Eksploatacja samochodu w czasie zimy
REKLAMA
REKLAMA
Eksploatacja samochodu zimą
- Nadwozie oraz szyby - bardzo przydatnym przyrządem w czasie zimy okaże się szczotka z włosiem naturalnym, niezbyt sztywnym. Należy pamiętać, aby w sytuacji zamarznięcia szyb, nie starać usuwać się go skrobaczką. Może to doprowadzić do porysowania szyby, przez co istnieje możliwość, że straci swoją przejrzystość i w konsekwencji będzie wymagać wymiany. Zamrożone szyby najlepiej polać odmrażaczem, i odczekać chwilę aż zacznie działać. Aby pozbyć się parowania szyb można zaopatrzyć się w preparat przeciwko wewnętrznemu parowaniu szyb i nakładać go na powierzchnię szklaną co parę dni.
- Zamki w drzwiach – aby zapobiec ich zamarzaniu w czasie mrozów należy je dokładnie przesmarować środkiem przeciw zamarzaniu. Ci, którzy na co dzień korzystają z centralnego zamka, powinni co jakiś czas otworzyć samochód kluczykiem.
- Dywaniki – warto na okres zimowy wyposażyć nasz samochód w dywaniki gumowe. Aby zapobiec zbieraniu się wilgoci pod nimi, możemy włożyć kilka warstw pojedynczych jednorazowych ręczników.
- Tankowanie samochodu zimą – warto pamiętać, że gdy tankujemy do pełna, zmniejszamy ryzyko zamarznięcia paliwa. Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem tzw. korków lodowych w przewodach paliwowych i wytrącaniu się parafiny z oleju napędowego powinno się użyć specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, które można zakupić na stacjach benzynowych i w sklepach z chemią motoryzacyjną.
REKLAMA
Jazda samochodem zimą
Zima stanowi wyzwanie dla umiejętności każdego kierowcy, dlatego prędkość jazdy należy dostosować do warunków pogodowych i tego co dzieje się na drodze. Warunki te mogą zmienić się w każdym momencie, dlatego cały czas powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność. Należy również pamiętać, że droga hamowania w warunkach zimowych może być o wiele dłuższa niż latem, dlatego powinniśmy zachowywać większą odległość od pojazdu jadącego przed nami. W czasie podróży unikajmy wykonywania gwałtownych ruchów. Przyspieszenie powinno być stopniowe i zrównoważone. Jeżeli nasz samochód nie jest wyposażony w układ ABS, pamiętajmy aby hamować pulsacyjnie. W przeciwnym razie może dojść do zablokowania kół a w konsekwencji do utraty kontroli nad samochodem. Jeżeli już dojdzie do zblokowania się kół, powinniśmy puścić pedał hamulca i ponownie delikatnie go wcisnąć, wspomagając się hamowaniem silnikiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.