REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokomotywa ruszyła – innowacje na rynku magazynowym

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Kolej jest tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla transportu drogowego. Jednak aby mogła skutecznie z nim konkurować niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Usprawnienie procesu załadunku i rozładunku wagonów to obecnie priorytet na rynku magazynowym.

Tempo rozwoju gospodarczego sprawia, że modernizacja procesów logistycznych jest koniecznością. Automatyzacja, ekologia i ograniczenie wydatków to dziś główne wyzwania. Transport intermodalny stał się wyjątkowo medialnym tematem w ostatnim czasie, zwłaszcza za sprawą nośnej kampanii „Tiry na tory”.

REKLAMA

REKLAMA

Wykorzystanie różnych środków transportu towarów jest szczególnie opłacalne przy znacznych odległościach, głównie ze względu na rozkład kosztów przeładunku. Wybór kolei, jako elementu sieci logistycznej, pozwala znacznie ograniczyć ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery i zredukować koszty, jednocześnie nie skracając czasu dostawy. Zaawansowane technologie pozwalające koordynować rozładunek wagonów z powodzeniem usprawniają pracę w magazynach w Europie Zachodniej.

Rozwiązania wdrożone przez centrum logistyczne BSH w Niemczech umożliwiają obsługę trzech pełnowymiarowych pociągów towarowych w ciągu tygodnia i pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 930 ton rocznie. Oto przyszłość polskiej logistyki.

Z wizytą w nowoczesnym magazynie

Aby zrozumieć funkcjonowanie olbrzymiego centrum logistycznego należy uświadomić sobie skalę jego działania. Nieruchomość przemysłowa firmy Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH w Nauen na 45 000 m2 jest przystosowana do przechowywania w jednym czasie nawet 150 000 sprzętów gospodarstwa domowego o znacznych gabarytach. W 2010 roku centrum przyjęło około trzech milionów pralek, zmywarek, lodówek i zamrażarek, aby następnie wysłać je do ich ostatecznych odbiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do sprawnego zarządzania tak olbrzymim przedsięwzięciem wystarczy mniej niż 70 pracowników. Jak to możliwe?

REKLAMA

- Inteligentne zarządzanie w intralogistyce to przede wszystkim automatyzacja i optymalizacja funkcjonowania magazynu – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, której centrala wdrożyła na terenie przedsiębiorstwa serwis zarządzania flotą wózków widłowych. - Przy takiej skali każda oszczędność na czasie pracy, miejscu składowania towaru czy serwisie maszyn generuje olbrzymie zyski, a innowacyjność jest wręcz obowiązkiem. – dodaje.

Znaczną część kontenerów z niemieckich portów transportowana jest dalej koleją. Wymusza to inwestycje w przystosowanie magazynów do rozładowywania wagonów. Najnowsze rozwiązania w Nauen zostały wdrożone na początku marca tego roku. 80 metrowa rampa załadunkowa, dodatkowe 590 metrów torów oraz flota elektrycznych wózków widłowych pozwalają na obsługę pociągu składającego się z 25 wagonów.

Specjalnie przystosowana jednostka pozwala manewrować nawet 12 wagonami, aby przygotować je do załadunku. W tym momencie wkraczają wózki widłowe o maksymalnym udźwigu do nawet 5 ton. Poza wysoką mocą muszą być także ciche i energooszczędne, a w szczególności niezwykle zwrotne, aby sprawnie załadować towar do wagonu. 

Maszyny stanowią kluczową rolę w funkcjonowaniu nowoczesnego magazynu, jednak równie istotne jest zarządzanie całą flotą. Systemy pozwalające na planowanie i koordynowanie załadunku towarów oraz kontrolę stanu technicznego floty stanowią serce sprawnej logistyki. Prym wiodą programy umożliwiające organizację, analizę i optymalizację rozwiązań, umożliwiając dostęp do wszelkich informacji przez Internet. Wszystkie dokumenty serwisowe, raporty z napraw i historia wykonanych zadań dostępne są dzięki temu w wersjach elektronicznych.

Innowacyjnie, to znaczy oszczędnie

Nieruchomości logistyczne stają się coraz bardziej wyspecjalizowane i koncentrują się na specyficznych wymaganiach użytkowników. Klienci są świadomi, że inwestycje w innowacyjne rozwiązania w długofalowej perspektywie przyniosą wymierne oszczędności. Zoptymalizowana i efektywnie funkcjonująca logistyka wewnątrz magazynowa jest fundamentem inteligentnego zarządzania. Nowe technologie z powodzeniem zaczynają funkcjonować w najnowocześniejszych magazynach w Europie. Powoli zostają wdrażane także na rynku polskim.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA