REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy trzeba wystawić fakturę w przypadku świadczenia usług spedycyjnych na rzecz polskiego przedsiębiorcy? Czy faktura może być wystawiona w ciągu 7 dni od wykonania usługi?

Zasadniczo przedsiębiorca, który zobowiązany jest do udokumentowania sprzedaży za pomocą faktury VAT ma na jej wystawienie 7 dni. Termin ten biegnie od daty wydania towaru lub świadczenia usługi. Jednakże od reguły tej przewidziano szereg wyjątków, a jeden z nich dotyczy właśnie świadczenia usług spedycyjnych.

REKLAMA

W tym przypadku bowiem fakturę wystawia się:

 • nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz
 • nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku.

Sam obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług spedycyjnych powstaje zaś z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od daty wykonania usługi.

Przykład

Spółka X świadczyła na rzecz Spółki Y usługę spedycyjną. Usługa została wykonana w dniu 1 marca 2011 r. i w tym samym dniu Spółka X wystawiła fakturę z tytułu wykonanej usługi określając w niej termin płatności na 20 marca. Rozważmy dwa warianty omawianej sytuacji:

 • Spółka Y będąca usługobiorcą dokonuje zapłaty całości kwoty w dniu 15 marca – faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż obowiązek podatkowy powstał 15 marca, a więc fakturę wystawiono przed powstaniem obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego,
 • Spółka Y uiściła należność 3 kwietnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał 31 marca. Również w tym przypadku uznać należy, że faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż wystawiono ją przed powstaniem obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: § 11 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

Usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców

Świadczę usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców. Czy powinienem rozliczyć z tego tytułu podatek VAT oraz czy i kiedy powinienem wystawić fakturę?

REKLAMA

W przypadku, gdy polski podatnik świadczy usługę spedycyjną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego miejscem opodatkowania takiej usługi będzie kraj w którym ta usługa jest świadczona, a więc co do zasady kraj siedziby usługobiorcy (co wynika z art. 28b ustawy o VAT). Zatem, w przedstawionej w pytaniu sytuacji usługi świadczone i opodatkowane będą na terytorium Grecji i Bułgarii.

Okoliczność, że miejscem świadczenia usługi jest terytorium innego niż Polska państwa oznacza, że po stronie świadczącego usługę przedsiębiorcy dochodzi do tzw. „eksportu” usług, który nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Pomimo, że polski podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia VAT, ma on obowiązek wystawić fakturę sprzedaży (a także, co do zasady, wykazać transakcję w deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej). Faktura VAT wystawiana przez podmiot dokonujący eksportu usług to tzw. faktura VAT handlowa (faktura VAT NP). Faktura ta powinna zostać wystawiona najpóźniej z dniem wykonania usługi spedycyjnej, nie wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi.

Przykład

REKLAMA

Polska Spółka świadczyła usługę spedycyjną na rzecz Spółki greckiej. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 1 października 2010 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Grecji (kraj siedziby usługobiorcy), a zatem polska Spółka dokonała eksportu usług. Miała obowiązek wystawić fakturę VAT NP najpóźniej w dniu 1 października 2010 r. (dzień wykonania usługi) i wcześniej niż 30 dnia przed tym dniem, a więc 1 września 2010 r.

Podstawa prawna: art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 26 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Usługi spedycyjne od przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech

Zamierzam nabywać usługi spedycyjne od przedsiębiorcy mającego siedzibę na terytorium Niemiec. Wiem już, że taka transakcja powinna zostać rozpoznana w VAT jako import usług, ale czy muszę z tego tytułu wystawiać fakturę, a jeśli tak to kiedy?

W przypadku importu usług spedycyjnych przedsiębiorca, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium Polski. W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej (wykazuje się w niej kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej transakcji).

Odnośnie terminu wystawienia faktury wewnętrznej zasadą jest, w przypadku usług spedycyjnych, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Sam obowiązek podatkowy powstaje w takiej sytuacji z chwilą wykonania usługi.

Jeżeli zaś dla danej usługi ustalono okresy rozliczeniowe, (przykładowo miesięczne), wówczas usługę uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu.

Dopuszczalnym jest także dokumentowanie nabycia ww. usług jedną zbiorczą fakturą wewnętrzną wystawianą na koniec okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład

Polska Spółka nabyła usługę spedycyjną od podatnika niemieckiego. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 21 maja 2011 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski i Spółka ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabytej usługi. W takim przypadku. Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną najpóźniej w dniu 21 maja 2011 r. (dzień wykonania usługi), jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed tą datą.

Podstawa prawna: art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 24 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  REKLAMA