REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drobiazgi, które warto mieć w samochodzie

Subskrybuj nas na Youtube
wyposażenie auta Fot. newspress
wyposażenie auta Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Co warto wozić w samochodzie? Jakie rzeczy wydają się być niezbędne? Co się najczęściej przydaje kierowcom w trakcie jazdy autem?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się samochodem w długą podróż czy tylko do pracy, warto mieć ze sobą zestaw odpowiednio dobranych przedmiotów. Są one niewielkich rozmiarów, ale niejednokrotnie potrafią znacząco przyczynić się do zwiększenia komfortu jazdy, oszczędzić stresu, a także wyratować z opresji.

REKLAMA

Często zdarza się, że podczas awarii auta, dłuższej podróży, czy nawet codziennej jazdy zabraknie drobiazgu, który mimo że jest z pozoru błahy, mógłby błyskawicznie rozwiązać problem. Co więc warto mieć przy sobie, aby czuć się komfortowo w prawie każdej sytuacji, ale jednocześnie nie zagracić samochodu?

Obowiązkowe i zalecane wyposażenie auta

Katalog przedmiotów przydatnych w samochodzie bez wątpienia należy zacząć od tych, których posiadanie jest wymagane przez polskie prawo. Są to gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Nie trzeba tłumaczyć, że posiadanie tych rzeczy to absolutne minimum dla zapewnienia bezpieczeństwa. Przy wyborze trójkąta warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiedni znak homologacji. Takie produkty mają dużą powierzchnię odblaskową, co znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Zobacz też: Ile waży dodatkowe wyposażenie samochodu?

Musimy również dbać o odpowiedni stan gaśnicy. – Zgodnie z prawem gaśnica powinna być utrzymana w należytym stanie, tak aby działała sprawnie i skutecznie. Co więcej, powinna być ona umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia – tłumaczy inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. W wielu krajach europejskich do obowiązkowego wyposażenia należy również kamizelka odblaskowa. W Polsce nie jest to konieczne, co nie oznacza, że element ten jest zbędny. Co ciekawe, do wymaganych przedmiotów nie należy również apteczka – jest to jedynie zalecany element. Niemniej jednak powinna się ona pojawić wraz z podstawowymi elementami w naszym aucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Awaria auta

Narzędzia przydatne na wypadek uszkodzenia samochodu mogą wydawać się zbędnym balastem tylko do pierwszej awarii. Warto zawsze trzymać w aucie elementy, które przydadzą się w nagłej sytuacji. Do takich przedmiotów możemy zaliczyć np. zestaw kluczy, linkę holowniczą, scyzoryk i prostownik. Należy dostosować zestaw do modelu samochodu – warto mieć ze sobą tylko te narzędzia, za pomocą których jesteśmy w stanie sami skorygować drobne usterki. – Nowe modele samochodów w wielu przypadkach jest w stanie naprawić jedynie specjalista. Dlatego jeśli nie jesteśmy przekonani, czy potrafimy naprawić usterkę, lepiej wezwać pomoc – mówi Paweł Machniewski, doradca z serwisu Auto Expres. Przydatne może okazać się również posiadanie zapasowych elementów auta, takich jak koło czy żarówki. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną naprawę usterki, warto mieć ze sobą akcesoria, które ułatwią nam pracę. Powinniśmy więc zapakować do samochodu rękawice robocze, koc do podłożenia, a także latarkę.

Gadżety potrzebne w zależności od pory roku

Jeżdżąc autem, zwłaszcza w Polsce, musimy być przygotowani na różne warunki atmosferyczne. Brak odpowiednich akcesoriów może nam znacznie utrudnić podróż. Dlatego też warto wyposażyć się w takie przedmioty, jak na przykład skrobaczka do szyb czy też folia do przykrycia przedniej szyby. Przydadzą się także dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które pomocne będą przez cały rok – również zimą możemy się spotkać z rażącym słońcem, które dodatkowo odbijane jest przez śnieg.

Mapa czy nawigacja GPS

Przy każdej podróży warto mieć ze sobą przedmioty, które ułatwią nam orientację w terenie. W dzisiejszych czasach korzystamy głównie z GPS-ów, które prowadzą nas do celu. Można posługiwać się nimi w telefonie lub na specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach. Używając tego typu pomocy należy jednak koniecznie pamiętać o akcesoriach, które pozwolą na zasilenie ich energią w przypadku rozładowania. Przydatna wówczas jest ładowarka samochodowa i pojemny PowerBank, który pozwoli na zasilenie sprzętu nawet w przypadku rozładowanych akumulatorów. – Urządzenia zasilające dedykowane kierowcom posiadają dwa, a nawet trzy wejścia USB, które pozwalają na ładowanie nawet kilku urządzeń jednocześnie. – mówi Agnieszka Medoń.

Zobacz też: Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy

Indywidualne potrzeby kierowcy

Przy kompletowaniu zestawu akcesoriów do samochodu warto zastanowić się nad własnymi, indywidualnymi potrzebami. Wśród przydatnych drobiazgów, które kierowcy trzymają w samochodzie znajdują się również m.in. parasolki, płyny antybakteryjne, zestawy głośnomówiące czy też dodatkowa gotówka na wypadek braku bankomatu w okolicy. To jednak, jakie przedmioty będą odpowiadać naszym wymaganiom, zależy od nas samych.

Źródło: materiały prasowe Core PR

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA