REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę usług magazynowych

Tomasz Dobczyński
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak należy szukać powierzchni magazynowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji. W tym artykule wcielimy się w rolę podmiotu gospodarczego, który szuka operatora logistycznego świadczącego tego typu usługi. Poznamy kryteria wyboru tego typu dostawcy i omówimy najważniejsze z nich.

Pierwsze półrocze 2011 roku na rynku najmu powierzchni magazynowych było udane. Wzrósł popyt, a we wszystkich regionach malał wskaźnik pustostanów. Bardzo często najemcami powierzchni magazynowej są operatorzy logistyczni, którzy w dalszej fazie oferują klientom usługi profesjonalnego magazynowania towarów.

REKLAMA

Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Gdańsk, Małopolska – to najbardziej prawdopodobne rejony, które weźmiemy pod uwagę przy wyborze. W każdym przypadku istotne jest położenie magazynu względem elementów infrastruktury transportowej w danym regionie. Chodzi głównie o infrastrukturę drogową (autostrady i drogi ekspresowe), kolejową (dworce i bocznice kolejowe), lotniczą (lotniska) lub morską (porty morskie, terminale kontenerowe).

Jak towar i informacja przepływają przez magazyn

Rozpoznanie, w jaki sposób obecnie towar i związane z nim informacje przepływają przez magazyn powinno być dla nas kolejnym krokiem.

REKLAMA

Powinniśmy poddać analizie następujące operacje: przyjęcie i identyfikacja towaru na wejściu (wydajność godzinowa lub dobowa tych operacji), czas tymczasowego składowania w buforze wejściowym przed oddelegowaniem towaru do strefy składowania oraz sam proces składowania w ściśle określonych warunkach (najważniejsze parametry to: temperatura, wilgotność powietrza, natężenie oświetlenia, wytrzymałość posadzki magazynowej). To samo dotyczy organizacji przepływu ładunków i informacji po złożeniu przez klienta zamówienia na wydanie towaru z magazynu.

Zwłaszcza jeśli dana partia towaru będzie kompletowana. Warto uzgodnić najpóźniejszą godzinę złożenia zlecenia, aby towar został skompletowany i wydany jeszcze tego samego dnia. Pakowanie i kompletacja to najbardziej pracochłonne elementy procesów magazynowania. Im bardziej rozdrobniona, tym wyższa specjalizacja pracy magazynu jest wymagana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego powinniśmy sprawdzić: procedury kontroli (ilościowej i jakościowej) magazynowanego towaru, maksymalne rozmiary jednostek dostarczanych do magazynu, sposób ich oznakowania oraz sposób i terminy awizacji (24h czy 48h przed dostawą).

Jakie koszty magazynowania i w jaki sposób są liczone

Należy określić wysokość kosztów oraz sposób ich obliczania. Rozróżnić można dwie główne grupy kosztów „magazynowych”. Do pierwszej grupy zaliczają się koszty wynajęcia powierzchni składowej (koszty składowania). Można ustalić miesięczną stawkę ryczałtową za wynajęcie określonej liczby miejsc paletowych lub rozliczenie za każde miejsce paletowe osobno.

Do drugiej grupy należą koszty za operacje przeprowadzone na składowanym towarze. 

Czytaj także: Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Do tej grupy należą głównie: koszty przyjęcia jednostki ładunkowej według danego poziomu weryfikacji (począwszy od sprawdzania zgodności fizycznych ilości na palecie z dokumentami dostawy a skończywszy na szczegółowej ilościowej i jakościowej kontroli polegającej na otwieraniu i sprawdzaniu każdego opakowania na palecie), koszty przygotowania towaru do wydania z magazynu, koszty opakowań transportowych (kartony, tuby, palety) oraz koszty załadunku towaru na przybyły zewnętrzny środek transportu.

Do ustalenia pozostają również kwestie częstotliwości otrzymywania faktur oraz terminy płatności.

System informatyczny w magazynie: Raporty często i dokładnie

System informatyczny powinien nam dostarczyć informacji jak najbardziej przejrzystych. Dane powinny być przedstawione w sposób niewymagający pośredniego przeliczania. Przykładowymi funkcjonalnościami systemu mogą być: dostęp do aktualizowanych codziennie ilościowych wyciągów ze stanu magazynowego, dostęp do tygodniowych raportów wydań towaru z magazynu na podstawie złożonych zamówień czy dostęp do raportów określających wielkość rotacji danej grupy towarowej w określonym przedziale czasowym.

Prosta, przejrzysta informacja – to praktycznie wszystko, czego użytkownik po stronie klienta może oczekiwać od systemu informatycznego w magazynie.

Wybieraj magazyn ekologiczny

REKLAMA

W łańcuchu logistycznym za najmniej przyjazne dla środowiska ogniwo uważa się transport. Pojęcie „ekologicznego odcisku” (environmental footprint) nie omija jednak obiektów przemysłowych, w tym magazynów. Zużywają one ogromną ilość wody i energii, produkują odpady, ścieki, emitują CO2 do atmosfery.

Tym przyczyniają się do globalnego ocieplania klimatu. Ponieważ budynki magazynowe wywierają tak wyraźny „ekologiczny odcisk”, obowiązkiem dostawcy usług magazynowych powinno być odwracanie tej tendencji. Należy sprawdzić jakie certyfikaty ekologiczne posiada potencjalny dostawca, jakie działania na rzecz środowiska podejmował, podejmuje i jakie zamierza podjąć. Coraz popularniejsze określenie „be green” przestaje być tylko pustym sloganem – również w wypadku logistyki magazynowej.

Ważne szczegóły w umowie na usługi magazynowe

Wszystkie elementy przyszłej współpracy uzgadniane na podstawie wymienionych powyżej kryteriów muszą zostać sformalizowane w postaci zapisów w umowie.

Dodatkowym obowiązkiem stron jest określenie zasad ubezpieczenia składowanego towaru, nakreślenie zasad poufności, określenie kluczowych wskaźników efektywności (KPI - Key Performance Indicators), określenie procedur naprawczych w przypadku niewłaściwego spełniania umowy przez operatora (łącznie z wyliczeniem kar umownych), określenie terminów wypowiedzenia wraz z ustaleniem wzajemnych obowiązków w okresie przejściowym (łącznie z określeniem formy i sposobu doręczenia wypowiedzenia umowy).

Warto również określić długość cyklu renegocjacji warunków umowy. Dla przykładu po roku od momentu podpisania danej umowy strony podsumowują przepracowany wspólnie okres i rozmawiają o renegocjacji stawek.

Przy ustalaniu warunków umowy należy pamiętać, że najczęstszym powodem rozwiązania umowy logistycznej przez klienta jest niedotrzymywanie jej warunków przez operatora – w szczególności chodzi o braki, szkody lub nieterminowość. Warto z tego względu w umowie bardzo precyzyjnie opisać zakres świadczonych usług wraz terminami oraz procedurami kontroli procesów.

Wybór dostawcy usług magazynowych to często decyzja na lata. Usługa magazynowa stanowi często bardzo ważną kategorię zakupową. Warto przyjrzeć się wymienionym w artykule kryteriom, dzięki którym można na początku poznać własne potrzeby dotyczące składowania, a w dalszych krokach wybrać dopasowane do potrzeb rozwiązanie.

Powyższy zbiór kryteriów został opracowany na podstawie doświadczeń autora przy realizacji projektów związanych z wyborem dostawcy usług magazynowych. Mam nadzieję, iż artykuł pomoże w analizie ofert, których na rynku pojawia się coraz więcej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA