REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są składniki ceny za magazynowanie

Tomasz Dobczyński
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przed podpisaniem umowy ma magazynowanie klient powinien dogłębnie zapoznać się ze strukturą kosztów. Aby na tym nie stracić, warto poznać wszystkie pojęcia i definicje.

Podstawowymi elementami cennika za usługę magazynowania są: cena za przyjęcie jednostki ładunkowej paletowej (jednostka ładunkowa paletowa oznaczana jest dla przejrzystości w artykule jako ‘JŁP’), cena za składowanie tej JŁP w gnieździe regałowym lub paczki w miejscu półkowym, cena za przygotowanie paczki lub do wydania wraz z ceną opakowania oraz ceną operacji wydania z magazynu, cena za usługę transportu jeśli w gestii operatora magazynowego jest również organizacja transportu do odbiorcy oraz cena za usługi dodatkowe wykonywane według osobnego zlecenia.

REKLAMA

Cena za przyjęcie do magazynu

Cena za przyjęcie JŁP może różnić się w zależności od nakładu pracy, jaki zostanie poniesiony przez pracowników magazynu przy wykonywaniu tej operacji. Zakres prac może obejmować w najprostszym przypadku przyjęcie towaru bez dodatkowej jego identyfikacji, a w najbardziej zaawansowanym wykonanie drobiazgowej kontroli ilościowej i jakościowej każdego opakowania znajdującego się na JŁP.

Im więcej możliwości pośrednich, tym bardziej skomplikowany cennik za tą usługę, ale z drugiej strony większy wybór po stronie klienta.

Cena za składowanie

Cena za składowanie może być podzielona na koszt składowania JŁP w gnieździe regałowym, jak również koszt za przechowywanie towaru o małych gabarytach w miejscu półkowym. W tym miejscu należy poświęcić chwilę na rozróżnienie pojęć: „magazynowanie” oraz „składowanie”. Często są one stosowane zamiennie, ale w istocie pojęcie magazynowania jest zdecydowanie szersze niż drugie przytoczone powyżej.

Co to jest magazynowanie

REKLAMA

Magazynowanie oznacza zbiór czynności dokonywanych na materiałach i informacjach przy pomocy ludzi i urządzeń (m.in. wózków widłowych) w całym obszarze magazynu. Zaczyna się od wyładunków środków transportu zewnętrznego i trwa poprzez przyjęcie, składowanie, komisjonowanie, wydanie, aż do załadunku środków transportu zewnętrznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patrząc na powyższą definicję można umiejscowić proces składowania, który obejmuje zbiór prac tylko w strefie składowania takich jak: przemieszczanie wraz z odłożeniem w miejscu składowania, przechowanie oraz podjęcie i przemieszczanie aż do granicy tej strefy. Magazynowanie obejmuje wszystkie czynności wykonywane na materiale w magazynie, a składowanie najzwyczajniej jest jego częścią. Naturalną konsekwencją jest to, iż koszt usługi magazynowania jest ceną całkowitą, jaką widnieje na fakturze, a koszt składowania jest jej składową. 

Prócz prawidłowej identyfikacji pojęć, klient powinien być świadomy możliwości dotyczących częstotliwości rozliczania samej usługi składowania. Rozliczenia za dobopaletę, tydzień lub miesiąc – te opcje prawdopodobnie będą do wyboru. Należy pamiętać, że uzgodnienie częstotliwości rozliczeń wymaga uprzedniej analizy wartości rotacji danego towaru (najprawdopodobniej na podstawie danych historycznych).


Cena za przygotowanie paczki

Przygotowanie paczki lub JŁP obejmuje przyjęcie zamówień, wprowadzenie do systemu informatycznego, zdjęcie towaru z regałów lub półek, pakowanie, zabezpieczenie towaru do wysyłki, ważenie, zatwierdzanie wysyłki oraz przyklejenie dokumentu wydania.

Proces samego wydania towaru z magazynu obejmuje odpowiednie oznaczenie towaru zgodnie z regułami wybranego przewoźnika oraz załadunek na przybyły środek transportu zewnętrznego.

Obliczenie kosztu pracy magazynu przy realizacji powyższych czynności zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to liczba materiałów, z którego będzie składał się skompletowany według zamówienia towar, finalny ciężar, jakim będzie się charakteryzował oraz koszt jego opakowania.

Cena za transport

Często zdarza się, iż operator świadczący usługi magazynowania jest również odpowiedzialny za dostawę przygotowanego towaru do finalnego odbiorcy. Cena za usługę transportu jest wtedy zależna od wagi dostarczanego towaru.

Tą sekcję cennika należy analizować w odniesieniu do cen proponowanych przez zewnętrzne firmy kurierskie w przypadku paczek oraz firmy spedycyjne w przypadku dostawy JŁP. Należy jednak pamiętać, że w umowie z operatorem magazynowym może istnieć zastrzeżenie o dodatkowym koszcie doliczanym do ceny wydania towaru z magazynu, jeśli przewoźnikiem będzie zewnętrzna firma transportowa lub kurierska.

Opłaty za magazynowanie

REKLAMA

Do cen za usługi dodatkowe zaliczają się m.in.: opłata za przyjęcie JŁP do magazynu bez uprzedniej jego awizacji, opłata za fotografowanie produktów lub wykonanie specjalnej specyfikacji przyjętego na stan towaru, opłata za składowanie JŁP o wymiarach przekraczających w podstawie standardowe wymiary palet EUR oraz w przypadku jeśli operator magazynowy jest odpowiedzialny również za transport - opłaty za dodatkowe usługi stosowane w transporcie (zastrzeżenia godzin, doręczenia w soboty lub Święta).

Zapoznanie się ze strukturą ceny za usługę magazynowania umożliwi potencjalnemu usługobiorcy prawidłową analizę i możliwość wiarygodnego porównania ofert. Uzgodnione w umowie z operatorem magazynowym warunki cenowe będą obowiązywać prawdopodobnie przez minimum rok, zatem warto poświęcić dodatkowy czas na ich dogłębną analizę.

Stworzy to podstawę do tego, że po podpisaniu umowy zamiast nerwowych comiesięcznych obliczeń kosztu usługi magazynowania, klient będzie mógł się skupić na dopracowywaniu technicznych szczegółów współpracy z operatorem. Ten spokój jest niezwykle potrzebny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA