REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek powierzchni magazynowej w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Jak kształtuje się sytuacja na rynku powierzchni magazynowej w Polsce po pierwszym kwartale 2014 r.?

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce nie traci dynamiki

REKLAMA

„Po rekordowym pod względem popytu 2013 r., rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce nie traci swojej dynamiki. W I kw. wynajęto, zarówno w ramach nowych umów, jak i przedłużeń dotychczasowych kontraktów, ponad 400 000 mkw., co jest najlepszym otwarciem roku od 2008. Nowe umowy podpisano na łącznie 269 000 mkw. co stanowi 67% całkowitego odnotowanego popytu. Biorąc pod uwagę aktywność najemców i dobrą koniunkturę gospodarczą podtrzymujemy naszą prognozę, że 2014 r. zamknie się popytem netto na poziomie miliona mkw.
Największy popyt zarejestrowano na Górnym Śląsku, gdzie wynajęto łącznie 126 000 mkw. (31% udział w krajowym popycie brutto). Należy zwrócić uwagę na wysoki udział odnowień umów w tym regionie (71%), jak również w Okolicach Warszawy (49%), co świadczy o dojrzałości i atrakcyjności tych rynków dla najemców już tam obecnych. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez portal magazyny.pl, pod względem nowego popytu na pierwszym miejscu uplasował się region Poznania (74 000 mkw.). Warto zwrócić uwagę na ożywienie na rynku szczecińskim (21 000 mkw.)
Największe umowy w I kw. zawarł Carrefour (46 000 mkw., Distribution Park Będzin, odnowienie) oraz klient, dla którego Goodman wybuduje obiekt o wielkości 40 000 mkw. pod Koninem. Na ogół wynajmowano mniejsze moduły - średnia wielkość transakcji w I kw. to niecałe 6 000 mkw. (wobec blisko 8,000 mkw. w 2013 r.)." stwierdził Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

Główne transakcje najmu w I kw. 2014 r. zawarte na rynku magazynowym w Polsce

Najemca Park Rodzaj umowy Powierzchnia (mkw.)
Carrefour Distribution Park Będzin Odnowienie umowy 46 000
Poufny Goodman BTS Nowa umowa 40 000
Geodis Distribution Park Wrocław Nowa umowa 22 000
ArchiDoc ProLogis Park Chorzów Odnowienie umowy 16 500
K-Flex Panattoni BTS K-Flex Nowa umowa 16 000
Źródło: JLL, magazyny.pl, I kw. 2014 r.
W podziale na sektory najaktywniejszymi najemcami w I kw. byli operatorzy logistyczni (z 43% udziałem w nowym popycie) oraz sieci handlowe (29%).

Jak kształtowała się podaż na rynku magazynowym w Polsce w pierwszym kwartale 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W I kw. w całym kraju do użytku oddano 245 000 mkw. nowej powierzchni, z czego najwięcej powstało w Polsce Centralnej (74 000 mkw.), Poznaniu (68 000 mkw.) i we Wrocławiu (35 000 mkw.).

REKLAMA

Całkowita wielkość rynku powierzchni magazynowych wyniosła pod koniec I kw. ponad 7,73 miliona mkw. Ponad połowa istniejących zasobów należy do czterech głównych graczy oraz ich partnerów (Prologis – 2,01 mln mkw., SEGRO – 0,97 mln mkw., Blackstone – 0,56 mln mkw. i Panattoni – 0,52 mln mkw.). Rośnie aktywność zagranicznych funduszy, które przejmują najatrakcyjniejsze projekty na rynku polskim.

Pod koniec I kw. w budowie znajdowało się 678 000 mkw., z czego zdecydowaną większość stanowiły obiekty powstające w regionach Wrocławia i Poznania (łącznie 530 000 mkw.), co w dużej mierze jest rezultatem ogłoszonej w ubiegłym roku inwestycji firmy Amazon. Jak podaje portal magazyny.pl, udział projektów spekulacyjnych pozostaje niski (5,5%), ale na rynku wrocławskim można zaobserwować wyraźne symptomy ożywienia w tym obszarze. Pod koniec I kw. na zasadach spekulacyjnych powstawało tam 24 000 mkw., a kolejni deweloperzy wyrazili zainteresowanie uruchomieniem takich projektów.

Spada współczynnik powierzchni niewynajętej

W porównaniu do końca ubiegłego kwartału zmniejszeniu uległ wskaźnik powierzchni niewynajętej (10,9% wobec 11,3% w grudniu 2013 r.). Spośród głównych rynków największy udział pustostanów zanotowano w strefie Warszawa Miasto – 20,5% oraz w Polsce Centralnej -14,2%. Największy spadek obserwowano natomiast we Wrocławiu, gdzie dostępność zmniejszyła się z 11,7% w IV kw. do 7,9% obecnie.

Czynsze na stabilnym poziomie

W I kw. stawki najmu w większości regionów pozostawały stabilne, z wyjątkiem Polski Północnej, w której odnotowano niewielki wzrost. Zgodnie z danymi JLL, opublikowanymi przez portal magazyny.pl, pod koniec I kw. 2014 r. najwyższe stawki efektywne dla obiektów typu SBU (Small Business Unit) obowiązywały na rynkach wewnątrzmiejskich, tj. w Warszawie (3,5 - 5,0 euro/mkw./miesiąc), Wrocławiu (3,4 - 3,9 euro/mkw./m-c) i w Łodzi (2,75 - 3,7 euro/mkw./m-c). Mniej płacili najemcy obiektów typu „big box” w Okolicach Warszawy (2,1 – 2,8 euro/mkw./ m-c) oraz Polsce Centralnej (2,1 – 2,8 euro/mkw./ m-c).

Źródło: JLL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA