REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupić samochód używany? Odpowiedzią paszport pojazdu

Jak kupić samochód używany? Odpowiedzią paszport pojazdu
Jak kupić samochód używany? Odpowiedzią paszport pojazdu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak kupić samochód używany? Twórcy serwisu Otomoto i Carsmile mają pewien pomysł. Przed oszustwem może chronić cyfrowy paszport pojazdu.

Na rynku wtórnym Polacy boją się oszustwa

Badanie ankietowe przeprowadzone przez Otomoto.pl nie prowadzi do najlepszych wniosków. Jasno bowiem wynika z niego, że aż 70 proc. Polaków jest przekonanych, że w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży aut używanych nie ma zawartych prawdziwych informacji. To jednak nie koniec. Bo aż 3/4 osób było zmuszonych do wykonania naprawy pojazdu w ciągu pół roku od zakupu, a 50 proc. kupiło takie auto, które miało wady ukryte.

REKLAMA

Jak kupić samochód używany? Jest nowy pomysł

Co może sprawić, że zakup auta z drugiej ręki będzie bardziej pewny? Otomoto i Carsmile mają pewien pomysł. I tym jest Cyfrowy Paszport Pojazdu oparty na blockchainie. Jego bazą stanie się wnikliwa kontrola techniczna oparta na 120 punktach. Jeżeli diagnosta znajdzie w aucie jakąkolwiek wadę lub usterkę, ta zostanie odnotowana w raporcie. A jako że ten będzie oparty na technologii blockchain, nie da się go podrobić.

Cyfrowy Paszport Pojazdu - 120 punktów i nota od A+ do C-

Jakie elementy będą sprawdzane w ramach Cyfrowowego Paszportu Pojazdu? Mechanicy przyjrzą się stanowi powłoki lakierniczej, oponom, oświetleniu, silnikowi, układowi jezdnemu, układowi napędowemu, elektronice czy wyposażeniu auta. Poszczególne elementy kontrolne będą miały przypisaną ilość punktów. Noty będą następnie sumowane, dzięki czemu pojazd otrzyma notę - od A+ do C-.

Jak kupić samochód używany? Paszport przyda się też za parę lat

Cyfrowy Paszport Pojazdu może mieć jednak więcej zastosowań. Bo przyda się nie tylko podczas zakupu dziś, ale i zakupu za kilka lat. Raport zapisany w technologii blockchain nie da się podrobić - co oznacza, że sprzedający w przyszłości nie będzie w stanie go zmodyfikować. Przykład? Samochód po kilku latach wrócił na rynek wtórny. Raport sprzed kilku lat pozwoli zatem kupującemu sprawdzić prawdziwość niektórych informacji podanych przez sprzedającego - np. auto jeździło 4 lata, a przebieg prawie się nie zmienił.

Źródło: Materiały prasowe Newseria

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA