REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy motocyklem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
dłuższa podróż motocyklem Fot. Fotolia
dłuższa podróż motocyklem Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Turystyka motocyklowa jest jednym z najprzyjemniejszych aspektów jazdy jednośladami. Wiele osób nie wyobraża sobie motocyklizmu bez dalekich wypraw. Przed wyjazdem w trasę należy jednak dokonać przeglądu sprzętu i odpowiednio przygotować motocykl do podróży.

Pewnych niespodzianek nie da się uniknąć i może się zdarzyć, że nawet motocykl w idealnym stanie technicznym znienacka odmówi posłuszeństwa na trasie. Każdy, kto dużo podróżuje na moto, nauczył się podchodzić do takich sytuacji na spokojnie, bo jak wiadomo – złość piękności szkodzi.

REKLAMA

Nie zmienia to jednak faktu, że awarie w podróży są uciążliwe, mogą też być wręcz niebezpieczne. Dlatego ze swojej strony powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by wyprawa przebiegła możliwie jak najbardziej bezproblemowo. Nie bez znaczenia jest również poprawa komfortu wielodniowej jazdy poprzez dostosowanie naszej maszyny do potrzeb turystyki motocyklowej.

Zobacz też: Dlaczego opony w motocyklu przedwcześnie się zużywają?

Przegląd techniczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zacznijmy od podstawowych czynności – sprawdźmy  stan oleju i filtrów oraz płynu hamulcowego. Jeśli zbliża się termin wymiany, nie zwlekajmy, bo podstawowa czynność, która jest łatwizną we własnym garażu, może okazać się w warunkach polowych operacją mocno skomplikowaną.

Pamiętajmy, że hamulce to podstawa i od nich zależy nasze bezpieczeństwo na drodze, sprawdźmy więc stan klocków i tarcz hamulcowych. Minimalna grubość okładzin klocków wynosi 1,5 mm, w przypadku tarcz jest to w zależności od wskazań producenta 4-4,5 mm.

Kolejna sprawa to ogumienie – według polskich przepisów wielkość bieżnika musi wynosić co najmniej 1,5 mm, zdrowy rozsądek nakazuje jednak traktować tą liczbę jako absolutne minimum, do którego raczej nie warto się zbliżać. Nie mniej ważną kwestią jest poziom ciśnienia w oponach – od  tego zależą ich właściwości jezdne.

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 2

Regulacja zaworów i naciąg łańcucha to kolejne etapy nie do pominięcia. Sprawdźmy, czy łańcuch jest odpowiednio nasmarowany – jeśli mamy wątpliwości, najprostsze będzie użycie smaru w aerozolu.

Nie zapomnijmy o elektryce, zwłaszcza o oświetleniu. Tylko odpowiednio dobrana żarówka zapewni nam dobrą widoczność na drodze i umożliwi szybkie reagowanie.

Akcesoria i bajery

Producenci oferują cały szereg akcesoriów motocyklowych przydatnych przy dłuższych wyprawach. Część z nich jest oczywiście bardzo droga, jeśli jednak mamy do przejechania kilkaset kilometrów (albo i więcej), warto zastanowić się nad wyborem tych gadżetów, które mogą się okazać rzeczywiście nie do przecenienia.

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 1

Jednymi z najczęściej stosowanych akcesoriów są turystyczne, podwyższone szyby, chroniące kierowcę przed pędem powietrza, hałasem i warunkami atmosferycznymi. Kolejny bajer to podgrzewane manetki, doceniane nie tylko przy wyprawach na koło podbiegunowe. Sprawdzają się również w kapryśnym polskim klimacie, zwłaszcza że zgrabiałymi z zimna dłoniom trudno operować precyzyjnie sprzęgłem czy hamulcem.

Jeśli nasz motocykl nie posiada seryjnie centralnej podstawki, warto pomyśleć o jej zakupie, gdyż  obładowany sprzęt jest mało stabilny. Dla wygody motocykliści decydują się również niekiedy na wymianę fabrycznego siodła na lepiej przystosowane do długich tras. Wersja bardziej ekonomiczna to różnego rodzaju nakładki na siedzenie.

Na sam koniec, kwestia nie do pominięcia – bagaże, które należy w coś zapakować. Opcji mamy kilka, począwszy od reklamówek spiętych pająkiem, poprzez różnego rodzaju sakwy, aż po profesjonalne kufry centralne i boczne. W zależności od potrzeb i funduszy, musimy na coś się zdecydować. Najbardziej uciążliwym w długiej podróży wyborem będzie plecak załadowany do granic możliwości, obciążający plecy kierowcy czy też pasażera.

Zobacz też: Dlaczego motocykl po zimie nie chce odpalić?

Sakwy skórzane oczywiście pasować będą przede wszystkim do cruiserów i chopperów. Sakwy tekstylne są rozwiązaniem tańszym niż kufry, ale dają zdecydowanie gorsze zabezpieczenie zawartości przed warunkami atmosferycznymi i kradzieżą. Jeśli więc planujemy częste podróżowanie, inwestycja w kufry może szybko się zwrócić. Przydatnym dodatkiem jest też tankbag na drobiazgi.

Zajmijmy się przygotowaniami odpowiednio wcześnie, by niczego nie przeoczyć. Postarajmy się, by problemy techniczne i niedogodności wynikające z wielogodzinnej jazdy nie przysłoniły nam radości podróżowania!

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA