Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
Zasadniczo przedsiębiorca, który zobowiązany jest do udokumentowania sprzedaży za pomocą faktury VAT ma na jej wystawienie 7 dni. Termin ten biegnie od daty wydania towaru lub świadczenia usługi. Jednakże od reguły tej przewidziano szereg wyjątków, a jeden z nich dotyczy właśnie świadczenia usług spedycyjnych.
REKLAMA
W tym przypadku bowiem fakturę wystawia się:
- nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz
- nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku.
Sam obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług spedycyjnych powstaje zaś z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od daty wykonania usługi.
Przykład
Spółka X świadczyła na rzecz Spółki Y usługę spedycyjną. Usługa została wykonana w dniu 1 marca 2011 r. i w tym samym dniu Spółka X wystawiła fakturę z tytułu wykonanej usługi określając w niej termin płatności na 20 marca. Rozważmy dwa warianty omawianej sytuacji:
- Spółka Y będąca usługobiorcą dokonuje zapłaty całości kwoty w dniu 15 marca – faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż obowiązek podatkowy powstał 15 marca, a więc fakturę wystawiono przed powstaniem obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego,
- Spółka Y uiściła należność 3 kwietnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał 31 marca. Również w tym przypadku uznać należy, że faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż wystawiono ją przed powstaniem obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Podstawa prawna: § 11 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług
Usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców
Świadczę usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców. Czy powinienem rozliczyć z tego tytułu podatek VAT oraz czy i kiedy powinienem wystawić fakturę?
REKLAMA
W przypadku, gdy polski podatnik świadczy usługę spedycyjną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego miejscem opodatkowania takiej usługi będzie kraj w którym ta usługa jest świadczona, a więc co do zasady kraj siedziby usługobiorcy (co wynika z art. 28b ustawy o VAT). Zatem, w przedstawionej w pytaniu sytuacji usługi świadczone i opodatkowane będą na terytorium Grecji i Bułgarii.
Okoliczność, że miejscem świadczenia usługi jest terytorium innego niż Polska państwa oznacza, że po stronie świadczącego usługę przedsiębiorcy dochodzi do tzw. „eksportu” usług, który nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.
Pomimo, że polski podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia VAT, ma on obowiązek wystawić fakturę sprzedaży (a także, co do zasady, wykazać transakcję w deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej). Faktura VAT wystawiana przez podmiot dokonujący eksportu usług to tzw. faktura VAT handlowa (faktura VAT NP). Faktura ta powinna zostać wystawiona najpóźniej z dniem wykonania usługi spedycyjnej, nie wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi.
Przykład
REKLAMA
Polska Spółka świadczyła usługę spedycyjną na rzecz Spółki greckiej. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 1 października 2010 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Grecji (kraj siedziby usługobiorcy), a zatem polska Spółka dokonała eksportu usług. Miała obowiązek wystawić fakturę VAT NP najpóźniej w dniu 1 października 2010 r. (dzień wykonania usługi) i wcześniej niż 30 dnia przed tym dniem, a więc 1 września 2010 r.
Podstawa prawna: art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 26 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Usługi spedycyjne od przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech
Zamierzam nabywać usługi spedycyjne od przedsiębiorcy mającego siedzibę na terytorium Niemiec. Wiem już, że taka transakcja powinna zostać rozpoznana w VAT jako import usług, ale czy muszę z tego tytułu wystawiać fakturę, a jeśli tak to kiedy?
W przypadku importu usług spedycyjnych przedsiębiorca, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium Polski. W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej (wykazuje się w niej kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej transakcji).
Odnośnie terminu wystawienia faktury wewnętrznej zasadą jest, w przypadku usług spedycyjnych, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Sam obowiązek podatkowy powstaje w takiej sytuacji z chwilą wykonania usługi.
Jeżeli zaś dla danej usługi ustalono okresy rozliczeniowe, (przykładowo miesięczne), wówczas usługę uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu.
Dopuszczalnym jest także dokumentowanie nabycia ww. usług jedną zbiorczą fakturą wewnętrzną wystawianą na koniec okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Przykład
Polska Spółka nabyła usługę spedycyjną od podatnika niemieckiego. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 21 maja 2011 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski i Spółka ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabytej usługi. W takim przypadku. Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną najpóźniej w dniu 21 maja 2011 r. (dzień wykonania usługi), jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed tą datą.
Podstawa prawna: art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 24 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.