REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płyn hamulcowy

REKLAMA

Płyn hamulcowy zaliczany jest do płynów eksploatacyjnych auta, który służy sprawnemu funkcjonowaniu hydraulicznego układu hamulcowego.

Coraz rzadziej stosuje się sterowanie czysto mechaniczne, czyli przy pomocy cięgieł. Znajdują one zastosowanie w najlżejszych pojazdach mechanicznych i rowerach oraz – w hamulcach pomocniczych, czyli awaryjnych i postojowych. Na razie nie stosuje się sterowania elektromagnetycznego, którego niezawodność jest problematyczna.

REKLAMA

REKLAMA

W hydraulicznym sterowaniu kluczową rolę odgrywają trzy elementy: pompa hamulcowa czyli urządzenie sterujące, cylinderki hamulcowe, czyli siłowniki – elementy wykonawcze oraz płyn, dzięki któremu siła, wywierana przez kierowcę na tłoki pompy hamulcowej jest przekazywana do elementów wykonawczych, czyli cylinderków z tłokami hamulcowymi. Obowiązuje tu, więc prosta zasada znanej z lekcji fizyki prasy hydraulicznej.

Płyn, jakim jest napełniony hydrauliczny układ hamulcowy musi spełniać wiele warunków, aby jego stosowanie nie wiązało się z żadnym ryzykiem. A więc musi być odporny na bardzo niskie temperatury, aby podczas dużych i bardzo dużych mrozów nie zamienił się w ciało stałe. Jednocześnie musi być bardzo odporny na wysokie temperatury, jakie istnieją w hamulcach podczas intensywnego hamowania. Powinien także wykazywać znikomą tendencję do parowania. Każda para jest gazem, a to oznacza, że jak każdy gaz, pod wpływem ciśnienia znacznie zmniejsza swoją objętość. Niewielka bańka pary, podobnie jak odrobina powietrza w układzie hamulcowym może w istotny sposób obniżyć skuteczność hamulców.

REKLAMA

Płyn hamulcowy nie może wywoływać korozji metalowych przewodów hamulcowych, korpusu pompy hamulcowej i wnętrz cylinderków hamulcowych bez względu na to, z jakiego metalu są one wykonane. Nie może także powodować jakichkolwiek zmian fizycznych i chemicznych w gumie, która jest stosowana na elastyczne przewody i tłoczki hamulcowe w pompie i w cylinderkach hamulcowych. Z tego powodu nie wolno w układach hamulcowych stosować płynów innych, niż zalecane przez producenta pojazdu, nawet gdy odznaczają się one samymi zaletami.

Nigdy nie wiadomo i nie można przewidzieć, jaki mogą mieć wpływ na elementy gumowe układu hamulcowego. W skrajnym przypadku niewłaściwy płyn hamulcowy może doprowadzić do pęcznienia gumy, a to może w konsekwencji zablokować przepływ przez przewody elastyczne. Może także uszkodzić gumowe elementy tłoczków hamulcowych i spowodować wyciek, który początkowo pogorszy skuteczność hamowania przez nawilżenie nakładek szczęk lub klocków hamulcowych, a w najgorszym wypadku może całkowicie wycieknąć z układu hamulcowego przez nieszczelne tłoczki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Układy hamulców bębnowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA