REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie

Janusz Stajniak
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT przy usługach związanych bezpośrednio z eksportem towarów.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz armatorów morskich usługi transportowe polegające na dowozie towarów z określonego miejsca w Polsce do wskazanego portu w związku z eksportem tychże towarów.

REKLAMA

Dodatkowo firma świadczy szereg usług pomocniczych do tychże usług transportowych, np. usługi przeładunkowe, kontrolne, pakowania.

Jakiego rodzaju dokumentacja uprawnia nas do zastosowania 0% stawki podatku VAT w stosunku do opisanych usług?

Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, że preferencyjną 0 % stawkę podatku VAT stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

  • dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formatowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  • świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych (art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT).

REKLAMA

Jednakże, aby zastosować ww. stawkę podatku koniecznym jest prowadzenie przez podatnika (usługodawcę) dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z racji tego, iż obowiazujące przepisy nie określają sposobu prowadzenia tej dokumentacji oraz rodzajów dokumentów w niej ujmowanych, uzasadnionym jest twierdzenie, że dla zastosowania przez podatnika 0% stawki podatku VAT musi on posiadać wiarygodne dowody (dokumenty), które w sposób jednoznaczny potwierdzają dokonanie eksportu towarów.

Oczywiście podatnik powinien posiadać dowody wykonania usług, które sam świadczy.

Dokumenty potwierdzające transport

Jako przykład ww. dokumentacji wskazać można tutaj następujący komplet dokumentów:

1) zlecenie otrzymane od armatora na wykonanie danej usługi bezpośrednio związanej z eksportem towarów – w zależnośco od rodzaju zleconej usługi może być to przykładowo zlecenie spedycyjne, przeładunkowe, kontrolne;

2) kopia dokumentu MRN (zgłoszenia towaru w procedurze wywozu);

3) dokument „Kwit Sternika" - dokument stanowiący potwierdzenie przez armatora (lub agenta armatora) wypłynięcie kontenera z portu. „Kwit Sternika" zawiera wszystkie dane dotyczące wysyłki eksportowej, t.j.: oznaczenie eksportera, portu załadunku, portu wyładunku w kraju trzecim, numer i rodzaj kontenera, rodzaj i ilość eksportowanego towaru oraz wskazanie Spółki jako spedytora i numer zlecenia eksportowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA