REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składowanie materiałów niebezpiecznych

Przepisy tylko częściowo określają w jaki sposób składować materiały niebezpieczne w magazynach. Na co zwrócić uwagę przechowując w magazynie niebezpieczny towar?
Przepisy tylko częściowo określają w jaki sposób składować materiały niebezpieczne w magazynach. Na co zwrócić uwagę przechowując w magazynie niebezpieczny towar?
magazynuj.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy tylko częściowo określają w jaki sposób składować materiały niebezpieczne w magazynach. Na co zwrócić uwagę przechowując w magazynie niebezpieczny towar?

Składowanie materiałów niebezpiecznych - przepisy

- Dyrektywy unijne nakładają na przedsiębiorcę posiadającego magazyn substancji niebezpiecznych określone cele i obowiązki, niemniej wytyczne, w jaki sposób ma je realizować pozostawiają prawu krajowemu – mówi Marcin Hankiewicz, ekspert sklepu Magazynuj.pl. Przepisy określają konieczność bezpiecznego składowania cieczy wysokiego ryzyka, jednak nie wskazują narzędzi do tego służących. Tymczasem wybór odpowiedniego rozwiązania może w znaczący sposób wpłynąć na zakres odpowiedzialności oraz wysokość odszkodowania w sytuacji nieoczekiwanych incydentów, np. wypadku w magazynie. Zauważmy, że w takich przypadkach firmy ubezpieczeniowe szczególnie drobiazgowo dociekają czy przedsiębiorca korzystał z właściwych zabezpieczeń, zatem czy są podstawy do wypłacenia rekompensaty finansowej. – Właśnie dlatego warto, by przedsiębiorca myślał koncepcyjnie, miał wiedzę na temat sposobów składowania substancji niebezpiecznych oraz dostępnych na rynku zabezpieczeń – radzi Marcin Hankiewicz.

REKLAMA

Zobacz też: Jak magazynować materiały niestandardowe?

Na co zwrócić uwagę składując niebezpieczne materiały w magazynie

Wybierając sposoby składowania cieczy wysokiego ryzyka za priorytet bierzemy konieczność zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Kolejnym aspektem jest ochrona środowiska przed ryzykiem wycieku szkodliwych substancji, które przechowujemy. Chronimy także własne mienie korzystając z rozwiązań ograniczających ryzyko strat materialnych. W jaki sposób? Najprostszymi elementami systemów służących do składowania beczek oraz wszelkich pojemników z substancjami niebezpiecznymi są wanny ociekowe wykonane z tworzywa PEHD - trwałego i odpornego na chemikalia oraz substancje żrące. Doskonale nadadzą się do magazynowania oraz przewożenia jednej lub wielu beczek z kwasami czy cieczami technologicznie niebezpiecznymi dla środowiska. Co ważne, takie palety ociekowe wytrzymują intensywną eksploatację właściwą dla środowisk przemysłowych. Beczki z substancjami niebezpiecznymi, olejami, materiałami zapalnymi czy brudzącymi można składować także w wannach ociekowych wykonanych z blachy stalowej lub skorzystać z wanienek wychwytowych (z kratownicą lub bez) stosowanych do wychwytywania wycieków lub jako miejsce dozowania płynów z pojemników.

Zobacz też: Kurtyna świetlna sposobem na zabezpieczenie bramy

Budując system składowania materiałów niebezpiecznych warto zwrócić dodatkową uwagą na rampy podjazdowe wykonane z polietylenu pozyskiwanego z surowców wtórnych. Element mocuje się do modułów za pomocą zaczepów o małym kącie nachylenia, dzięki czemu zdejmowanie beczek za pomocą wózków jest wyjątkowo łatwe. Bezpieczny transport pojemników zapewnia antypoślizgowe żebrowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: www.magazynuj.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA