REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przyciemnianie szyb jest bezpieczne?

Aleksandra Bojarska

REKLAMA

REKLAMA

Przyciemniane szyby potrafią nadać autu drapieżny wygląd. Tłumaczymy, na czym polega przyciemnianie szyb i o czym należy pamiętać decydując się na taką procedurę.

Auto z przyciemnianymi szybami może wyglądać atrakcyjnie. Szczególnie gdy samo jest czarne, lub lakierowane na ciemny kolor. W słoneczne dni szyby wpuszczają mniej światła, wnętrze nie nagrzewa się zbyt mocno. Ale w szare i ponure dni wcale nie poprawia to widoczności. W Polsce trzeba pamiętać o tym, że silnie przyciemniać wolno tylko szyby boczne tylne i tylną. Nie wolno ograniczać przejrzystości szyby przedniej oraz przednich bocznych poniżej 70%. Te ostatnie muszą być również jasne, bo przez nie patrzymy w lusterka boczne.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli masz auto, które fabrycznie ma przyciemnione szyby, wszystko pod względem prawnym jest w porządku. Producent na pewno ma odpowiednie atesty, nie pozwoliłby sobie na montowanie części, które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie. Groźba procesów o ewentualne odszkodowania czy odmowa homologacji na jakimś rynku sprawia, że z fabryki wyjeżdża auto spełniające wszelkie prawne wymogi.

Jeśli chcesz samemu ściemnić sobie wyżej wymienione szyby, sprawa się komplikuje. Najłatwiej i najtaniej jest okleić szyby specjalną folią. Według polskich norm przy szybach przednich bocznych musi ona przepuszczać 70% światła, szyba przednia - 75%. Przede wszystkim sprawdź, czy folia, której zamierzasz użyć ma odpowiednie atesty, potwierdzające spełnienie powyższych norm. Takie świadectwo warto wozić gdzieś w schowku, na wypadek policyjnej kontroli czy wizyty w stacji diagnostycznej przy robieniu przeglądu rejestracyjnego.

Zobacz również: Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?

Samemu czy do specjalisty?

Lepiej udać się do firmy, która specjalizuje się w oklejaniu szyb, niż bawić się w to osobiście. Strata czasu, bo dla przeciętnego zjadacza chleba jest to zadanie dość karkołomne i czasochłonne. Strata pieniędzy, bo rzadko komu udaje się porządnie okleić choć jedną szybę bez zużycia całej rolki folii. I uniknąć dostania się wyjątkowo złośliwych pęcherzyków powietrza pomiędzy szybę a folię.

Tylne szyby nie muszą spełniać parametru 70- czy 75-procentowej przepuszczalności, korzystają z tego również właściciele aut firmowych, z których znaczna część jest na amen oklejona reklamami.

Przyciemnione światła

REKLAMA

Prawne aspekty ciemnych kloszy świateł tylnych i przednich nie są do końca jasne. Robią to sami producenci i oni sprawdzają odpowiednie działanie tych komponentów. Jeśli więc masz firmowo zamontowane przyciemnione klosze, nie powinieneś mieć z nimi problemów.

Jeśli chcesz je dopiero założyć, rób to dobrze a nie tanio. Unikaj kupowania części nieznanego pochodzenia na giełdach czy internetowych aukcjach. Może się okazać, że prawie w ogóle nie przepuszczają światła i narażasz się na reperkusje.

Zobacz również: Jak tanio zacząć przygodę z tuningiem?

Najpierw poszukaj odpowiednich do Twojego auta kloszy w katalogach renomowanych producentów, np. Helli. Jeśli wychodzi za drogo, zwróć się do firmy tuningowej. Wiele z nich ma w ofercie specjalne folie, które z zewnątrz wyglądają na ciemne, ale przepuszczają odpowiednią ilość światła od wewnątrz. Wraz z naklejeniem takiej folii powinieneś otrzymać atest, lepiej wozić go ze sobą. Możesz też poszukać mocniejszych żarówek, by mieć pewność, że jesteś dobrze widoczny na drodze.

Są też specjalne lakiery do malowania kloszy lamp, ale ciężko polecić je z czystym sumieniem. Samodzielne malowanie nie daje żadnego atestu, łatwo też coś sknocić i prysnąć zbyt dużo lakieru. A to ograniczy ilość światła wydostającego się z lampy...

Przyciemnione światła to element czysto stylistyczny. Trzeba pamiętać, że nie warto iść w żadne ekstrema – to kwestia bezpieczeństwa. Nie warto go zmniejszać za cenę nieco lepszego looku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA