Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie
REKLAMA
REKLAMA
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz armatorów morskich usługi transportowe polegające na dowozie towarów z określonego miejsca w Polsce do wskazanego portu w związku z eksportem tychże towarów.
REKLAMA
Dodatkowo firma świadczy szereg usług pomocniczych do tychże usług transportowych, np. usługi przeładunkowe, kontrolne, pakowania.
Jakiego rodzaju dokumentacja uprawnia nas do zastosowania 0% stawki podatku VAT w stosunku do opisanych usług?
Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, że preferencyjną 0 % stawkę podatku VAT stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:
- dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formatowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
- świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych (art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT).
REKLAMA
Jednakże, aby zastosować ww. stawkę podatku koniecznym jest prowadzenie przez podatnika (usługodawcę) dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).
Z racji tego, iż obowiazujące przepisy nie określają sposobu prowadzenia tej dokumentacji oraz rodzajów dokumentów w niej ujmowanych, uzasadnionym jest twierdzenie, że dla zastosowania przez podatnika 0% stawki podatku VAT musi on posiadać wiarygodne dowody (dokumenty), które w sposób jednoznaczny potwierdzają dokonanie eksportu towarów.
Oczywiście podatnik powinien posiadać dowody wykonania usług, które sam świadczy.
Dokumenty potwierdzające transport
Jako przykład ww. dokumentacji wskazać można tutaj następujący komplet dokumentów:
1) zlecenie otrzymane od armatora na wykonanie danej usługi bezpośrednio związanej z eksportem towarów – w zależnośco od rodzaju zleconej usługi może być to przykładowo zlecenie spedycyjne, przeładunkowe, kontrolne;
2) kopia dokumentu MRN (zgłoszenia towaru w procedurze wywozu);
3) dokument „Kwit Sternika" - dokument stanowiący potwierdzenie przez armatora (lub agenta armatora) wypłynięcie kontenera z portu. „Kwit Sternika" zawiera wszystkie dane dotyczące wysyłki eksportowej, t.j.: oznaczenie eksportera, portu załadunku, portu wyładunku w kraju trzecim, numer i rodzaj kontenera, rodzaj i ilość eksportowanego towaru oraz wskazanie Spółki jako spedytora i numer zlecenia eksportowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.