REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkomat w telefonie - jak to działa i czy ma to sens?

Alkomat w telefonie.
Alkomat w telefonie.
ALERT MEDIA Communications Sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

"Sprawdź promile" to aplikacja dostępna na urządzenia przenośne, która pomóc ma kierowcy w określeniu zawartości alkoholu w jego krwi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest to alkomat, a wyniki mogą być tylko wskazówką dla jej użytkownika.

Obowiązkowe alkomaty w samochodach

Zapowiedziana niedawno propozycja Prezesa Rady Ministrów, dotycząca obowiązkowych alkomatów w każdym samochodzie, wzbudziła sporo dyskusji. Zdaniem przedstawicieli rządu taki przepis pozwoliłby zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Wiarygodny alkomat to spory wydatek, ale dopóki nie będzie on obowiązkowy, kierowcy mogą korzystać z bezpłatnych programów sprawdzających poziom alkoholu w organizmie, takich jak aplikacja Sprawdź promile.

REKLAMA

Na drogach ludzie giną przede wszystkim przez prędkość

Policyjne statystki dotyczące wypadków spowodowanych alkoholem pozwalają na delikatny optymizm: w 2012 roku, w porównaniu z rokiem 2011, liczba ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu zmalała o 12 468 osób, o 14% zmniejszyła się również liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących (Raport Policji „Wypadki drogowe w 2012 oku”, http://dlakierowcow.policja.pl/dk/statystyka/47493,dok.html). Mimo to pijani kierowcy w Polsce wciąż stanowią poważny problem, co jest efektem m.in. przyzwolenia społecznego dla takiej postawy, lekkomyślności i niedostatecznej wiedzy na temat działania alkoholu na organizm.

Zobacz też: Alkomat – jaki wybrać? Czym kierować się przy jego zakupie?

Rząd wymyślił, obywatel zapłaci

REKLAMA

Dlatego rząd szuka nowych rozwiązań, które pomogłyby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierowców na polskich drogach. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązku wyposażenia auta w alkomat. Osoby wsiadające za kierownicę wprawdzie nie musiałyby obligatoryjnie z niego korzystać, ale politycy liczą na to, że sam fakt posiadania licznika promili mógłby skłaniać kierowców do częstszego używania go i sprzyjać bardziej odpowiedzialnej jeździe. Poza tym gdyby policyjna kontrola wykazała obecność promili w organizmie, kierowca nie mógłby posłużyć się wymówką, że nie był świadomy swojego stanu.

Jeśli przepis ten wejdzie w życie, kierowców będzie czekać przymusowy wydatek. Tymczasem mogą korzystać z bezpłatnych aplikacji takich jak Sprawdź promile. Można ją pobrać na telefon komórkowy i za jej pomocą sprawdzić, czy można już bezpiecznie usiąść za kółkiem. Tuż po spożyciu alkoholu – nawet w niewielkiej ilości – nie powinno się w ogóle myśleć o prowadzeniu pojazdu. Jednak Sprawdź promile może się przydać np. kilka godzin po konsumpcji, a zwłaszcza następnego dnia rano, kiedy kierowcy wydaje się, że alkohol już z niego uleciał, choć w rzeczywistości może być inaczej. Wystarczy wpisać podstawowe dane, takie jak płeć, wiek, waga i ilość wypitego alkoholu, a aplikacja poda orientacyjną ilość promili w organizmie. Ponadto pozwoli m.in. sprawdzić dozwoloną ilość promili w innych krajach europejskich oraz zamówić taksówkę w wybranych miastach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alkomat w telefonie

– Alkomat w telefonie nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, jakim policja bada trzeźwość kierowców – komentuje Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. – Jednak jego działanie opiera się na wiarygodnym algorytmie. Podany wynik może być cenną wskazówką dla kierowcy, szczególnie „dzień po”. Eksperci wskazują na fakt, że nawet najlepszy i bardzo drogi alkomat musi być okresowo kalibrowany, a zmienna temperatura w samochodzie może w dużym stopniu wpłynąć na pogorszenie sprawności urządzenia. Dlatego wykorzystanie bezpłatnej aplikacji może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie że telefon komórkowy zwykle mamy przy sobie.

Aplikacja "Sprawdź mnie"

REKLAMA

W tej chwili stworzona przez Kompanię Piwowarską aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na telefony ze wszystkimi rodzajami oprogramowania (iOS, Android, Windows Phone, modele obsługujące apliakcje java). Można ją pobrać za darmo z AppStore, Google Play, Marketplace lub poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.sprawdzpromile.pl. Do tej pory zainstalowało ją na swoim telefonie ponad 170 tysięcy kierowców, przy czym tylko w ostatnim miesiącu zrobiło to ponad 13 tys. osób. Rekord padł 1 stycznia br., kiedy to aplikację pobrało ponad 1 tysiąc osób.

Aplikację udostępniono także na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Kalkulator oblicza poziom promili za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Źródło: materiały prasowe Alert Media Communications

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA