REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski rynek transportowy numerem jeden w Europie

Rynek transportowy w Polsce wciąż rośnie
Rynek transportowy w Polsce wciąż rośnie

REKLAMA

REKLAMA

Według raportu, który opublikował pod koniec trzeciego kwartału 2012 r. Eurostat - Polska zajęła w 2011 roku drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości przewozów transportem drogowym.

Polskie przedsiębiorstwa zajmujące się zawodowo przewozami transportem samochodowym wykonały 207,7 mld tonokilometrów. Równocześnie polscy przewoźnicy prowadzą w kategorii przewozów międzynarodowych. W 2011 roku przewieźli oni 90,1 mld tonokilometrów w transporcie międzynarodowym i kabotażowym.
Polska była jedynym krajem, którego przewoźnicy osiągnęli wzrosty we wszystkich odległościach. Szczególnie wyróżnialiśmy się na dystansach od 150 do 999 km. Oprócz Polski, wszystkie państwa UE odnotowały spadki w przewozach, zwłaszcza na większych odległościach.

REKLAMA

Powód wzrostu - konkurencyjność?

Uzyskane przez polskie firmy transportowe wzrosty tonokilometrów we wszystkich przedziałach dystansów ujętych w Eurostacie, mogę świadczyć tylko o jednym - o wysokiej konkurencyjności polskich firm przewozowych na arenie europejskiej. Polscy przewoźnicy mają bardzo dobrą opinię wśród klientów, dysponują nowoczesnym taborem, a do tego są konkurencyjni cenowo. Wielu polskich przewoźników współpracuje na zasadzie stałych kontraktów z dużymi spedycjami na zachodzie Europy a także z sieciami handlowymi i producenckimi.
W Polsce wykorzystanie w dużym stopniu transportu samochodowego, wynika z tego, że np. transport intermodalny jest w dalszym ciągu marginalny w przewozach towarów. Dotyczy to wszystkich grup ładunków. Na krajowym rynku przewozów towarów sypkich na średnim dystansie w dalszym ciągu jest bardziej opłacalny transport samochodowy, niż wykorzystanie do tego typu przewozów kolei. Wynika to z ograniczeń kolei – samochód ma większe możliwości dotarcia do miejsca docelowego. Kolejny powód wzrostu na rynku przewozów drogowych, to pokłosie ubiegłorocznych największych inwestycji wszechczasów w Polsce związanych z budową autostrad i stadionów. Zaangażowanie środków transportowych w tych operacjach było nadzwyczaj duże. Ograniczenie ilości inwestycji infrastrukturalnych i zakończenie tych budów w tym roku zapewne zmniejszy nasz wskaźnik w kolejnych okresach. 

W najbliższej przyszłości dalszy rozwój

Niemniej jednak w najbliższej przyszłości będziemy obserwować dalszy rozwój transportu drogowego. Wynika to również z faktu korzystnego położenia geograficznego Polski i głównych ośrodków gospodarczych, które sprzyjają rozwojowi tej gałęzi transportowej. W transporcie krajowym nie musimy pokonywać znacznych odległości, stąd efektywność transportu drogowego będzie w dalszym ciągu przeważała nad przewozami kolejowymi czy nad żeglugą śródlądową, którą w ostatnim czasie próbuje się reaktywować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Grzegorz Lichocik, prezes Dachser Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA