REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznaczają kolory spalin?

 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Co oznaczają kolory spalin?
Co oznaczają kolory spalin?

REKLAMA

REKLAMA

Co oznaczają kolory spalin? Prawidłowo działający układ wydechowy powinien wydzielać z siebie bezbarwny dym. Czasami mogą zdarzyć się niewielkie odchylenia, ale muszą one być czymś podyktowane. Przykładem jest zima, kiedy nierozgrzany silnik wydziela spaliny w kolorze białym. Należy jednak pamiętać, że nietypowy kolor dymu oznacza zwykle uszkodzenia silnika lub awarie jego osprzętu.

Kolor spalin, to jeden z wyznaczników stanu auta. Powinien być ostrzeżeniem dla właściciela, że nadchodzi czas wizyty u mechanika. Kupujący używany samochód także tym powinni kierować się przy decyzji nabycia danego egzemplarza. Nietrafiony wybór może spowodować dodatkowe koszta naprawy sięgające niekiedy nawet kilku tysięcy złotych. Zacznijmy jednak od podstaw.

REKLAMA

Czym są spaliny?

Spaliny to inaczej gazy wydechowe. Składają się z tlenku węgla, tlenków azotu, tlenków siarki, aldehydów, ozonu oraz węglowodorów. Ich dopuszczalna ilość w gazach wydechowych jest określana przez normy EURO.

Więcej na temat usterek układu wydechowego przeczytasz tutaj

Chwilowa zmiana barwy spalin nie oznacza awarii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zimą silniki jeszcze nierozgrzane mogą emitować spaliny o białym zabarwieniu. Przyczyna jest prosta - w układzie wydechowym nagromadziła się woda i po uruchomieniu silnika zaczyna ona powoli odparowywać. Wszystko w porządku jest, jeśli biały dym znika po przejechaniu kilku kilometrów.

Zaś czarne spaliny generowane są przez samochody z silnikami wysokoprężnymi, które poddane zostały chwilowemu obciążeniu. Najczęściej zdarza się to kiedy kierowca zbyt silnie doda gazu. W sytuacji gdy zaraz po zmniejszeniu ciśnienia spaliny tracą barwę, również nie ma powodu do niepokoju. Czasami dym w czarnym kolorze może pojawić się po zatankowaniu oleju napędowego złej jakości. Jeżeli po następnym tankowaniu auta na innej stacji dym z rury wydechowej traci czarny kolor, także nie ma powodów do zmartwień.

Zobacz też: Czy warto zaślepić EGR? Co to daje?

Co oznaczają spaliny o zabarwieniu czarnym?

Czarne spaliny często oznaczają uszkodzenie wtryskiwaczy (mają zbyt małe ciśnienie wtrysku albo nieszczelności). Warto pamiętać, że części te są bardzo drogie, zatem kupno samochodu z drugiej ręki, w którym zaobserwujemy zjawisko dymienia na czarno będzie wiązało się z dużymi wydatkami.

REKLAMA

Zdarza się też, że za czarną barwę spalin odpowiadają zużyte węże przy chłodnicy turbosprężarki, czyli intercoolerze. Wówczas auto nie tylko dymi na czarno, ale do tego jest słabe, a silnik pracuje wyraźnie głośniej. Cena węży, w zależności od modelu pojazdu, waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

- Czarny dym pojawia się też wtedy, gdy pod maską samochodu pracuje niesprawna turbosprężarka, w której doszło już do zużycia lub uszkodzenia wirnika turbiny, koła kompresji albo łopatek zmiennej geometrii. Turbina nie jest wówczas w stanie tłoczyć odpowiedniej ilości powietrza do cylindrów. - tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny serwisu Autotesto.pl

Auta z silnikami benzynowymi także mogą emitować czarne spaliny. Zdarza się to rzadko i najczęstszą przyczyną jest źle przeprowadzony tuning silnika.

Zobacz też: Układ wydechowy - dobre zamienniki

Co oznaczają szare spaliny?

Układ wydechowy emituje spaliny o barwie szarej, gdy silnik otrzymuje zbyt bogatą mieszankę paliwa. Za jej dobór odpowiedzialny jest komputer pokładowy. Niedogrzany silnik otrzymuje bogatą mieszankę, w której jest więcej paliwa w stosunku do powietrza, aby mógł się odpowiednio rozgrzać. Wraz ze wzrostem temperatury silnika skład mieszanki ulega zmianie i zmniejsza się w niej ilość paliwa.

Jeżeli auto emituje spaliny o barwie szarej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z awarią któregoś z czujników, najczęściej czujnikiem temperatury silnika. Przekazuje on do komputera błędne dane, albo nie robi tego wcale, a komputer odczytuje to tak, jakby silnik był stale zimny.

Zobacz też: Jakie są objawy niesprawnego katalizatora?

Co oznaczają niebieski spaliny?

Niebieski kolor spalin może pojawić się gdy jednostka napędowa nie pracowała przed dłuższy czas. Niemniej zaraz po jej rozgrzaniu niebieska barwa dymu powinna zniknąć. Jeśli jednak tak się nie dzieje, trzeba liczyć się z faktem poważnego zużycia silnika. Efektem będzie nadmierne spalanie oleju silnikowego. To normalne, że silnik zużywa olej, ale nie powinno to przekroczyć jednego litra na tysiąc kilometrów.

Zobacz też: Układ wydechowy – przegląd usterek. Na co zwrócić uwagę?

Co oznaczają białe spaliny?

Gdy zaobserwujemy, że z rury wydechowej wydobywa się biały dym, może być to oznaką awarii turbosprężarki. Konkretnie, wycieku oleju z turbiny, który następnie przedostaje się przez układ dolotowy do komór spalania.

Białe spaliny mogą też świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą, pod warunkiem, że dają się zaobserwować podczas przyspieszania, a towarzyszącym objawem jest spadek mocy silnika. Wtedy przyczyną białych spalin jest przedostanie się płynu chłodniczego do komór spalania.

Zobacz też: Katalizator - dlaczego jest taki drogi?

Co oznaczają brunatne spaliny?

Brunatna barwa spalin to zwiastun kłopotów. Zwłaszcza, gdy pojawiają się w towarzystwie zmniejszonej mocy jednostki napędowej i zwiększonego zużycia paliwa i oleju silnikowego. Zazwyczaj to efekt wyeksploatowania silnika objawiającego się nadmiernym zużyciem gładzi cylindrów i pierścieni tłokowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA