REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek powierzchni magazynowej w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Jak kształtuje się sytuacja na rynku powierzchni magazynowej w Polsce po pierwszym kwartale 2014 r.?

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce nie traci dynamiki

REKLAMA

„Po rekordowym pod względem popytu 2013 r., rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce nie traci swojej dynamiki. W I kw. wynajęto, zarówno w ramach nowych umów, jak i przedłużeń dotychczasowych kontraktów, ponad 400 000 mkw., co jest najlepszym otwarciem roku od 2008. Nowe umowy podpisano na łącznie 269 000 mkw. co stanowi 67% całkowitego odnotowanego popytu. Biorąc pod uwagę aktywność najemców i dobrą koniunkturę gospodarczą podtrzymujemy naszą prognozę, że 2014 r. zamknie się popytem netto na poziomie miliona mkw.
Największy popyt zarejestrowano na Górnym Śląsku, gdzie wynajęto łącznie 126 000 mkw. (31% udział w krajowym popycie brutto). Należy zwrócić uwagę na wysoki udział odnowień umów w tym regionie (71%), jak również w Okolicach Warszawy (49%), co świadczy o dojrzałości i atrakcyjności tych rynków dla najemców już tam obecnych. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez portal magazyny.pl, pod względem nowego popytu na pierwszym miejscu uplasował się region Poznania (74 000 mkw.). Warto zwrócić uwagę na ożywienie na rynku szczecińskim (21 000 mkw.)
Największe umowy w I kw. zawarł Carrefour (46 000 mkw., Distribution Park Będzin, odnowienie) oraz klient, dla którego Goodman wybuduje obiekt o wielkości 40 000 mkw. pod Koninem. Na ogół wynajmowano mniejsze moduły - średnia wielkość transakcji w I kw. to niecałe 6 000 mkw. (wobec blisko 8,000 mkw. w 2013 r.)." stwierdził Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

Główne transakcje najmu w I kw. 2014 r. zawarte na rynku magazynowym w Polsce

Najemca Park Rodzaj umowy Powierzchnia (mkw.)
Carrefour Distribution Park Będzin Odnowienie umowy 46 000
Poufny Goodman BTS Nowa umowa 40 000
Geodis Distribution Park Wrocław Nowa umowa 22 000
ArchiDoc ProLogis Park Chorzów Odnowienie umowy 16 500
K-Flex Panattoni BTS K-Flex Nowa umowa 16 000
Źródło: JLL, magazyny.pl, I kw. 2014 r.
W podziale na sektory najaktywniejszymi najemcami w I kw. byli operatorzy logistyczni (z 43% udziałem w nowym popycie) oraz sieci handlowe (29%).

Jak kształtowała się podaż na rynku magazynowym w Polsce w pierwszym kwartale 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W I kw. w całym kraju do użytku oddano 245 000 mkw. nowej powierzchni, z czego najwięcej powstało w Polsce Centralnej (74 000 mkw.), Poznaniu (68 000 mkw.) i we Wrocławiu (35 000 mkw.).

REKLAMA

Całkowita wielkość rynku powierzchni magazynowych wyniosła pod koniec I kw. ponad 7,73 miliona mkw. Ponad połowa istniejących zasobów należy do czterech głównych graczy oraz ich partnerów (Prologis – 2,01 mln mkw., SEGRO – 0,97 mln mkw., Blackstone – 0,56 mln mkw. i Panattoni – 0,52 mln mkw.). Rośnie aktywność zagranicznych funduszy, które przejmują najatrakcyjniejsze projekty na rynku polskim.

Pod koniec I kw. w budowie znajdowało się 678 000 mkw., z czego zdecydowaną większość stanowiły obiekty powstające w regionach Wrocławia i Poznania (łącznie 530 000 mkw.), co w dużej mierze jest rezultatem ogłoszonej w ubiegłym roku inwestycji firmy Amazon. Jak podaje portal magazyny.pl, udział projektów spekulacyjnych pozostaje niski (5,5%), ale na rynku wrocławskim można zaobserwować wyraźne symptomy ożywienia w tym obszarze. Pod koniec I kw. na zasadach spekulacyjnych powstawało tam 24 000 mkw., a kolejni deweloperzy wyrazili zainteresowanie uruchomieniem takich projektów.

Spada współczynnik powierzchni niewynajętej

W porównaniu do końca ubiegłego kwartału zmniejszeniu uległ wskaźnik powierzchni niewynajętej (10,9% wobec 11,3% w grudniu 2013 r.). Spośród głównych rynków największy udział pustostanów zanotowano w strefie Warszawa Miasto – 20,5% oraz w Polsce Centralnej -14,2%. Największy spadek obserwowano natomiast we Wrocławiu, gdzie dostępność zmniejszyła się z 11,7% w IV kw. do 7,9% obecnie.

Czynsze na stabilnym poziomie

W I kw. stawki najmu w większości regionów pozostawały stabilne, z wyjątkiem Polski Północnej, w której odnotowano niewielki wzrost. Zgodnie z danymi JLL, opublikowanymi przez portal magazyny.pl, pod koniec I kw. 2014 r. najwyższe stawki efektywne dla obiektów typu SBU (Small Business Unit) obowiązywały na rynkach wewnątrzmiejskich, tj. w Warszawie (3,5 - 5,0 euro/mkw./miesiąc), Wrocławiu (3,4 - 3,9 euro/mkw./m-c) i w Łodzi (2,75 - 3,7 euro/mkw./m-c). Mniej płacili najemcy obiektów typu „big box” w Okolicach Warszawy (2,1 – 2,8 euro/mkw./ m-c) oraz Polsce Centralnej (2,1 – 2,8 euro/mkw./ m-c).

Źródło: JLL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA