REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Owiewki samochodowe – przydatny gadżet czy zbędny bajer?

Daniel Kowieski
owiewki samochodowe mają bardzo wiele zalet.
owiewki samochodowe mają bardzo wiele zalet.
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Jedni uważają je za zbędny gadżet, inni cenią za praktyczne zalety. Ich estetyka jest kwestią gustu, jednak niewątpliwie owiewki na szyby to produkt ułatwiający życie i poprawiający komfort jazdy samochodem bez klimatyzacji.

Owiewki na szyby mają wiele zalet, ale większość z nich docenią jedynie posiadacze starszych samochodów, które nie są wyposażone w klimatyzację, bądź posiadają mało wydajny system nadmuchu w kabinie. W deszczowe dni, gdy jesteśmy zmuszeni do jazdy z zamkniętymi szybami, doświadczamy zjawiska ich parowania. Jest to niekomfortowe i trudne do zlikwidowania, ponieważ problem ciągle powraca, nawet po przetarciu szyby szmatką. Jedyne rozwiązanie to uchylenie okna. Dzięki owiewkom, w takim przypadku deszcz nie zaleje nam tapicerki i nas samych. Jazda w deszczu to też problemy z widocznością, ponieważ brud szybko osiada na szybach, a owiewka może zapobiec brudzeniu się miejsca przy bocznych lusterkach. Z kolei jadąc na wakacje bądź inna dłuższą podróż w ciepły dzień dokucza nam wysoka temperatura. Jeśli otworzymy okno w samochodzie to powstanie przeciąg i spory hałas, który utrudnia jazdę i męczy pasażerów. Owiewka w znacznym stopniu zapobiegnie takiemu efektowi i podmuchy wiatru nie będą odczuwalne podczas większych prędkości. Oczywiście nie zastąpi ona klimatyzacji, ale jest to tanie i stosunkowo skuteczne rozwiązanie.

REKLAMA

Zobacz też: Planowanie większego wyjazdu

REKLAMA

Największy w Polsce producent owiewek na szyby boczne - firma HEKO - zapewnia, że są one dostępne praktycznie do każdego modelu samochodu sprzedawanego na naszym rynku. Najpóźniej kilka dni po premierze nowego auta możemy już nabyć do niego owiewki.

„Dzięki najnowocześniejszej technologii, którą dysponujemy potrafimy w ciągu kilku dni zaprojektować, wykonać formę i uruchomić linie produkcyjną każdego nowego wyrobu” – mówi Henryk Konieczny. W ofercie polskiej marki jest aktualnie około 1000 modeli, jeśli nie możemy znaleźć produktu dopasowanego do naszego auta, istnieje możliwość stworzenia go na indywidualne zamówienie (takie rozwiązanie jest stosowane przy samochodach ciężarowych).

Zobacz też: Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy kupnie owiewek trzeba zwracać uwagę na jej wykonanie i czy na pewno będzie pasować do naszego modelu auta. Możliwe, że milimetrowe różnice w wymiarach staną się dużą przeszkodą podczas montażu. Dowiedzmy się czy w zestawie nie ma specjalnych klipsów albo uchwytów do zamontowania, które mogą brzydko wyglądać, a w skrajnych przypadkach niszczyć uszczelki, lub co gorsza lakier. Nie kupujmy produktu z takimi rozwiązaniami, jeśli nie jest to konieczne. W starszych samochodach jakość spasowania nie zawsze była zachwycająca. Zdarza się, że owiewkę bądź uszczelkę w drzwiach trzeba do siebie dopasować domowymi metodami. Wybierając produkt najbardziej odpowiedni dla nas, mamy też możliwość wyboru koloru (przeważnie ciemno zielony, czerwony, przeźroczysty lub dymiony na czarno). Często dopasowujemy je do barwy lakieru lub stopnia przyciemnienia szyb. Pamiętajmy jednak, że owiewka zmniejszy nam pole widzenia. Gdy kupimy ciemny model, to stojąc na światłach będzie trzeba się mocniej wychylić żeby dostrzec sygnalizator. Jeżeli nie zależy nam na estetyce, to dobrym wyborem będzie wersja przeźroczysta.

Zobacz też: Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Montaż owiewek jest prosty i trwa kilkanaście sekund (odpowiednie wciśnięcie miedzy uszczelki), ale jeśli kupiliśmy nieodpowiedni model albo źle go założyliśmy, to spodziewajmy się problemów. Podczas zamykania szyby może dochodzić do blokowania jej. W przypadku kiedy posiadamy w samochodzie system automatycznego ich domykania, spowoduje to przerwanie akcji i samochód zostanie nie zamknięty. Narażamy się wtedy na jego kradzież.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA