REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym

Grzegorz Roman
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy umożliwiają agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego. Jakie warunki musi spełniać agencja? W jakim trybie uzyskuje status przedstawiciela? O tym w artykule Grzegorza Romana, eksperta firmy doradczej ECDDP.

W jakim zakresie najnowsze zmiany dotyczą branży TSL?

REKLAMA

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która weszła w życie, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wraz z przepisami wykonawczymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego, rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia usług przedstawicielstwa podatkowego o agencje celne.

Nowe przepisy zawierają regulacje umożliwiające agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego, także wtedy gdy nie są one uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zwolnienie agencji celnych z posiadania takich uprawnień będzie jednak miało zastosowanie tylko w przypadku:

  • gdy podatnik ustanawiający agencję przedstawicielem podatkowym, dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski oraz
  • gdy wywóz towarów z terytorium Polski jest dokonywany przez importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Tym samym, nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom oraz postulatom zgłaszanym od dłuższego czasu przez podmioty z branży TSL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zakres uprawnień jakie uzyskała agencja celna w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o VAT, jest tak samo szeroki jak w przypadku innych podmiotów świadczących usługi w zakresie przedstawicielstwa podatkowego?

Agencja celna posiadająca status przedstawiciela podatkowego od 1 kwietnia 2011 r. jest uprawniona do:

  • prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz
  • sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych dla potrzeb podatku VAT,
  • sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych informacji podsumowujących dla potrzeb podatku VAT.

Zakres uprawnień agencji celnych, które nie są zarazem uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zajmują się świadczeniem usług w zakresie przedstawicielstwa podatkowego, będzie zatem węższy niż w przypadku innych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług w ww. zakresie.

Jakie zatem korzyści uzyskali podatnicy w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT ww zakresie?

Uzyskanie przez agencje celne uprawnień do wykonywania wyżej wskazanych czynności ułatwi dokonywanie odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne, które importowane towary kierują dalej do innego państwa członkowskiego. Tym samym dojdzie zarazem do znacznego uproszczenia w zakresie dokonywania rozliczeń należności celno - podatkowych, związanych z odprawami celnymi importowanych towarów. Wszelkie towarzyszące formalności podatkowe związane z dalszym przemieszczeniem towarów do innego państwa członkowskiego będzie mogła teraz spełnić za podatnika agencja celna działająca w charakterze przedstawiciela podatkowego.

Jakie warunki będzie musiała spełniać agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego?

Agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego będzie musiała spełniać łącznie następujące warunki:

  • być podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny;
  • przez okres ostatnich 24 miesięcy nie zalegać z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym przypadku, odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w tym przypadku w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość;
  • przez okres ostatnich 24 miesięcy osoba będąca wspólnikiem, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym agencji celnej - nie była prawomocnie skazana na podstawie ustawy Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego.

W jakim trybie agencja celna będzie mogła uzyskać status przedstawiciela podatkowego?

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada, że od 1 kwietnia 2011 r. ustanowienie przedstawiciela podatkowego będzie następowało nie tak jak dotychczas w drodze aktu notarialnego, lecz w drodze umowy zawartej w zwykłej formie pisemnej. Umowa taka będzie zawierać nazwę lub imię podatnika, adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania za granicą, dane identyfikacyjne agencji celnej, która jest ustanawiana przedstawicielem podatkowym, w tym jej numer identyfikacji podatkowej, nazwę, adres jej siedziby oraz adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

W umowie takiej powinno się również znaleźć oświadczenie podmiotu, który ustanawiany jest przedstawicielem podatkowym, o spełnieniu przez niego warunków dopuszczających możliwość świadczenia usług w charakterze przedstawiciela podatkowego. Kopia takiej umowy jest następnie składana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA