REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Producenci aut zalecają, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie skali. Pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX. Fot. Newspress
Producenci aut zalecają, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie skali. Pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzanie poziomu oleju w silniku i skrzyni biegów jest w dłuższej perspektywie kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. W poradniku tym podpowiadamy, jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów.

Poziom oleju w silniku możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Dobrze jest wcześniej uruchomić samochód na krótki czas, np. wybrać się na krótką przejażdżkę, a następnie wyłączyć silnik i odczekać około 10 minut, aby olej ściekł do miski olejowej. Po otwarciu maski musimy odszukać bagnet. Jego rączka zazwyczaj jest pomalowana na jaskrawy kolor tak, aby był łatwy do zauważenia. Należy wyjąć go z gniazda (czasem może to wymagać lekkiego szarpnięcia), a następnie wytrzeć w czysty kawałek ręcznika papierowego lub szmatki. Musimy ponownie umieścić bagnet na miejscu i wyjąć, gdyż dopiero wtedy będziemy mogli odczytać właściwy poziom oleju. Na bagnecie znajdują się dwie linie, oznaczone odpowiednio literą „L” (z ang. low) dla minimalnego poziomu i literą „F” (z ang. full) dla poziomu maksymalnego. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

REKLAMA

Zazwyczaj producent zaleca, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie między tymi dwoma granicami, w niektórych autach jednak wymagany jest poziom maksymalny. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, należy koniecznie go uzupełnić. W pokrywie głowicy silnika znajduje się zabezpieczony nakrętką otwór, przeznaczony właśnie do tego celu. Należy usunąć nakrętkę, dolać właściwego dla naszego silnika oleju i ponownie sprawdzić jego stan, najlepiej powtarzając procedurę z uruchomieniem silnika przed pomiarem. 

Kolejnym urządzeniem, w którym musimy skontrolować stan płynów jest automatyczna skrzynia biegów. Olej powinien być sprawdzany, gdy silnik pracuje. Bagnet z reguły znajduje się w pobliżu bagnetu miski olejowej silnika. Jego uchwyt także powinien być jaskrawy, a oznaczenie właściwego poziomu jest identyczne. Pomiaru dokonujemy dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku sprawdzania oleju silnikowego. Wycieramy bagnet, a następnie umieszczamy go z powrotem na miejscu, aby jeszcze raz wyciągnąć i prawidłowo odczytać stan.

Rzadko zdarza się, że jest on zbyt niski a jeśli tak, oznacza to wyciek. Z taką usterką należy udać się do mechanika. Warto też dokładnie obejrzeć kolor oleju. Jeśli jest ciemny lub czarny, najpewniej przyszedł czas na jego wymianę, co polecamy również oddać w ręce fachowca. Ważne, aby przed sprawdzaniem oleju w skrzyni biegów zdjąć z szyi wszystkie przedmioty czy ozdoby (np. wisiorek, krawat czy klucze na smyczy), aby nie wkręciły się w chodzący wiatrak chłodnicy silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

REKLAMA

W manualnej skrzyni biegów procedura sprawdzania płynu jest bardzo trudna, nie raz wymaga rozmontowania kilku elementów samochodu więc polecamy udać się na kontrolę do mechanika. W zależności od zaleceń producenta, powinniśmy robić to co 40 do 120 000 przejechanych kilometrów. Może również zdarzyć się, że w naszym samochodzie kontrola oleju w automatycznej skrzyni biegów również będzie wymagała pomocy specjalisty, gdyż producent nie zapewnił łatwej metody pomiaru.

O sprawdzaniu płynów z pewnością musimy pamiętać. Są one na tyle ważnym elementem, że bez ich kontrolowania i uzupełniania moglibyśmy doprowadzić do całkowitego zniszczenia elementów samochodu. Silnik bez oleju natychmias zatarłby się, a remont byłby właściwie niemożliwy lub nieopłacalny. To samo dotyczy skrzyni biegów. W przypadku braku oleju mogłaby się zatrzeć i nie nadawać do remontu. Pamiętajmy więc o tym, aby raz na jakiś czas poświęcić płynom trochę uwagi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA