REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

Robert Kuśpiel
Wymiana filtru paliwa w silniku Diesla w  BMW serii 3. Fot.Newspress
Wymiana filtru paliwa w silniku Diesla w BMW serii 3. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany filtru paliwa w silniku wysokoprężnym w BMW E46 serii 3. Cała operacja nie jest trudna i wykonamy ją we własnym zakresie.

Wymianę filtru paliwa w BMW E46 należy wykonać co 30 000 kilometrów lub co roku. Jak wiadomo silniki Diesla są bardzo wyczulone na jakość paliwa. Odpowiednia filtracja pozwala na wytrącenie ewentualnych zabrudzeń. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem damy sobie radę. Koszt zakupu filtra to wydatek około 60 – 100 złotych. Decydując się na materiał eksploatacyjny dobrej firmy należy liczyć się z wydatkiem rzędu górnej granicy.

REKLAMA

Podczas pracy z paliwem nie należy wylewać go w dowolne miejsce. Składujemy je do jednego pojemnika i oddajemy do punktu utylizacji razem z zużytym filtrem.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana płynu hamulcowego

Co będzie nam potrzebne do wymiany?

  • Nowy filtr paliwa
  • Szmatki
  • Pierścienie uszczelniające
  • Pompka podciśnieniowa (ręczna) lub strzykawka
  • Klucze nasadowe

Silnik M47

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku pozostałych poradników naszą pracę podzielimy na poszczególne wersje silnikowe. Zaczniemy od tych, które były montowane do sierpnia 2001 roku. Mamy tutaj na myśli wersje 318d i 320d.  Przed rozpoczęciem wymiany wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Filtr znajduje się pod przednią maską. Za pomocą klucza nasadowego 27 odkręcamy obudowę filtru paliwa.

Wyjmujemy wkład i wycieramy wypływające paliwo za pomocą czystej szmaty. Wyrzucamy go do pojemnika, który oddamy do punktu utylizacji. Teraz musimy opróżnić obudowę filtru z paliwa, które się tam znajduje. Będzie nam do tego potrzebna ręczna pompka podciśnieniowa. Można ją kupić w serwisach aukcyjnych. Ceny są bardzo zróżnicowane. Jedną końcówkę przewodu pompki wsadzamy do obudowy a druga do pustego naczynia. Pompujemy tak, żeby paliwo nie przedostało się do pompki. Dobrą, tanią alternatywą jest odessanie paliwa za pomocą strzykawki. Narzędzie mniej profesjonalne jednak skuteczne.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola skrzyni biegów

Na koniec sprawdzamy czy nie ma zanieczyszczeń na dnie filtru. Jeśli są wycieramy je czystą szmatką, która nie pozostawia włókien. Montujemy nowy wkład filtru i dokręcamy górną obudowę pamiętając o użyciu nowej uszczelki. Teraz przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik.

Silnik M57

REKLAMA

Ta część opisu będzie dotyczyć modelu 330d do sierpnia 2001. Podobnie jak w opisie powyżej wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Następnie zakrywamy alternator za pomocą folii. Teraz odkręcamy śrubę znajdującą się na górze filtru i odłączamy widoczne złącze, czujnik ciśnienie filtru paliwa oraz demontujemy opaski mocujące przewody paliwowe, po czym je również zdejmujemy.

Luzujemy śrubę znajdującą się z boku filtra i wyjmujemy do góry cały komplet filtru paliwa. Teraz przechodzimy do montażu. Odbywa się on w odwrotnej kolejności. Po prawidłowym zamontowaniu przechodzimy do napełniania filtru i odpowietrzania. Przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola układu hamulcowego

Silniki M47TU i M57TU

Na końcu przedstawimy silniki M47TU i M57TU, które były montowane w samochodach od września 2001. Na samym początku wzmianka o lokalizacji filtru. Znajduje się on obok zbiornika przy podłodze bezpośrednio za jej osłoną. Pierwszy punkt pozostaje bez zmian. Kluczyk nie może znajdować się w stacyjce. Następnie odkręcamy osłonę podłogi z tyłu auta. Zaczynamy demontować filtr. Warto mieć przy sobie kilka czystych szmatek do wytarcia wycieków.

Na początku luzujemy opaski i odłączamy przewody paliwa. Następnie zdejmujemy filtr paliwa razem z uchwytem amortyzującym. Po wyjęciu z samochodu zsuwamy go i sprawdzamy czy nie jest popękany. Jeśli wszystko jest tak jak należy przystępujemy do montażu nowego. Zakładamy uchwyt amortyzujący na filtr a następnie nasuwamy przewody paliwa. Pamiętajmy o zamocowaniu nowych opasek zaciskowych.

Przykręcamy osłonę podłogi i przystępujemy do odpowietrzenia całego układu. Przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik. Na końcu sprawdzamy czy nie widać żadnych wycieków.

Jeżeli mamy samochód z napędem na wszystkie koła musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Na początku musimy odłączyć złącza elektryczne. Teraz odpinamy opaski trzymające przewody od filtru paliwa i zsuwamy je. Filtr paliwa amortyzowany jest przez dwa uchwyty gumowe w odróżnieniu od wersji z napędem na jedną oś. Po wyjęciu filtru ściągamy je z niego i odpinamy urządzenie odpowiedzialne za podgrzewanie filtru.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Proces odpowietrzania jest taki sam jak dla wersji z napędem na jedną oś.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA