REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć VAT z faktury za nabycie usług transportowych lub spedycyjnych?

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury, czy z odliczeniem trzeba poczekać na wykonanie usługi?

Firma ma umowę stałej współpracy z przewoźnikiem, który wystawia faktury VAT jeszcze przed wykonaniem usługi (najczęściej zaraz po otrzymaniu zamówienia). Następstwem tego jest otrzymywanie przez firmę faktur przed wykonaniem usługi. Wystawione przez firmę transportową faktury nie są fakturami zaliczkowymi.

REKLAMA

W związku z tym powstaje pytanie, czy można odliczyć podatek VAT naliczony we wskazanych fakturach w miesiącu ich otrzymania, czy też z odliczeniem podatku VAT należy czekać na wykonanie usługi?

W przypadku faktur dokumentujących nabycie usług transportowych (analogiczne zasady obowiązują dla usług spedycyjnych) podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku VAT w dacie wpływu faktury do firmy, nawet jeżeli usługa transportowa (lub spedycyjna) nie została jeszcze wykonana.

Uzasadnienie powyższej odpowiedzi wymaga wyjaśnienia podstawowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, odnoszących się do reguł odliczania podatku VAT.

Zasadniczo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Przy czym, jeżeli faktura taka wpłynęła do firmy jeszcze przed wykonaniem usługi, wówczas prawo do odliczenia podatku VAT ulega „zawieszeniu”, do momentu wykonania usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalna zasada: Odliczasz gdy usługa wykonana

Innymi słowy, podatnik, który otrzymał fakturę przed wykonaniem usługi uzyskuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w treści tej faktury dopiero z chwilą wykonania usługi (art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług).

Przykład

Spółka A nabyła od Spółki B usługę reklamową. Ostateczne wykonanie usługi nastąpi w czerwcu 2011 r., jednakże Spółka B wystawiła fakturę VAT przedwcześnie, w kwietniu 2011 r. i w tym samym miesiącu faktura ta wpłynęła do Spółki A. Spółka A może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturze dokumentującej nabycie usług reklamowych dopiero w rozliczeniu za czerwiec 2011 r. (miesiąc wykonania usługi).

Wyjątek dla firm transportowych

REKLAMA

Jednakże ustawodawca przewidział sporo wyjątków od powyższej zasady, które dotyczą szeregu czynności, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT powstaje w sposób szczególny.
Jak wynika z art. 86 ust. 12a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zasada zgodnie z którą podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dopiero po wykonaniu usługi, nie ma zastosowania, między innymi, w przypadku usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis ten określa natomiast moment powstania obowiązku podatkowego, między innymi, dla usług transportowych i spedycyjnych (moment otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług).

Powyższe oznacza, iż w przypadku nabycia usług transportowych lub spedycyjnych o chwili powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego decyduje wyłącznie data wpływu faktury do nabywcy usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje zatem w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Przykład

REKLAMA

Spółka A nabyła od Spółki B usługę transportową. Ostateczne wykonanie usługi nastąpi w czerwcu 2011 r., jednakże Spółka B wystawiła fakturę VAT w maju 2011 r. i w tym samym miesiącu faktura ta wpłynęła do Spółki A. Spółka A może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturze dokumentującej nabycie usług transportowych w rozliczeniu za maj 2011 r.

Na marginesie należy zauważyć, iż prawo takie będzie przysługiwało przedsiębiorcy również w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług). Zatem, przykładowo, jeżeli faktura dotycząca nabycia usług transportowych wpłynie do firmy rozliczającej podatek VAT w okresach miesięcznych w czerwcu, firma taka może dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z takiej faktury w deklaracji podatkowej składanej za czerwiec, lipiec lub sierpień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA