REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia marki Dacia

Dacia Duster 1,6 16V 105 KM
Dacia Duster 1,6 16V 105 KM
moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Historia marki Dacia jest burzliwa, ale kończy się szczęśliwie bowiem nadal trwa. Co się stało, że ta rumuńska marka nie podzieliła losu polskiego FSO?

Dacia i Renault - historia kooperacji

Obecne pokolenie młodzieży kojarzy Dacię z modelami Logan, Duster czy Sandero. Mało osób zdaje sobie sprawę, że przeszłość firmy była trudna i gdyby nie pomoc Renault zapewne dziś marki Dacii nie byłoby na rynku.

REKLAMA

1999-2004: Dacia wchodzi do Grupy Renault. Narodziny projektu produkcji Logana

  • W latach 60. w Rumunii podjęto decyzję o rozwinięciu przemysłu samochodowego. Wybrano Renault, na licencji którego uruchomiona została produkcja popularnych samochodów Dacia. Rumuńska wersja Renault 8 otrzymała nazwę Dacia 1100, po niej pojawiła się Dacia 1300 (Renault 12) i jej liczne warianty.
  • W 1999 roku firma Renault objęła 51% kapitału Dacii i rozpoczęła realizację dwóch projektów: modernizacji rumuńskich zakładów przemysłowych i jednocześnie opracowania samochodu przystępnego cenowo dla wszystkich oraz przygotowania jego produkcji
    w Rumunii.
  • Logan był innowacyjnym pomysłem, „projektem, który dał początek programowi rozwoju całej gamy aut, a zwłaszcza strategicznym filarem rozwoju Renault i Aliansu”,  powiedział Carlos Ghosn, prezes Grupy Renault.
  • Między 1999 a 2004 rokiem Grupa Renault zainwestowała w ciągu 5 lat 489 milionów euro, przeprowadzając szeroko zakrojoną modernizację Dacii.
  • Kalendarz:

1999:    Prywatyzacja Dacii – Renault obejmuje  51% kapitału.

2000:    Renault zwiększa swoje udziały w kapitale Dacii do 81,4%. Wprowadzenie na rynek Supernovej.

2001:    Renault zwiększa swoje udziały w kapitale Dacii do 92,72%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Dacia Logan 0.9 TCe: optymalna konfiguracja

2003:    Renault zwiększa swoje udziały w kapitale Dacii do 97,93%, a następnie do 99,3%. Wprowadzenie na rynek modelu Solenza.

2004:   Powstanie Logana i jego debiut rynkowy w Rumunii.

Rozwój Dacii w Europie i w basenie Morza Śródziemnego w latach 2004-2014

  • W 2004 roku, po debiucie rynkowym w Rumunii, Logan trafia do sprzedaży w innych krajach Europy Środkowej. W 2005 roku Logan pojawia się na rynkach Europy Zachodniej. Po tym błyskawicznym sukcesie rynkowym rozpoczyna się druga faza ekspansji Logana – w dwóch kierunkach:
    • ekspansja na kolejnych rynkach poprzez wprowadzenie modelu do sprzedaży
      w kolejnych krajach
    • ekspansja gamy wraz z opracowaniem nowych modeli na tej samej platformie.
  • Kalendarz:

2004:    Powstanie Logana i jego debiut rynkowy w Rumunii, a następnie w Czechach, na Węgrzech, w Turcji i Słowacji: natychmiastowy sukces, znacznie przekraczający oczekiwania.

2005:    Na początku roku model trafia na rynki Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowenii, Bułgarii i Mołdawii. W czerwcu zostaje wprowadzony na rynki Europy Zachodniej, gdzie spotyka się z równie entuzjastycznym   przyjęciem.

2006:    Wprowadzenie do sprzedaży Logana MCV w Rumunii i Bułgarii.

Zobacz też: Test Dacia Logan MCV 1.2 16V 75 KM LPG

2007:    Wprowadzenie do sprzedaży Logana MCV w Europie i krajach Maghrebu.

2008:    Wprowadzenie Logana Pick-up, Logana Van i Sandero.

2009:    Wprowadzenie Sandero Stepway.

2010:    Wprowadzenie Dustera.

2012:    Gama marki powiększa się o modele Lodgy, Dokker i Dokker Van. Odnowienie Logana, Sandero i  Sandero Stepway.

2013:    Nowy Duster.

Źródło: materiały prasowe Renault

Dacia Logan MCV LPG
Kamil Fraszkiewicz
Dacia Logan 0.9 TCe
Kamil Fraszkiewicz
Dacia Sandero Stepway
Kamil Fraszkiewicz
Dacia Duster Fot. Moto.wieszjak.pl
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA