Przesyłki drobnicowe. Czy warunki „prepaid” są rzeczywiście lepszą opcją niż „collect” ?
REKLAMA
REKLAMA
Fracht towarów na warunkach przedpłaconych do portu to dla firmy importującej szereg korzyści, spośród których zdecydowanie najważniejszymi są niskie koszty frachtu morskiego w opcji port-port oraz brak konieczności angażowania odbiorcy w proces wysyłki.
REKLAMA
Ciężar organizacji wysyłki oraz ryzyko spoczywają bowiem na załadowcy towaru, który deklaruje transport towaru do portu do portu wyładunku czyli przy LCL magazynu drobnicowego. Warto jednak rozważyć, czy minusy tego rodzaju transportu nie przeważają nad korzyściami.
Brak informacji o kosztach obsługi przesyłki
REKLAMA
Główną niedogodnością opcji „prepaid” jest brak informacji o całkowitych kosztach obsługi przesyłki, ponieważ transport na ww. warunkach nie uwzględnia kosztów przeładunku, odpraw celnych, transportu lądowego, magazynowania czy paletyzacji w kraju przeznaczenia.
Są to opłaty naliczane przez lokalnego agenta współpracującego z danym przewoźnikiem LCL. Niejednokrotnie przedstawiciel armatora LCL obciąża odbiorcę towaru niespodziewanie wysokimi opłatami - same koszty THC mogą przekraczać 50 euro per w/m. Dodatkowe koszty są również ukryte pod różnymi skrótami typu d/o, CISF, itp., których trudno uniknąć, jeżeli chce się odebrać towar szybko i sprawnie.
Czasem zdarza się również przy warunkach pre-paid że załadowca decyduje się na opcję LCL gdzie, na przykład przy transporcie kilkunastu metrów sześciennych, bardziej opłacałoby się użyć pełnego kontenera 20to stopowego.
Niestety w związku z gestią załadowcy to on ma prawo wybrać rodzaj transportu a odbiorcy pozostaje uregulowanie kosztów lokalnych, które przy większych przesyłkach mogą przekroczyć wartość frachtu morskiego.
Jak zatem w porównaniu z opcją CFR/CIF wygląda fracht przesyłek na warunkach „collect”?
Różni się właściwie tylko stopniem zaangażowania odbiorcy w proces transportu, również w obszarze przejęcia przez niego odpowiedzialności (i ryzyka wg formuł INCOTERMS) za towar w momencie wysyłki, co przez niektórych może być traktowane jako minus.
Zalety tej opcji w wymiarze finansowym przeważają jednak nad niedogodnościami, a wybór partnera biznesowego w postaci firmy spedycyjnej pomaga je przezwyciężyć.
Warunki FOB/EXW to przede wszystkim pełna transparentność kosztów. Importer decydując się na fracht towaru na tych warunkach zna pełne (standardowe) koszty frachtu w opcji door-door lub port-door jeszcze przed wysyłką ładunku.
W trakcie frachtu pojawić się oczywiście mogą koszty niestandardowe, których nie sposób określić na początkowym etapie transportu takie, jak rewizje celne, przetrzymania w porcie lub magazynie czy konieczność transportu samochodem dedykowanym, jednak z tego rodzaju kosztami importer liczy się praktycznie w każdym frachcie, opcja FOB/EXW nie jest tu więc wyjątkiem.
Pełna informacja o statusie przesyłki
REKLAMA
Kolejną zaletą transportu na warunkach „collect” jest gwarancja pełnej informacji o statusie przesyłki, którą odbiorca otrzymuje w kraju odbioru towaru, a także znajomość agenta/przedstawiciela armatora oznaczająca możliwość kontaktu z nim w kraju odbiorcy.
Istnieje duże ryzyko, że załadowca będzie przekonywał, iż dany spedytor ma dużo wyższe koszty lokalne w kraju wysyłki, co oczywiście może być prawdą, natomiast jest to porównywanie jedynie części kosztów całkowitych transportu.
Dla należytej kalkulacji należy uwzględnić zarówno różnice w kosztach w kraju eksportu, frachtu morskiego jak i koszty odbioru towaru z magazynu drobnicowego i dostawę do drzwi odbiorcy. Jedynie takie porównanie daje możliwość rzetelnego przedstawienia argumentów załadowcy lub odbiorcy, jaka opcja jest bardziej korzystna.
Reasumując: klienci, którzy wysyłają transport na warunkach CIF/CFR skuszeni atrakcyjną stawką frachtu morskiego muszą liczyć się z nieznanymi i często nieproporcjonalnie wysokimi kosztami po wyładunku towaru.
Takiego ryzyka nie ma w opcji frachtu na bazie „collect”, w której importer zna pełną wysokość kosztów standardowych przed podjęciem decyzji o wysyłce. Możliwym rozwiązaniem jest porównywanie kosztów przed wysyłką i decyzją o wyborze warunków Incoterms po zapoznaniu się z możliwymi opcjami.
Jakich opłat można się spodziewać w przewozach drobnicy na warunkach pre-paid?
Niejednokrotnie przedstawiciel armatora LCL obciąża odbiorcę towaru niespodziewanie wysokimi opłatami - same koszty THC mogą przekraczać 50 euro per w/m. Dodatkowe koszty są również ukryte pod różnymi skrótami typu d/o, CISF, itp., których trudno uniknąć, jeżeli chce się odebrać towar szybko i sprawnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.