza nowe możliwości rozwoju dla firm logistycznych, ale jednocześnie systematycznie nakłada na nie kolejne, coraz to wyższe, wymagania w zakresie standardów zachowania bezpieczeństwa. Koncerny chemiczne wysoko stawiają poprzeczkę dla podwykonawców i szybko weryfikują ich doświadczenie oraz umiejętność. Fundamentem udanej współpracy jest dziś nie tylko umiejętność organizacji przewozu towaru między dwoma punktami, ale zapewnienie klientowi oferty idealnie dostosowanej do jego potrzeb.
Źródło: AsstrA
REKLAMA
REKLAMA