REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesyłki drobnicowe. Czy warunki „prepaid” są rzeczywiście lepszą opcją niż „collect” ?

Marcin Giejsztowt
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przesyłki LCL (less than container load) są wykorzystywane głównie do transportu mniejszych ładunków lub części towaru, który nie mieścił się w już załadowanym kontenerze. Często sprzedawcy z kraju pochodzenia towaru oferują organizację takiego rodzaju transportu, wliczając koszty frachtu do ceny towaru lub oferując wyjątkowo atrakcyjne stawki transportu. Warunkiem jest jednak wysłanie towaru na warunkach pre-paid czyli wg formuł INCOTERMS - CFR lub CIF.

Fracht towarów na warunkach przedpłaconych do portu to dla firmy importującej szereg korzyści, spośród których zdecydowanie najważniejszymi są niskie koszty frachtu morskiego w opcji port-port oraz brak konieczności angażowania odbiorcy w proces wysyłki.

REKLAMA

Ciężar organizacji wysyłki oraz ryzyko spoczywają bowiem na załadowcy towaru, który deklaruje transport towaru do portu do portu wyładunku czyli przy LCL magazynu drobnicowego. Warto jednak rozważyć, czy minusy tego rodzaju transportu nie przeważają nad korzyściami.

Brak informacji o kosztach obsługi przesyłki

REKLAMA

Główną niedogodnością opcji „prepaid” jest brak informacji o całkowitych kosztach obsługi przesyłki, ponieważ transport na ww. warunkach nie uwzględnia kosztów przeładunku, odpraw celnych, transportu lądowego, magazynowania czy paletyzacji w kraju przeznaczenia.

Są to opłaty naliczane przez lokalnego agenta współpracującego z danym przewoźnikiem LCL. Niejednokrotnie przedstawiciel armatora LCL obciąża odbiorcę towaru niespodziewanie wysokimi opłatami - same koszty THC mogą przekraczać 50 euro per w/m. Dodatkowe koszty są również ukryte pod różnymi skrótami typu d/o, CISF, itp., których trudno uniknąć, jeżeli chce się odebrać towar szybko i sprawnie.

Czasem zdarza się również przy warunkach pre-paid że załadowca decyduje się na opcję LCL gdzie, na przykład przy transporcie kilkunastu metrów sześciennych, bardziej opłacałoby się użyć pełnego kontenera 20to stopowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety w związku z gestią załadowcy to on ma prawo wybrać rodzaj transportu a odbiorcy pozostaje uregulowanie kosztów lokalnych, które przy większych przesyłkach mogą przekroczyć wartość frachtu morskiego.

Jak zatem w porównaniu z opcją CFR/CIF wygląda fracht przesyłek na warunkach „collect”?

Różni się właściwie tylko stopniem zaangażowania odbiorcy w proces transportu, również w obszarze przejęcia przez niego odpowiedzialności (i ryzyka wg formuł INCOTERMS) za towar w momencie wysyłki, co przez niektórych może być traktowane jako minus.

Zalety tej opcji w wymiarze finansowym przeważają jednak nad niedogodnościami, a wybór partnera biznesowego w postaci firmy spedycyjnej pomaga je przezwyciężyć.

Warunki FOB/EXW to przede wszystkim pełna transparentność kosztów. Importer decydując się na fracht towaru na tych warunkach zna pełne (standardowe) koszty frachtu w opcji door-door lub port-door jeszcze przed wysyłką ładunku.

W trakcie frachtu pojawić się oczywiście mogą koszty niestandardowe, których nie sposób określić na początkowym etapie transportu takie, jak rewizje celne, przetrzymania w porcie lub magazynie czy konieczność transportu samochodem dedykowanym, jednak z tego rodzaju kosztami importer liczy się praktycznie w każdym frachcie, opcja FOB/EXW nie jest tu więc wyjątkiem.

Pełna informacja o statusie przesyłki

REKLAMA

Kolejną zaletą transportu na warunkach „collect” jest gwarancja pełnej informacji o statusie przesyłki, którą odbiorca otrzymuje w kraju odbioru towaru, a także znajomość agenta/przedstawiciela armatora oznaczająca możliwość kontaktu z nim w kraju odbiorcy.

Istnieje duże ryzyko, że załadowca będzie przekonywał, iż dany spedytor ma dużo wyższe koszty lokalne w kraju wysyłki, co oczywiście może być prawdą, natomiast jest to porównywanie jedynie części kosztów całkowitych transportu.

Dla należytej kalkulacji należy uwzględnić zarówno różnice w kosztach w kraju eksportu, frachtu morskiego jak i koszty odbioru towaru z magazynu drobnicowego i dostawę do drzwi odbiorcy. Jedynie takie porównanie daje możliwość rzetelnego przedstawienia argumentów załadowcy lub odbiorcy, jaka opcja jest bardziej korzystna. 

Reasumując: klienci, którzy wysyłają transport na warunkach CIF/CFR skuszeni atrakcyjną stawką frachtu morskiego muszą liczyć się z nieznanymi i często nieproporcjonalnie wysokimi kosztami po wyładunku towaru.

Takiego ryzyka nie ma w opcji frachtu na bazie „collect”, w której importer zna pełną wysokość kosztów standardowych przed podjęciem decyzji o wysyłce. Możliwym rozwiązaniem jest porównywanie kosztów przed wysyłką i decyzją o wyborze warunków Incoterms po zapoznaniu się z możliwymi opcjami.

Jakich opłat można się spodziewać w przewozach drobnicy na warunkach pre-paid?

Niejednokrotnie przedstawiciel armatora LCL obciąża odbiorcę towaru niespodziewanie wysokimi opłatami - same koszty THC mogą przekraczać 50 euro per w/m. Dodatkowe koszty są również ukryte pod różnymi skrótami typu d/o, CISF, itp., których trudno uniknąć, jeżeli chce się odebrać towar szybko i sprawnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA