W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
W jakim zakresie najnowsze zmiany dotyczą branży TSL?
REKLAMA
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która weszła w życie, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wraz z przepisami wykonawczymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego, rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia usług przedstawicielstwa podatkowego o agencje celne.
Nowe przepisy zawierają regulacje umożliwiające agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego, także wtedy gdy nie są one uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zwolnienie agencji celnych z posiadania takich uprawnień będzie jednak miało zastosowanie tylko w przypadku:
- gdy podatnik ustanawiający agencję przedstawicielem podatkowym, dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski oraz
- gdy wywóz towarów z terytorium Polski jest dokonywany przez importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Tym samym, nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom oraz postulatom zgłaszanym od dłuższego czasu przez podmioty z branży TSL.
Czy zakres uprawnień jakie uzyskała agencja celna w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o VAT, jest tak samo szeroki jak w przypadku innych podmiotów świadczących usługi w zakresie przedstawicielstwa podatkowego?
Agencja celna posiadająca status przedstawiciela podatkowego od 1 kwietnia 2011 r. jest uprawniona do:
- prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz
- sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych dla potrzeb podatku VAT,
- sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych informacji podsumowujących dla potrzeb podatku VAT.
Zakres uprawnień agencji celnych, które nie są zarazem uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zajmują się świadczeniem usług w zakresie przedstawicielstwa podatkowego, będzie zatem węższy niż w przypadku innych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług w ww. zakresie.
Jakie zatem korzyści uzyskali podatnicy w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT ww zakresie?
Uzyskanie przez agencje celne uprawnień do wykonywania wyżej wskazanych czynności ułatwi dokonywanie odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne, które importowane towary kierują dalej do innego państwa członkowskiego. Tym samym dojdzie zarazem do znacznego uproszczenia w zakresie dokonywania rozliczeń należności celno - podatkowych, związanych z odprawami celnymi importowanych towarów. Wszelkie towarzyszące formalności podatkowe związane z dalszym przemieszczeniem towarów do innego państwa członkowskiego będzie mogła teraz spełnić za podatnika agencja celna działająca w charakterze przedstawiciela podatkowego.
Jakie warunki będzie musiała spełniać agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego?
Agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego będzie musiała spełniać łącznie następujące warunki:
- być podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny;
- przez okres ostatnich 24 miesięcy nie zalegać z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym przypadku, odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w tym przypadku w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość;
- przez okres ostatnich 24 miesięcy osoba będąca wspólnikiem, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym agencji celnej - nie była prawomocnie skazana na podstawie ustawy Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego.
W jakim trybie agencja celna będzie mogła uzyskać status przedstawiciela podatkowego?
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o VAT zakłada, że od 1 kwietnia 2011 r. ustanowienie przedstawiciela podatkowego będzie następowało nie tak jak dotychczas w drodze aktu notarialnego, lecz w drodze umowy zawartej w zwykłej formie pisemnej. Umowa taka będzie zawierać nazwę lub imię podatnika, adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania za granicą, dane identyfikacyjne agencji celnej, która jest ustanawiana przedstawicielem podatkowym, w tym jej numer identyfikacji podatkowej, nazwę, adres jej siedziby oraz adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.
W umowie takiej powinno się również znaleźć oświadczenie podmiotu, który ustanawiany jest przedstawicielem podatkowym, o spełnieniu przez niego warunków dopuszczających możliwość świadczenia usług w charakterze przedstawiciela podatkowego. Kopia takiej umowy jest następnie składana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
REKLAMA
REKLAMA