REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkomat w telefonie - jak to działa i czy ma to sens?

Alkomat w telefonie.
Alkomat w telefonie.
ALERT MEDIA Communications Sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

"Sprawdź promile" to aplikacja dostępna na urządzenia przenośne, która pomóc ma kierowcy w określeniu zawartości alkoholu w jego krwi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest to alkomat, a wyniki mogą być tylko wskazówką dla jej użytkownika.

Obowiązkowe alkomaty w samochodach

Zapowiedziana niedawno propozycja Prezesa Rady Ministrów, dotycząca obowiązkowych alkomatów w każdym samochodzie, wzbudziła sporo dyskusji. Zdaniem przedstawicieli rządu taki przepis pozwoliłby zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Wiarygodny alkomat to spory wydatek, ale dopóki nie będzie on obowiązkowy, kierowcy mogą korzystać z bezpłatnych programów sprawdzających poziom alkoholu w organizmie, takich jak aplikacja Sprawdź promile.

REKLAMA

Na drogach ludzie giną przede wszystkim przez prędkość

Policyjne statystki dotyczące wypadków spowodowanych alkoholem pozwalają na delikatny optymizm: w 2012 roku, w porównaniu z rokiem 2011, liczba ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu zmalała o 12 468 osób, o 14% zmniejszyła się również liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących (Raport Policji „Wypadki drogowe w 2012 oku”, http://dlakierowcow.policja.pl/dk/statystyka/47493,dok.html). Mimo to pijani kierowcy w Polsce wciąż stanowią poważny problem, co jest efektem m.in. przyzwolenia społecznego dla takiej postawy, lekkomyślności i niedostatecznej wiedzy na temat działania alkoholu na organizm.

Zobacz też: Alkomat – jaki wybrać? Czym kierować się przy jego zakupie?

Rząd wymyślił, obywatel zapłaci

REKLAMA

Dlatego rząd szuka nowych rozwiązań, które pomogłyby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierowców na polskich drogach. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązku wyposażenia auta w alkomat. Osoby wsiadające za kierownicę wprawdzie nie musiałyby obligatoryjnie z niego korzystać, ale politycy liczą na to, że sam fakt posiadania licznika promili mógłby skłaniać kierowców do częstszego używania go i sprzyjać bardziej odpowiedzialnej jeździe. Poza tym gdyby policyjna kontrola wykazała obecność promili w organizmie, kierowca nie mógłby posłużyć się wymówką, że nie był świadomy swojego stanu.

Jeśli przepis ten wejdzie w życie, kierowców będzie czekać przymusowy wydatek. Tymczasem mogą korzystać z bezpłatnych aplikacji takich jak Sprawdź promile. Można ją pobrać na telefon komórkowy i za jej pomocą sprawdzić, czy można już bezpiecznie usiąść za kółkiem. Tuż po spożyciu alkoholu – nawet w niewielkiej ilości – nie powinno się w ogóle myśleć o prowadzeniu pojazdu. Jednak Sprawdź promile może się przydać np. kilka godzin po konsumpcji, a zwłaszcza następnego dnia rano, kiedy kierowcy wydaje się, że alkohol już z niego uleciał, choć w rzeczywistości może być inaczej. Wystarczy wpisać podstawowe dane, takie jak płeć, wiek, waga i ilość wypitego alkoholu, a aplikacja poda orientacyjną ilość promili w organizmie. Ponadto pozwoli m.in. sprawdzić dozwoloną ilość promili w innych krajach europejskich oraz zamówić taksówkę w wybranych miastach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alkomat w telefonie

– Alkomat w telefonie nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, jakim policja bada trzeźwość kierowców – komentuje Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. – Jednak jego działanie opiera się na wiarygodnym algorytmie. Podany wynik może być cenną wskazówką dla kierowcy, szczególnie „dzień po”. Eksperci wskazują na fakt, że nawet najlepszy i bardzo drogi alkomat musi być okresowo kalibrowany, a zmienna temperatura w samochodzie może w dużym stopniu wpłynąć na pogorszenie sprawności urządzenia. Dlatego wykorzystanie bezpłatnej aplikacji może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie że telefon komórkowy zwykle mamy przy sobie.

Aplikacja "Sprawdź mnie"

REKLAMA

W tej chwili stworzona przez Kompanię Piwowarską aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na telefony ze wszystkimi rodzajami oprogramowania (iOS, Android, Windows Phone, modele obsługujące apliakcje java). Można ją pobrać za darmo z AppStore, Google Play, Marketplace lub poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.sprawdzpromile.pl. Do tej pory zainstalowało ją na swoim telefonie ponad 170 tysięcy kierowców, przy czym tylko w ostatnim miesiącu zrobiło to ponad 13 tys. osób. Rekord padł 1 stycznia br., kiedy to aplikację pobrało ponad 1 tysiąc osób.

Aplikację udostępniono także na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Kalkulator oblicza poziom promili za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Źródło: materiały prasowe Alert Media Communications

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA