REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możemy uciec od ekologicznych rozwiązań w magazynach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Wlazeł
fot. STILL
fot. STILL

REKLAMA

REKLAMA

Patrząc na innowacyjne rozwiązania zaproponowane w tym roku przez producentów wózków widłowych, można śmiało powiedzieć, że rewolucjonizują podejście do kwestii ochrony środowiska w procesach magazynowania. Poszukiwanie sposobów na redukcję zużywanej energii i emisji CO2 stało się priorytetem w rozwoju intralogistyki.

Rozwiązania optymalizujące pracę magazynu oraz odpowiedni dobór floty wózków widłowych mają decydujący wpływ na racjonalne wykorzystywanie zasobów i zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne procesów logistycznych.

REKLAMA

Kluczowe znaczenie ma tutaj zwłaszcza decyzja co do rodzaju napędu oraz wdrożeniu zaawansowanych technologii oszczędzania energii. Wysokie standardy poszanowania środowiska są zazwyczaj domeną największych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, ale także sektor MŚP zaczyna dostrzegać korzyści płynące z wprowadzenia proekologicznych rozwiązań. Atutem są nie tylko aspekty wizerunkowe. 

Inwestycja w ekologię, choć często wymaga dodatkowych nakładów finansowych, w dłuższej perspektywie czasu przynosi wymierne korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji.

Zielona flota wewnątrz magazynu 

Odpowiedzialność za środowisko naturalne w zarządzaniu logistyką wewnątrzmagazynową firm, przejawia się przede wszystkim w korzystaniu z nowoczesnych technologii napędu we flocie wózków widłowych.


REKLAMA

Decyzja o źródle zasilania podyktowana jest głównie infrastrukturą i rodzajem wykonywanych prac przeładunkowych, jednak mając na uwadze ekologię to wózki elektryczne są lepszym wyborem. Inwestycja w nie jest korzystna także z ekonomicznego punktu widzenia, a przemawiają za nią niższe koszty eksploatacji, ceny energii czy serwisowania. Wśród technologii oszczędzania energii dedykowanych wózkom widłowym z napędem elektrycznym przełomowym rozwiązaniem są baterie litowo-jonowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazuje się, że są one przyszłością nie tylko dla wielu urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe czy laptopy, ale i dla pojazdów elektrycznych. Ich wyjątkowość opiera się na możliwości zwiększenia wydajności przy jednoczesnym zredukowaniu rozmiarów akumulatora. W przypadku wózków widłowych jest to szczególnie istotne dla uzyskania kompaktowych rozmiarów, umożliwiających przejazd przez wąskie korytarze magazynu.

REKLAMA

Baterie Li-Ion zyskują także na ominięciu tzw. „efektu pamięci”, co umożliwia ich doładowywanie, nawet gdy nie zostały całkowicie opróżnione. Zredukowany został także czas potrzebny na naładowanie energii, a dzięki większej wydajności wzrasta odstęp między poszczególnymi międzyładowaniami. Nie bez znaczenia jest także ich wpływ na środowisko.
W przeciwieństwie do ołowianych odpowiedników baterie Li-Ion nie zawierają bowiem metali ciężkich, które niosą za sobą znaczne obciążenie ekologiczne.

Wartym rozważenia rozwiązaniem są także programy sterujące odbiornikami elektrycznymi wykorzystywanymi przez pojazd tj. oświetlenie, ogrzewanie czy wycieraczki. Oferowany przez nas system Blue Q optymalizuje zużywaną przez wózek energię podczas jazdy poprzez wyłączenie niewykorzystywanych w danej chwili urządzeń. Tryb oszczędzania aktywowany jest przez operatora i sprawia na przykład, że podczas jazdy do tyłu wyłączane są przednie reflektory, a przy dłuższym postoju pracę kończą szperacze, światła do jazdy w dzień i ogrzewanie. Co istotne, poczynione oszczędności energii nie wpływają w żaden sposób na wydajność pracy pojazdu.


Blue Q pozwala osiągnąć oszczędności rzędu 10-20% zużywanej energii przez wózek widłowy, a przez same odbiorniki elektryczne 35% poboru energii. Dodatkową korzyścią jest wyższa żywotność akumulatora oraz możliwość dłuższej pracy na jednym ładowaniu. Systemy sterujące przyczyniają się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, który powstaje w wyniku wytwarzania prądu elektrycznego. 

Rozwiązaniem, które pozwala na całkowitą redukcję CO2 do atmosfery są ogniwa paliwowe. Rozwój technologii bazującej na reakcji wodoru z tlenem z powietrza, która w konsekwencji wytwarza energię elektryczną, jest ważną inwestycją w ekologię i pomysłem na zrezygnowanie z paliw kopalnych. Ułożone kolumnowo ogniwa paliwowe wytwarzają i magazynują energię, która następnie wykorzystywana jest do obsługi hydrauliki i urządzeń elektrycznych. W efekcie ubocznym spalania, zamiast dwutlenku węgla, powstaje woda. Do wdrożenia tej technologii niezbędne są stacje tankowania wodorem. Tego typu rozwiązanie zostało wdrożone już w 2006 roku lotnisko, a w 2008 także port w Hamburgu. Technologia ta ma szczególny potencjał zwłaszcza w zakładach, gdzie wodór powstaje jako produkt uboczny procesów produkcji.

Ekologia na zewnątrz magazynu

Jeśli potrzeby przedsiębiorstwa wymagają prowadzenia prac przeładunkowych poza halą magazynu niezbędne będzie wyposażenie floty w wózki widłowe przystosowane do wpływu czynników atmosferycznych, niskich temperatur oraz jazdy po nierównym podłożu. Do tego typu zadań najczęściej wybierane są pojazdy z napędem LPG lub Diesel, jednak w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zastosowaniu bardziej ekologicznych rozwiązań.

Najwięcej emocji wzbudza rosnąca popularność napędu hybrydowego. Pierwszy model wózka widłowego, który pracuje na zasadzie odzyskiwania energii i elektrycznego przenoszenia mocy, wszedł już do produkcji seryjnej i z powodzeniem obsługuje m.in. port morski w Hamburgu czy lotnisko we Frankfurcie. Na przykład innowacyjność RX70 Hybrid firmy STILL opiera się na wykorzystaniu kondensatorów dwuwarstwowych – tzw. Systemu Ultracaps, który natychmiastowo kumuluje energię wyzwalaną podczas hamowania. Wyróżnia się on dużo większą ilością cykli ładowania niż tradycyjne kumulatory elektryczne, dłuższą żywotnością i lepszą wydajnością.

W połączeniu z wysoką efektywnością silnika spalinowego dodatkowy potencjał energetyczny wykorzystywany jest podczas jazdy, umożliwia redukcję nawet do 15 proc. zużywanego paliwa. Napęd hybrydowy jest najbardziej efektywny w branżach, w których istnieje konieczność częstego hamowania i przyśpieszania. Bez wątpienia jest to jeden z przykładów przełomowych rozwiązań intralogistyki bardziej przyjaznej dla środowiska naturalnego, dzięki któremu obniżamy emisję CO2 do atmosfery.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA