REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

Robert Kuśpiel
Wymiana filtru paliwa w silniku Diesla w  BMW serii 3. Fot.Newspress
Wymiana filtru paliwa w silniku Diesla w BMW serii 3. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany filtru paliwa w silniku wysokoprężnym w BMW E46 serii 3. Cała operacja nie jest trudna i wykonamy ją we własnym zakresie.

Wymianę filtru paliwa w BMW E46 należy wykonać co 30 000 kilometrów lub co roku. Jak wiadomo silniki Diesla są bardzo wyczulone na jakość paliwa. Odpowiednia filtracja pozwala na wytrącenie ewentualnych zabrudzeń. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem damy sobie radę. Koszt zakupu filtra to wydatek około 60 – 100 złotych. Decydując się na materiał eksploatacyjny dobrej firmy należy liczyć się z wydatkiem rzędu górnej granicy.

REKLAMA

Podczas pracy z paliwem nie należy wylewać go w dowolne miejsce. Składujemy je do jednego pojemnika i oddajemy do punktu utylizacji razem z zużytym filtrem.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana płynu hamulcowego

Co będzie nam potrzebne do wymiany?

  • Nowy filtr paliwa
  • Szmatki
  • Pierścienie uszczelniające
  • Pompka podciśnieniowa (ręczna) lub strzykawka
  • Klucze nasadowe

Silnik M47

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku pozostałych poradników naszą pracę podzielimy na poszczególne wersje silnikowe. Zaczniemy od tych, które były montowane do sierpnia 2001 roku. Mamy tutaj na myśli wersje 318d i 320d.  Przed rozpoczęciem wymiany wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Filtr znajduje się pod przednią maską. Za pomocą klucza nasadowego 27 odkręcamy obudowę filtru paliwa.

Wyjmujemy wkład i wycieramy wypływające paliwo za pomocą czystej szmaty. Wyrzucamy go do pojemnika, który oddamy do punktu utylizacji. Teraz musimy opróżnić obudowę filtru z paliwa, które się tam znajduje. Będzie nam do tego potrzebna ręczna pompka podciśnieniowa. Można ją kupić w serwisach aukcyjnych. Ceny są bardzo zróżnicowane. Jedną końcówkę przewodu pompki wsadzamy do obudowy a druga do pustego naczynia. Pompujemy tak, żeby paliwo nie przedostało się do pompki. Dobrą, tanią alternatywą jest odessanie paliwa za pomocą strzykawki. Narzędzie mniej profesjonalne jednak skuteczne.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola skrzyni biegów

Na koniec sprawdzamy czy nie ma zanieczyszczeń na dnie filtru. Jeśli są wycieramy je czystą szmatką, która nie pozostawia włókien. Montujemy nowy wkład filtru i dokręcamy górną obudowę pamiętając o użyciu nowej uszczelki. Teraz przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik.

Silnik M57

REKLAMA

Ta część opisu będzie dotyczyć modelu 330d do sierpnia 2001. Podobnie jak w opisie powyżej wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Następnie zakrywamy alternator za pomocą folii. Teraz odkręcamy śrubę znajdującą się na górze filtru i odłączamy widoczne złącze, czujnik ciśnienie filtru paliwa oraz demontujemy opaski mocujące przewody paliwowe, po czym je również zdejmujemy.

Luzujemy śrubę znajdującą się z boku filtra i wyjmujemy do góry cały komplet filtru paliwa. Teraz przechodzimy do montażu. Odbywa się on w odwrotnej kolejności. Po prawidłowym zamontowaniu przechodzimy do napełniania filtru i odpowietrzania. Przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola układu hamulcowego

Silniki M47TU i M57TU

Na końcu przedstawimy silniki M47TU i M57TU, które były montowane w samochodach od września 2001. Na samym początku wzmianka o lokalizacji filtru. Znajduje się on obok zbiornika przy podłodze bezpośrednio za jej osłoną. Pierwszy punkt pozostaje bez zmian. Kluczyk nie może znajdować się w stacyjce. Następnie odkręcamy osłonę podłogi z tyłu auta. Zaczynamy demontować filtr. Warto mieć przy sobie kilka czystych szmatek do wytarcia wycieków.

Na początku luzujemy opaski i odłączamy przewody paliwa. Następnie zdejmujemy filtr paliwa razem z uchwytem amortyzującym. Po wyjęciu z samochodu zsuwamy go i sprawdzamy czy nie jest popękany. Jeśli wszystko jest tak jak należy przystępujemy do montażu nowego. Zakładamy uchwyt amortyzujący na filtr a następnie nasuwamy przewody paliwa. Pamiętajmy o zamocowaniu nowych opasek zaciskowych.

Przykręcamy osłonę podłogi i przystępujemy do odpowietrzenia całego układu. Przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik. Na końcu sprawdzamy czy nie widać żadnych wycieków.

Jeżeli mamy samochód z napędem na wszystkie koła musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Na początku musimy odłączyć złącza elektryczne. Teraz odpinamy opaski trzymające przewody od filtru paliwa i zsuwamy je. Filtr paliwa amortyzowany jest przez dwa uchwyty gumowe w odróżnieniu od wersji z napędem na jedną oś. Po wyjęciu filtru ściągamy je z niego i odpinamy urządzenie odpowiedzialne za podgrzewanie filtru.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Proces odpowietrzania jest taki sam jak dla wersji z napędem na jedną oś.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA