REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport C&W: Rośnie popyt na magazyny

REKLAMA

REKLAMA

Rosnący popyt i spadająca liczba pustostanów na rynku magazynowym spowodował niewielki wzrost czynszów. Nowo powstające magazyny to zwykle obiekty Built to Suit - wynika z z raportu „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Rok 2011 sprzyjał rynkowi nieruchomości komercyjnych wynika z raportu „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30%, a na biurowym rynku najmu odnotowano kolejny rekord.

Raport „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” podsumowuje rok 2011 na polskim rynku nieruchomości biurowych, handlowych, przemysłowo-magazynowych i hotelowych oraz przedstawia perspektywy na najbliższą przyszłość.

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI PŁYNĄCE Z RAPORTU:

Inwestycje w nieruchomości komercyjne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Wzrost rocznego wolumenu transakcji do 2,56 mld EUR

• Sektory biurowy i handlowy wciąż najatrakcyjniejsze dla inwestorów

• Wejścia nowych podmiotów na polski rynek 

Nieruchomości magazynowe:

• Rosnący popyt i spadająca liczba pustostanów spowodował niewielki wzrost czynszów

• Nowo powstające magazyny to zwykle obiekty typu BTS (built-to-suit)


Nieco mniej sprzedaży na rynku magazynów

Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30% i osiągnęła poziom 2,56 mld EUR, najwyższy od 2007 r.

Niższą aktywność inwestorzy wykazali w sektorze magazynowym – 165 mln EUR.

Na nasz rynek weszły kolejne podmioty, np. Qatar Investment Authority, jeden z największych funduszy państwowych z krajów Zatoki Perskiej, który został nowym właścicielem Miasteczka Orange w Warszawie.

Pogłębia się tym samym dominacja inwestorów zagranicznych na polskim rynku. Ich udział w wolumenie transakcji wzrósł do 96%.

Największą transakcją 2011 r. spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych była finalizacja przejęcia przez CA Immo spółki Europolis, udziałowca 5 warszawskich budynków biuro¬wych oraz 2 regionalnych parków magazynowych.

„W 2012 r. rynek inwestycyjny będzie silnie uzależniony od rozwoju sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, których płynność zmalała pod koniec zeszłego roku.

Przewidujemy jednak, że najwięcej inwestycji będzie dotyczyło budynków biurowych w stolicy oraz obiektów handlowych w miejscowościach od 100 do 300 tys. mieszkańców.

Biorąc pod uwagę ilość toczących się aktualnie negocjacji, należy oczekiwać również wyraźnego wzrostu wolumenu trans¬akcji na rynku magazynowym” – dodaje Wojciech Pisz z Cushman & Wakefield.

Nieruchomości magazynowe

Na koniec 2011 r. zasoby powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce osiągnęły 7 mln mkw. Wolumen zawartych transakcji najmu zwiększył się o 34%.

Najaktywniejszymi deweloperami na rynku byli Panattoni, Goodman, Prologis, SEGRO. Zainteresowanie najemców skupiło się przede wszystkim na magazynach położonych w regionie Warszawy (41%), Górnego Śląska (20%), Wrocławia (12%) i Poznania (11%).

W najbliższych latach przewiduje się powstanie kolejnych obszarów koncentracji nowoczesnej powierzchni magazynowej, m.in. w miastach zlokalizowanych przy wschodniej granicy Polski.

Najwyższy udział w popycie, podobnie jak w latach ubiegłych, mieli operatorzy logistyczni, sieci sklepów oraz branża motoryzacyjna.

„Rok 2011 przyniósł dalsze ożywienie na rynku magazynowym Polski. Nadal rosły popyt i podaż. Współczynnik pustostanów zmalał prawie we wszystkich regionach, co w przypadku większości lokalizacji przełożyło się na nieznaczne wzrosty czynszów.


Obecnie trwa budowa ok. 370.000 mkw. magazynów, w dużej części w formie umów pre-let oraz obiektów typu built-to-suit.

Inwestycje tego rodzaju zapewniają deweloperowi stały dochód na dłuższy okres najmu, a klientowi obiekt dostosowany dokładnie do jego potrzeb” – mówi Tom Listowski, Partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

Raport dostępny jest pod adresem: www.cwinvestment.pl/raport

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.

Firma Cushman & Wakefield została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 14 000 pracowników w 235 biurach w 60 krajach. Oferuje pełen zakres zintegrowanych usług dotyczących wszystkich rodzajów nieruchomości na całym świecie, w tym usług w zakresie najmu, sprzedaży i zakupu, finansowania dłużnego i kapitałowego, bankowości inwestycyjnej, usług korporacyjnych, zarządzania nieruchomościami, obiektami i projektami, doradztwa i wyceny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA