REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portowcy chcą resortowego zapisu o torze wodnym Świnoujście-Szczecin

REKLAMA

REKLAMA

Władze portów Szczecin i Świnoujście chcą, by pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12,5 m uwzględnione zostało w tworzonym dokumencie Ministerstwa Infrastruktury "Strategia rozwoju gospodarki morskiej do 2020 r.".

W czwartek (25 października 2012 r.) w Szczecinie zaczęła się dwudniowa konferencja Waterfront Forum Szczecin, poświęcona m.in. zagospodarowaniu terenów leżących nad wodami. W konferencji uczestniczą m.in. przedstawiciele środowisk związanych z gospodarką morską i samorządowcy. Jak powiedział Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m to szansa na rozwój portu.

REKLAMA

REKLAMA

Według niego, inwestycja przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy, pojawią się dodatkowe wpływy z opłat portowych, a także wzrośnie liczba przeładunków. Inwestycja ma także utrzymać konkurencyjność portu w Szczecinie na tle portów południowego Bałtyku.

Według Siergieja, na przełomie listopada i grudnia br. ma zostać ukończony dokument Ministerstwa Infrastruktury "Strategia rozwoju gospodarki morskiej do 2020 r.". "My (zarząd portów - PAP) ze swojej strony zadbamy o to, żeby odpowiednie zapisy umożliwiające ubieganie się o środki na pogłębienie toru do 12,5 m były tam umieszczone" - dodał.

Oprócz tworzonej strategii trwają również prace przy innych elementach niezbędnych do przygotowywanego pogłębienia toru wodnego. Siergiej powiedział, "Urząd Morski w Szczecinie będzie odpowiedzialny w głównej części za pogłębienie toru, przygotowuje się aktualnie do inwentaryzacji całej drogi wodnej i ma zamiar jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wykonanie studium wykonalności i być może raportu oddziaływania na środowisko.


REKLAMA

To są podstawowe dokumenty, które mają umożliwić w przyszłej perspektywie unijnej aplikowanie o środki" - dodał. Przy planowanym pogłębieniu toru wodnego równolegle będą prowadzone dwie inwestycje. Urząd Morski w Szczecinie pogłębi odcinek drogi wodnej Świnoujście - Szczecin, a Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zmodernizuje nabrzeża oraz baseny i kanały portowe. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała urząd morski powyżej 1 mld zł, natomiast zarząd portów - od 80 do 100 mln zł. Według informacji zarządu portów, tzw. głębokość techniczna liczącego 68 km toru wodnego łączącego Świnoujście ze Szczecinem prawie na całej jego długości wynosi 10,5 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwala to na bezpieczną żeglugę statków o zanurzeniu do 9,15 m. Bałtycki standard w zakresie głębokości akwenów w portach morskich czy terminalach kontenerowych to 15-16 m. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu. Do podstawowych zadań Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście należy: zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową, prognozowanie i planowanie rozwoju portów, budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury portowej oraz pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portów.

W porcie w Świnoujściu znajduje się terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy obsługujący połączenia ze Skandynawią. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe dla towarów rolno-spożywczych. W 2011 r. łączne przeładunki obu portów wyniosły ponad 21 mln ton.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA