REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy trzeba wystawić fakturę w przypadku świadczenia usług spedycyjnych na rzecz polskiego przedsiębiorcy? Czy faktura może być wystawiona w ciągu 7 dni od wykonania usługi?

Zasadniczo przedsiębiorca, który zobowiązany jest do udokumentowania sprzedaży za pomocą faktury VAT ma na jej wystawienie 7 dni. Termin ten biegnie od daty wydania towaru lub świadczenia usługi. Jednakże od reguły tej przewidziano szereg wyjątków, a jeden z nich dotyczy właśnie świadczenia usług spedycyjnych.

REKLAMA

W tym przypadku bowiem fakturę wystawia się:

  • nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz
  • nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku.

Sam obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług spedycyjnych powstaje zaś z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od daty wykonania usługi.

Przykład

Spółka X świadczyła na rzecz Spółki Y usługę spedycyjną. Usługa została wykonana w dniu 1 marca 2011 r. i w tym samym dniu Spółka X wystawiła fakturę z tytułu wykonanej usługi określając w niej termin płatności na 20 marca. Rozważmy dwa warianty omawianej sytuacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Spółka Y będąca usługobiorcą dokonuje zapłaty całości kwoty w dniu 15 marca – faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż obowiązek podatkowy powstał 15 marca, a więc fakturę wystawiono przed powstaniem obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego,
  • Spółka Y uiściła należność 3 kwietnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał 31 marca. Również w tym przypadku uznać należy, że faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż wystawiono ją przed powstaniem obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: § 11 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

Usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców

Świadczę usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców. Czy powinienem rozliczyć z tego tytułu podatek VAT oraz czy i kiedy powinienem wystawić fakturę?

REKLAMA

W przypadku, gdy polski podatnik świadczy usługę spedycyjną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego miejscem opodatkowania takiej usługi będzie kraj w którym ta usługa jest świadczona, a więc co do zasady kraj siedziby usługobiorcy (co wynika z art. 28b ustawy o VAT). Zatem, w przedstawionej w pytaniu sytuacji usługi świadczone i opodatkowane będą na terytorium Grecji i Bułgarii.

Okoliczność, że miejscem świadczenia usługi jest terytorium innego niż Polska państwa oznacza, że po stronie świadczącego usługę przedsiębiorcy dochodzi do tzw. „eksportu” usług, który nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Pomimo, że polski podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia VAT, ma on obowiązek wystawić fakturę sprzedaży (a także, co do zasady, wykazać transakcję w deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej). Faktura VAT wystawiana przez podmiot dokonujący eksportu usług to tzw. faktura VAT handlowa (faktura VAT NP). Faktura ta powinna zostać wystawiona najpóźniej z dniem wykonania usługi spedycyjnej, nie wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi.

Przykład

REKLAMA

Polska Spółka świadczyła usługę spedycyjną na rzecz Spółki greckiej. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 1 października 2010 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Grecji (kraj siedziby usługobiorcy), a zatem polska Spółka dokonała eksportu usług. Miała obowiązek wystawić fakturę VAT NP najpóźniej w dniu 1 października 2010 r. (dzień wykonania usługi) i wcześniej niż 30 dnia przed tym dniem, a więc 1 września 2010 r.

Podstawa prawna: art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 26 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Usługi spedycyjne od przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech

Zamierzam nabywać usługi spedycyjne od przedsiębiorcy mającego siedzibę na terytorium Niemiec. Wiem już, że taka transakcja powinna zostać rozpoznana w VAT jako import usług, ale czy muszę z tego tytułu wystawiać fakturę, a jeśli tak to kiedy?

W przypadku importu usług spedycyjnych przedsiębiorca, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium Polski. W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej (wykazuje się w niej kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej transakcji).

Odnośnie terminu wystawienia faktury wewnętrznej zasadą jest, w przypadku usług spedycyjnych, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Sam obowiązek podatkowy powstaje w takiej sytuacji z chwilą wykonania usługi.

Jeżeli zaś dla danej usługi ustalono okresy rozliczeniowe, (przykładowo miesięczne), wówczas usługę uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu.

Dopuszczalnym jest także dokumentowanie nabycia ww. usług jedną zbiorczą fakturą wewnętrzną wystawianą na koniec okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład

Polska Spółka nabyła usługę spedycyjną od podatnika niemieckiego. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 21 maja 2011 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski i Spółka ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabytej usługi. W takim przypadku. Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną najpóźniej w dniu 21 maja 2011 r. (dzień wykonania usługi), jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed tą datą.

Podstawa prawna: art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 24 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA