REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

REKLAMA

Eksperci serwisu autobaza.pl sprawdzili, jakimi kryteriami kierują się Polacy przy zakupie aut z drugiej ręki za pośrednictwem ankiety wielokrotnego wyboru. Pierwsze miejsce zajęła cena z ponad 17% wskazań. Na podium znalazły się także przebieg i rocznik pojazdu z niemal identycznym wynikiem zbliżonym do 15%. Na końcu respondenci uplasowali testy bezpieczeństwa danego modelu oraz koszty ubezpieczenia z niespełna 3% wskazań.

REKLAMA

„Zwycięstwo kryterium cenowego nie jest zaskoczeniem. To właśnie kwestie budżetowe w głównej mierze decydują o tym, że samochodu poszukujemy właśnie na rynku wtórnym, a nie pierwotnym. Mimo, że koszt zakupu używanego pojazdu wzrósł w stosunku do ubiegłego roku, to cena takiego samochodu nadal jest znacznie niższa niż auta z salonu. Z raportu za pierwsze półrocze 2023 wynika, że największy segment rynku aut z drugiej ręki to pojazdy w przedziale cenowym 25-50 tys. zł - w tych widełkach nie kupimy już nowego auta” - wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Przebieg i rocznik - w poszukiwaniu idealnej kombinacji

Dwa kolejne czynniki, które najczęściej wskazywali respondenci, to przebieg samochodu oraz jego rocznik. Co ciekawe, kryteria te są dla kupujących niemal tak samo ważne (14,88% vs. 14,72% wskazań).

REKLAMA

„Wyniki ankiety pokazują, że kupujący są świadomi jak ważna jest odpowiednia kombinacja tych dwóch czynników. Przebieg odzwierciedla zużycie i stan techniczny auta, wpływające na jego przyszłą niezawodność. Z drugiej strony, rocznik wpływa na nowoczesność i dostępność nowszych technologii oraz wygodę użytkowania. Dlatego istotne jest znalezienie równowagi między tymi dwoma czynnikami, aby osiągnąć optymalną wartość i zadowolenie z wyboru samochodu używanego” - tłumaczy Przemysław Gąsiorowski.

Równowaga pomiędzy przebiegiem i rocznikiem auta może zwiększać prawdopodobną żywotność pojazdu i zmniejszać ryzyko awarii i kosztownych napraw. Można zatem wywnioskować, że podczas zakupu auta konsumenci przywiązują wagę nie tylko do ceny pojazdu, lecz także do ewentualnych późniejszych wydatków związanych z jego eksploatacją. Warto zauważyć, że ankietowani zwracają także uwagę na pojemność silnika (7,66%) i spalanie (9,15%), co również przekłada się na wysokość kosztów użytkowania auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Auto z historią - ale tylko sprawdzoną

Okazało się, że wielu respondentów sprawdza historie serwisowe i wypadkowe. Łącznie dotyczyło ich blisko co czwarte wskazanie. Należy pamiętać, że zakup używanego samochodu obarczony jest pewnym ryzykiem, które można zminimalizować poprzez sprawdzenie historii pojazdu na podstawie numeru VIN lub numerów rejestracyjnych. Dzięki temu można uzyskać m.in. informacje o przebytych wypadkach, ewentualnej kradzieży, a nawet zobaczyć archiwalne zdjęcia samochodu, co pozwoli na zweryfikowanie, czy pojazd nadal ma oryginalny lakier i części.

„Wyniki ankiety pokazują, że kupujący coraz częściej chcą podejmować świadome wybory. Liczy się nie tylko obecny stan pojazdu, ale także to, kto i jak dbał o niego w przeszłości. Serwisy internetowe pomagają w zweryfikowaniu takich informacji. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla kupujących, ale także dla sprzedających, którym zależy na stworzeniu wysokiej jakości oferty i szybszej transakcji. Warto zawczasu być przygotowanym na pytania o udokumentowaną historię auta” - mówi Przemysław Gąsiorowski.

Bezpieczeństwo na szarym końcu?

Testy bezpieczeństwa danego modelu jako ważny czynnik przy zakupie samochodu wskazało jedynie niespełna 3% ankietowanych, co może być w pewnej mierze niepokojące. Co ciekawe, dla respondentów były one mniej ważne niż opinie wystawiane przez innych kierowców. Warto pamiętać, że celem przeprowadzania takich testów jest ocena tego, jak samochód chroni pasażerów w trakcie wypadku. Podczas nich są sprawdzane takie czynniki, jak np. odporność na zderzenia, stabilność, wytrzymałość konstrukcji, działanie poduszek powietrznych czy systemów bezpieczeństwa.

„To niepokojące, że kwestie związane z bezpieczeństwem znajdują się prawie na końcu listy. Decydując się na zakup samochodu, niezależnie od tego czy jest to pojazd nowy czy używany, warto zapoznać się z wynikami testów bezpieczeństwa danego modelu. W przypadku samochodów, które mają już swoje lata jest to szczególnie istotne - niektóre systemy bezpieczeństwa znoszą próbę czasu lepiej, inne gorzej. Istnieją testy zderzeniowe tych samych modeli aut z różnych okresów, które pokazują postęp w dziedzinie bezpieczeństwa” - podsumowuje Przemysław Gąsiorowski.

Źródło informacji: Autoiso Sp. z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA