REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Honda CBR 1000RR Fireblade 2012

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
Honda CBR1000 Fireblade
Honda CBR1000 Fireblade

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2012 jest jubileuszowy dla Hondy Fireblade – oznacza 20 lat produkcji tego przebojowego modelu. Zobaczmy, jakie niespodzianki zostały przygotowane dla miłośników sportowego wcielenia CBR o pojemności 1000 ccm.

„Oddam nerkę za Hondę Cebeerkę” - tak brzmi znane hasło prawdziwych maniaków modelu CBR, przy czym model Fireblade cieszy się tutaj szczególną estymą. Jego litrowa wersja pojawiła się na rynku w 2004 roku i zyskała sobie sławę najbardziej cywilizowanego z przecinaków.

REKLAMA

Litrowa Honda Fireblade na 2012 rok zdaje się kontynuować tą chlubną tradycję. Jak zapewnia szef projektu CBR 1000RR 2012 Hirofumi Fukunanga, „To model, który pozwoli wszystkim miłośnikom supersportów, włączając tych najbardziej doświadczonych, delektować się posiadaniem nowego CBR1000RR, a także jeszcze bardziej cieszyć się z jazdy tym modelem zarówno na torze jak i po zwykłych drogach".

Zobacz też: Honda CB500

Wygląd

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CBR 1000RR jest stosunkowo lekka, bo waży 185 kg. Model 2012, podobnie jak poprzednie, charakteryzuje się agresywnym przodem, szczupłą sylwetką i eleganckim tyłem z rozpoznawalnym zadupkiem. Kilka kosmetycznych zmian nadało motocyklowi bardziej dynamiczny i niepokorny wygląd.

Nowa Honda dostała również wielowarstwowe owiewki i wielofunkcyjny ciekłokrystaliczny wyświetlacz – jeszcze do niedawna bowiem użytkownicy Fireblade musieli się zadowolić tradycyjnymi zegarami. Jak twierdzi ekipa Hondy, funkcjonalność była na pierwszym miejscu przy tworzeniu tego motocykla, dlatego na  przejrzystym wyświetlaczu LCD jeździec znajdzie wszystkie potrzebne informacje – liniowy obrotomierz z czterema trybami wyświetlania, prędkościomierz, aktualnie zapięty bieg, temperaturę cieczy chłodzącej, zegarek, stoper, wskaźnik zużycia paliwa itp.

Zobacz też: Honda VFR 750/800/1200

Silnik

Każdy, kto dosiądzie nowej litrowej Hondy Fireblade, będzie miał do dyspozycji 178 koni i jednostkę napędową relatywnie łatwą do okiełznania. CBR 1000RR była wręcz w poprzednich latach oceniania jako wyjątkowo grzeczny ścigacz, którego użytkownik ma totalną kontrolę nad mocą.

Rzeczywiście, elastyczny silnik z mocnym dołem oddaje moc liniowo, jest więc po prostu przyjazny. O nudzie jednak nie może być mowy w przypadku motocykla, który rozpędza się do 100 km/h w trzy sekundy! Nadal nie jest to rzecz jasna maszyna dla początkujących.

Moc maksymalna rzędowej czterocylindrówki osiągana jest przy 12000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 112 Nm przy 8500 obr/min. System wtryskowy PGM-DSFI dzięki nowym ustawieniom umożliwić ma jak najbardziej precyzyjne dawkowanie mocy i paliwa.

Zobacz też: Jak wybrać szkołę jazdy na motocyklu?

Hamulce i zawieszenie

O tyłek użytkownika nowej Hondy Fireblade zadbają tarcze – z przodu podwójna o średnicy 320 mm z czterotłoczkowymi zaciskami, z tyłu pojedyncza o średnicy 220 z zaciskiem jednotłoczkowym. W najnowszej wersji modelu zmodyfikowany został poziom ciśnienia przekazywanego na przedni zacisk przy użyciu hamulca nożnego, co ma zapewnić skuteczniejsze zatrzymanie.

Od 2009 roku Fireblade oferowany jest również z opcjonalnym układem C-ABS. Elekronicznie sterowany zintegrowany system zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania.

Zobacz też: Jak przewozić bagaże na motocyklu?

Japońscy inżynierowi zadbali też o poprawienie komfortu jazdy poprzez udoskonalenie zawieszenia. Z przodu Honda Fireblade otrzymała odwrócony widelec Big Piston o średnicy 43 mm. W tylnym wahaczu zastosowanie znalazł znany system Hondy Unit Pro-Link współpracujący z dwururowym amortyzatorem Showa „Balance Free Rear Cushion". Praktyka pokaże, czy najnowsza CBR 1000RR zasłuży na miano najbardziej przyjaznego z litrów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA