REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są składniki ceny za magazynowanie

Tomasz Dobczyński
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przed podpisaniem umowy ma magazynowanie klient powinien dogłębnie zapoznać się ze strukturą kosztów. Aby na tym nie stracić, warto poznać wszystkie pojęcia i definicje.

Podstawowymi elementami cennika za usługę magazynowania są: cena za przyjęcie jednostki ładunkowej paletowej (jednostka ładunkowa paletowa oznaczana jest dla przejrzystości w artykule jako ‘JŁP’), cena za składowanie tej JŁP w gnieździe regałowym lub paczki w miejscu półkowym, cena za przygotowanie paczki lub do wydania wraz z ceną opakowania oraz ceną operacji wydania z magazynu, cena za usługę transportu jeśli w gestii operatora magazynowego jest również organizacja transportu do odbiorcy oraz cena za usługi dodatkowe wykonywane według osobnego zlecenia.

REKLAMA

Cena za przyjęcie do magazynu

Cena za przyjęcie JŁP może różnić się w zależności od nakładu pracy, jaki zostanie poniesiony przez pracowników magazynu przy wykonywaniu tej operacji. Zakres prac może obejmować w najprostszym przypadku przyjęcie towaru bez dodatkowej jego identyfikacji, a w najbardziej zaawansowanym wykonanie drobiazgowej kontroli ilościowej i jakościowej każdego opakowania znajdującego się na JŁP.

Im więcej możliwości pośrednich, tym bardziej skomplikowany cennik za tą usługę, ale z drugiej strony większy wybór po stronie klienta.

Cena za składowanie

Cena za składowanie może być podzielona na koszt składowania JŁP w gnieździe regałowym, jak również koszt za przechowywanie towaru o małych gabarytach w miejscu półkowym. W tym miejscu należy poświęcić chwilę na rozróżnienie pojęć: „magazynowanie” oraz „składowanie”. Często są one stosowane zamiennie, ale w istocie pojęcie magazynowania jest zdecydowanie szersze niż drugie przytoczone powyżej.

Co to jest magazynowanie

REKLAMA

Magazynowanie oznacza zbiór czynności dokonywanych na materiałach i informacjach przy pomocy ludzi i urządzeń (m.in. wózków widłowych) w całym obszarze magazynu. Zaczyna się od wyładunków środków transportu zewnętrznego i trwa poprzez przyjęcie, składowanie, komisjonowanie, wydanie, aż do załadunku środków transportu zewnętrznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patrząc na powyższą definicję można umiejscowić proces składowania, który obejmuje zbiór prac tylko w strefie składowania takich jak: przemieszczanie wraz z odłożeniem w miejscu składowania, przechowanie oraz podjęcie i przemieszczanie aż do granicy tej strefy. Magazynowanie obejmuje wszystkie czynności wykonywane na materiale w magazynie, a składowanie najzwyczajniej jest jego częścią. Naturalną konsekwencją jest to, iż koszt usługi magazynowania jest ceną całkowitą, jaką widnieje na fakturze, a koszt składowania jest jej składową. 

Prócz prawidłowej identyfikacji pojęć, klient powinien być świadomy możliwości dotyczących częstotliwości rozliczania samej usługi składowania. Rozliczenia za dobopaletę, tydzień lub miesiąc – te opcje prawdopodobnie będą do wyboru. Należy pamiętać, że uzgodnienie częstotliwości rozliczeń wymaga uprzedniej analizy wartości rotacji danego towaru (najprawdopodobniej na podstawie danych historycznych).


Cena za przygotowanie paczki

Przygotowanie paczki lub JŁP obejmuje przyjęcie zamówień, wprowadzenie do systemu informatycznego, zdjęcie towaru z regałów lub półek, pakowanie, zabezpieczenie towaru do wysyłki, ważenie, zatwierdzanie wysyłki oraz przyklejenie dokumentu wydania.

Proces samego wydania towaru z magazynu obejmuje odpowiednie oznaczenie towaru zgodnie z regułami wybranego przewoźnika oraz załadunek na przybyły środek transportu zewnętrznego.

Obliczenie kosztu pracy magazynu przy realizacji powyższych czynności zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to liczba materiałów, z którego będzie składał się skompletowany według zamówienia towar, finalny ciężar, jakim będzie się charakteryzował oraz koszt jego opakowania.

Cena za transport

Często zdarza się, iż operator świadczący usługi magazynowania jest również odpowiedzialny za dostawę przygotowanego towaru do finalnego odbiorcy. Cena za usługę transportu jest wtedy zależna od wagi dostarczanego towaru.

Tą sekcję cennika należy analizować w odniesieniu do cen proponowanych przez zewnętrzne firmy kurierskie w przypadku paczek oraz firmy spedycyjne w przypadku dostawy JŁP. Należy jednak pamiętać, że w umowie z operatorem magazynowym może istnieć zastrzeżenie o dodatkowym koszcie doliczanym do ceny wydania towaru z magazynu, jeśli przewoźnikiem będzie zewnętrzna firma transportowa lub kurierska.

Opłaty za magazynowanie

REKLAMA

Do cen za usługi dodatkowe zaliczają się m.in.: opłata za przyjęcie JŁP do magazynu bez uprzedniej jego awizacji, opłata za fotografowanie produktów lub wykonanie specjalnej specyfikacji przyjętego na stan towaru, opłata za składowanie JŁP o wymiarach przekraczających w podstawie standardowe wymiary palet EUR oraz w przypadku jeśli operator magazynowy jest odpowiedzialny również za transport - opłaty za dodatkowe usługi stosowane w transporcie (zastrzeżenia godzin, doręczenia w soboty lub Święta).

Zapoznanie się ze strukturą ceny za usługę magazynowania umożliwi potencjalnemu usługobiorcy prawidłową analizę i możliwość wiarygodnego porównania ofert. Uzgodnione w umowie z operatorem magazynowym warunki cenowe będą obowiązywać prawdopodobnie przez minimum rok, zatem warto poświęcić dodatkowy czas na ich dogłębną analizę.

Stworzy to podstawę do tego, że po podpisaniu umowy zamiast nerwowych comiesięcznych obliczeń kosztu usługi magazynowania, klient będzie mógł się skupić na dopracowywaniu technicznych szczegółów współpracy z operatorem. Ten spokój jest niezwykle potrzebny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA