Raport C&W: Rośnie popyt na magazyny
REKLAMA
REKLAMA
Rok 2011 sprzyjał rynkowi nieruchomości komercyjnych wynika z raportu „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.
REKLAMA
Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30%, a na biurowym rynku najmu odnotowano kolejny rekord.
Raport „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” podsumowuje rok 2011 na polskim rynku nieruchomości biurowych, handlowych, przemysłowo-magazynowych i hotelowych oraz przedstawia perspektywy na najbliższą przyszłość.
NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI PŁYNĄCE Z RAPORTU:
Inwestycje w nieruchomości komercyjne:
• Wzrost rocznego wolumenu transakcji do 2,56 mld EUR
• Sektory biurowy i handlowy wciąż najatrakcyjniejsze dla inwestorów
• Wejścia nowych podmiotów na polski rynek
Nieruchomości magazynowe:
• Rosnący popyt i spadająca liczba pustostanów spowodował niewielki wzrost czynszów
• Nowo powstające magazyny to zwykle obiekty typu BTS (built-to-suit)
Nieco mniej sprzedaży na rynku magazynów
Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30% i osiągnęła poziom 2,56 mld EUR, najwyższy od 2007 r.
Niższą aktywność inwestorzy wykazali w sektorze magazynowym – 165 mln EUR.
Na nasz rynek weszły kolejne podmioty, np. Qatar Investment Authority, jeden z największych funduszy państwowych z krajów Zatoki Perskiej, który został nowym właścicielem Miasteczka Orange w Warszawie.
Pogłębia się tym samym dominacja inwestorów zagranicznych na polskim rynku. Ich udział w wolumenie transakcji wzrósł do 96%.
Największą transakcją 2011 r. spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych była finalizacja przejęcia przez CA Immo spółki Europolis, udziałowca 5 warszawskich budynków biuro¬wych oraz 2 regionalnych parków magazynowych.
„W 2012 r. rynek inwestycyjny będzie silnie uzależniony od rozwoju sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, których płynność zmalała pod koniec zeszłego roku.
Przewidujemy jednak, że najwięcej inwestycji będzie dotyczyło budynków biurowych w stolicy oraz obiektów handlowych w miejscowościach od 100 do 300 tys. mieszkańców.
Biorąc pod uwagę ilość toczących się aktualnie negocjacji, należy oczekiwać również wyraźnego wzrostu wolumenu trans¬akcji na rynku magazynowym” – dodaje Wojciech Pisz z Cushman & Wakefield.
Nieruchomości magazynowe
Na koniec 2011 r. zasoby powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce osiągnęły 7 mln mkw. Wolumen zawartych transakcji najmu zwiększył się o 34%.
Najaktywniejszymi deweloperami na rynku byli Panattoni, Goodman, Prologis, SEGRO. Zainteresowanie najemców skupiło się przede wszystkim na magazynach położonych w regionie Warszawy (41%), Górnego Śląska (20%), Wrocławia (12%) i Poznania (11%).
W najbliższych latach przewiduje się powstanie kolejnych obszarów koncentracji nowoczesnej powierzchni magazynowej, m.in. w miastach zlokalizowanych przy wschodniej granicy Polski.
Najwyższy udział w popycie, podobnie jak w latach ubiegłych, mieli operatorzy logistyczni, sieci sklepów oraz branża motoryzacyjna.
„Rok 2011 przyniósł dalsze ożywienie na rynku magazynowym Polski. Nadal rosły popyt i podaż. Współczynnik pustostanów zmalał prawie we wszystkich regionach, co w przypadku większości lokalizacji przełożyło się na nieznaczne wzrosty czynszów.
Obecnie trwa budowa ok. 370.000 mkw. magazynów, w dużej części w formie umów pre-let oraz obiektów typu built-to-suit.
Inwestycje tego rodzaju zapewniają deweloperowi stały dochód na dłuższy okres najmu, a klientowi obiekt dostosowany dokładnie do jego potrzeb” – mówi Tom Listowski, Partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.
Raport dostępny jest pod adresem: www.cwinvestment.pl/raport
Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.
Firma Cushman & Wakefield została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 14 000 pracowników w 235 biurach w 60 krajach. Oferuje pełen zakres zintegrowanych usług dotyczących wszystkich rodzajów nieruchomości na całym świecie, w tym usług w zakresie najmu, sprzedaży i zakupu, finansowania dłużnego i kapitałowego, bankowości inwestycyjnej, usług korporacyjnych, zarządzania nieruchomościami, obiektami i projektami, doradztwa i wyceny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.