REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki powinien być magazyn dla branży farmaceutycznej

Bartosz Mierzwiak
Jak wybrać magazyn
Jak wybrać magazyn
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków. Zatem jaki powinien być magazyn na leki?

Branża farmaceutyczna kieruje się swoją specyfiką i ma jasno określone wygania, na które składają się nie tylko wysokie, szczególne standardy technologiczne, ale również niezawodna logistyka i magazynowanie. Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków.

REKLAMA

Jak wybrać właściwy magazyn

REKLAMA

Klienci tej branży zwracają szczególną uwagę na jakość powierzchni magazynowej. Tylko obiekty najwyższej jakości są w stanie spełnić rygorystyczne wymogi Nadzoru Farmaceutycznego. Dla farmaceutów liczy się również oczywiście lokalizacja obiektu – kluczem jest maksymalizacja efektywności łańcucha dostaw – oraz eksperckie i elastyczne podejście dewelopera do inwestycji.

Bardzo ważnym dla firmy farmaceutycznej elementem idealnego magazynu jest duża izolacyjność ścian. Farmaceutyki muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, która dla większości leków nie powinna przekraczać 25 stopni C, jednak są też takie produkty farmaceutyczne, których temperatura przechowywania jest inna, dlatego możliwość kontrolowania temperatury magazynu jest tak bardzo istotna. Musimy pamiętać, że szczególnie w tej branży ważne jest bezpieczeństwo oraz zdolność zapewnienia stałych i odpowiednich warunków przechowywania. W związku z tym, z uwagi na rygorystyczne normy określające warunki przechowywania produktów farmaceutycznych, magazyny są wyposażone w chłodnie.


Są to oddzielne pomieszczenia ogrodzone od pozostałej części hali przegrodami o podwyższonej izolacyjności termicznej. Narzucony przez Nadzór Farmaceutyczny i najemcę reżim temperaturowy oraz wilgotnościowy utrzymywany jest w bardzo wąskich zakresach i kontrolowany za pomocą najnowocześniejszych jednostek chłodzących i automatyki. Wartości temperatury są na bieżąco monitorowane, a na życzenie klienta mogą być również rejestrowane.

Wyposażenie magazynu

REKLAMA

Oprawy oświetleniowe muszą charakteryzować się podwyższoną klasą szczelności. Instalacja przeciw pożarowa musi być dostosowana do ściśle określonych wymogów – na przykład w magazynach, w których panuje temperatura powyżej 4 stopni Celsjusza można zainstalować „mokrą” instalację tryskaczową. Natomiast dla przestrzeni, w której panuje temperatura poniżej 4 stopni Celsjusza zachodzi konieczność montażu „suchej” instalacji tryskaczowej. Ściany i posadzki muszą być wykończone w sposób umożliwiający ich zmywanie tak, aby sprostać wymogom sanitarno higienicznym – zróżnicowanym w zależności od magazynowanego medykamentu. Powyższe przykłady są jednymi z wielu warunków określonych przez nadzór farmaceutyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstrukcja magazynu to nie wszystko. Szczególnie dla dystrybutora leków, ze względu na zróżnicowane dostawy do aptek, ważna jest ilość doków nie tylko dla TIR-ów, ale także tych przeznaczonych dla mniejszych samochodów dostawczych.

Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie firm farmaceutycznych wynajmem powierzchni magazynowych, szczególnie niewielkimi modułami magazynowymi – od 1000 do 3000 metrów kwadratowych. Są to magazyny wspierające, satelitarne. Jeśli natomiast firma planuje uruchomić magazyn centralny położony w sąsiedztwie fabryki – z założeniem, że z danego magazynu będzie dostarczała towar na całą Polskę czy na kraje Europy Środkowo – Wschodniej – są to najczęściej obiekty budowane za specjalne zamówienie klienta – tzw. built-to-suit. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA