REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznaczają kolory spalin?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Co oznaczają kolory spalin?
Co oznaczają kolory spalin?

REKLAMA

REKLAMA

Co oznaczają kolory spalin? Prawidłowo działający układ wydechowy powinien wydzielać z siebie bezbarwny dym. Czasami mogą zdarzyć się niewielkie odchylenia, ale muszą one być czymś podyktowane. Przykładem jest zima, kiedy nierozgrzany silnik wydziela spaliny w kolorze białym. Należy jednak pamiętać, że nietypowy kolor dymu oznacza zwykle uszkodzenia silnika lub awarie jego osprzętu.

Kolor spalin, to jeden z wyznaczników stanu auta. Powinien być ostrzeżeniem dla właściciela, że nadchodzi czas wizyty u mechanika. Kupujący używany samochód także tym powinni kierować się przy decyzji nabycia danego egzemplarza. Nietrafiony wybór może spowodować dodatkowe koszta naprawy sięgające niekiedy nawet kilku tysięcy złotych. Zacznijmy jednak od podstaw.

REKLAMA

Czym są spaliny?

Spaliny to inaczej gazy wydechowe. Składają się z tlenku węgla, tlenków azotu, tlenków siarki, aldehydów, ozonu oraz węglowodorów. Ich dopuszczalna ilość w gazach wydechowych jest określana przez normy EURO.

Więcej na temat usterek układu wydechowego przeczytasz tutaj

Chwilowa zmiana barwy spalin nie oznacza awarii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zimą silniki jeszcze nierozgrzane mogą emitować spaliny o białym zabarwieniu. Przyczyna jest prosta - w układzie wydechowym nagromadziła się woda i po uruchomieniu silnika zaczyna ona powoli odparowywać. Wszystko w porządku jest, jeśli biały dym znika po przejechaniu kilku kilometrów.

Zaś czarne spaliny generowane są przez samochody z silnikami wysokoprężnymi, które poddane zostały chwilowemu obciążeniu. Najczęściej zdarza się to kiedy kierowca zbyt silnie doda gazu. W sytuacji gdy zaraz po zmniejszeniu ciśnienia spaliny tracą barwę, również nie ma powodu do niepokoju. Czasami dym w czarnym kolorze może pojawić się po zatankowaniu oleju napędowego złej jakości. Jeżeli po następnym tankowaniu auta na innej stacji dym z rury wydechowej traci czarny kolor, także nie ma powodów do zmartwień.

Zobacz też: Czy warto zaślepić EGR? Co to daje?

Co oznaczają spaliny o zabarwieniu czarnym?

Czarne spaliny często oznaczają uszkodzenie wtryskiwaczy (mają zbyt małe ciśnienie wtrysku albo nieszczelności). Warto pamiętać, że części te są bardzo drogie, zatem kupno samochodu z drugiej ręki, w którym zaobserwujemy zjawisko dymienia na czarno będzie wiązało się z dużymi wydatkami.

REKLAMA

Zdarza się też, że za czarną barwę spalin odpowiadają zużyte węże przy chłodnicy turbosprężarki, czyli intercoolerze. Wówczas auto nie tylko dymi na czarno, ale do tego jest słabe, a silnik pracuje wyraźnie głośniej. Cena węży, w zależności od modelu pojazdu, waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

- Czarny dym pojawia się też wtedy, gdy pod maską samochodu pracuje niesprawna turbosprężarka, w której doszło już do zużycia lub uszkodzenia wirnika turbiny, koła kompresji albo łopatek zmiennej geometrii. Turbina nie jest wówczas w stanie tłoczyć odpowiedniej ilości powietrza do cylindrów. - tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny serwisu Autotesto.pl

Auta z silnikami benzynowymi także mogą emitować czarne spaliny. Zdarza się to rzadko i najczęstszą przyczyną jest źle przeprowadzony tuning silnika.

Zobacz też: Układ wydechowy - dobre zamienniki

Co oznaczają szare spaliny?

Układ wydechowy emituje spaliny o barwie szarej, gdy silnik otrzymuje zbyt bogatą mieszankę paliwa. Za jej dobór odpowiedzialny jest komputer pokładowy. Niedogrzany silnik otrzymuje bogatą mieszankę, w której jest więcej paliwa w stosunku do powietrza, aby mógł się odpowiednio rozgrzać. Wraz ze wzrostem temperatury silnika skład mieszanki ulega zmianie i zmniejsza się w niej ilość paliwa.

Jeżeli auto emituje spaliny o barwie szarej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z awarią któregoś z czujników, najczęściej czujnikiem temperatury silnika. Przekazuje on do komputera błędne dane, albo nie robi tego wcale, a komputer odczytuje to tak, jakby silnik był stale zimny.

Zobacz też: Jakie są objawy niesprawnego katalizatora?

Co oznaczają niebieski spaliny?

Niebieski kolor spalin może pojawić się gdy jednostka napędowa nie pracowała przed dłuższy czas. Niemniej zaraz po jej rozgrzaniu niebieska barwa dymu powinna zniknąć. Jeśli jednak tak się nie dzieje, trzeba liczyć się z faktem poważnego zużycia silnika. Efektem będzie nadmierne spalanie oleju silnikowego. To normalne, że silnik zużywa olej, ale nie powinno to przekroczyć jednego litra na tysiąc kilometrów.

Zobacz też: Układ wydechowy – przegląd usterek. Na co zwrócić uwagę?

Co oznaczają białe spaliny?

Gdy zaobserwujemy, że z rury wydechowej wydobywa się biały dym, może być to oznaką awarii turbosprężarki. Konkretnie, wycieku oleju z turbiny, który następnie przedostaje się przez układ dolotowy do komór spalania.

Białe spaliny mogą też świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą, pod warunkiem, że dają się zaobserwować podczas przyspieszania, a towarzyszącym objawem jest spadek mocy silnika. Wtedy przyczyną białych spalin jest przedostanie się płynu chłodniczego do komór spalania.

Zobacz też: Katalizator - dlaczego jest taki drogi?

Co oznaczają brunatne spaliny?

Brunatna barwa spalin to zwiastun kłopotów. Zwłaszcza, gdy pojawiają się w towarzystwie zmniejszonej mocy jednostki napędowej i zwiększonego zużycia paliwa i oleju silnikowego. Zazwyczaj to efekt wyeksploatowania silnika objawiającego się nadmiernym zużyciem gładzi cylindrów i pierścieni tłokowych.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA