REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki powinien być magazyn dla branży farmaceutycznej

Bartosz Mierzwiak
Jak wybrać magazyn
Jak wybrać magazyn
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków. Zatem jaki powinien być magazyn na leki?

Branża farmaceutyczna kieruje się swoją specyfiką i ma jasno określone wygania, na które składają się nie tylko wysokie, szczególne standardy technologiczne, ale również niezawodna logistyka i magazynowanie. Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków.

REKLAMA

Jak wybrać właściwy magazyn

REKLAMA

Klienci tej branży zwracają szczególną uwagę na jakość powierzchni magazynowej. Tylko obiekty najwyższej jakości są w stanie spełnić rygorystyczne wymogi Nadzoru Farmaceutycznego. Dla farmaceutów liczy się również oczywiście lokalizacja obiektu – kluczem jest maksymalizacja efektywności łańcucha dostaw – oraz eksperckie i elastyczne podejście dewelopera do inwestycji.

Bardzo ważnym dla firmy farmaceutycznej elementem idealnego magazynu jest duża izolacyjność ścian. Farmaceutyki muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, która dla większości leków nie powinna przekraczać 25 stopni C, jednak są też takie produkty farmaceutyczne, których temperatura przechowywania jest inna, dlatego możliwość kontrolowania temperatury magazynu jest tak bardzo istotna. Musimy pamiętać, że szczególnie w tej branży ważne jest bezpieczeństwo oraz zdolność zapewnienia stałych i odpowiednich warunków przechowywania. W związku z tym, z uwagi na rygorystyczne normy określające warunki przechowywania produktów farmaceutycznych, magazyny są wyposażone w chłodnie.


Są to oddzielne pomieszczenia ogrodzone od pozostałej części hali przegrodami o podwyższonej izolacyjności termicznej. Narzucony przez Nadzór Farmaceutyczny i najemcę reżim temperaturowy oraz wilgotnościowy utrzymywany jest w bardzo wąskich zakresach i kontrolowany za pomocą najnowocześniejszych jednostek chłodzących i automatyki. Wartości temperatury są na bieżąco monitorowane, a na życzenie klienta mogą być również rejestrowane.

Wyposażenie magazynu

REKLAMA

Oprawy oświetleniowe muszą charakteryzować się podwyższoną klasą szczelności. Instalacja przeciw pożarowa musi być dostosowana do ściśle określonych wymogów – na przykład w magazynach, w których panuje temperatura powyżej 4 stopni Celsjusza można zainstalować „mokrą” instalację tryskaczową. Natomiast dla przestrzeni, w której panuje temperatura poniżej 4 stopni Celsjusza zachodzi konieczność montażu „suchej” instalacji tryskaczowej. Ściany i posadzki muszą być wykończone w sposób umożliwiający ich zmywanie tak, aby sprostać wymogom sanitarno higienicznym – zróżnicowanym w zależności od magazynowanego medykamentu. Powyższe przykłady są jednymi z wielu warunków określonych przez nadzór farmaceutyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstrukcja magazynu to nie wszystko. Szczególnie dla dystrybutora leków, ze względu na zróżnicowane dostawy do aptek, ważna jest ilość doków nie tylko dla TIR-ów, ale także tych przeznaczonych dla mniejszych samochodów dostawczych.

Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie firm farmaceutycznych wynajmem powierzchni magazynowych, szczególnie niewielkimi modułami magazynowymi – od 1000 do 3000 metrów kwadratowych. Są to magazyny wspierające, satelitarne. Jeśli natomiast firma planuje uruchomić magazyn centralny położony w sąsiedztwie fabryki – z założeniem, że z danego magazynu będzie dostarczała towar na całą Polskę czy na kraje Europy Środkowo – Wschodniej – są to najczęściej obiekty budowane za specjalne zamówienie klienta – tzw. built-to-suit. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA