REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Producenci aut zalecają, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie skali. Pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX. Fot. Newspress
Producenci aut zalecają, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie skali. Pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzanie poziomu oleju w silniku i skrzyni biegów jest w dłuższej perspektywie kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. W poradniku tym podpowiadamy, jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów.

Poziom oleju w silniku możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Dobrze jest wcześniej uruchomić samochód na krótki czas, np. wybrać się na krótką przejażdżkę, a następnie wyłączyć silnik i odczekać około 10 minut, aby olej ściekł do miski olejowej. Po otwarciu maski musimy odszukać bagnet. Jego rączka zazwyczaj jest pomalowana na jaskrawy kolor tak, aby był łatwy do zauważenia. Należy wyjąć go z gniazda (czasem może to wymagać lekkiego szarpnięcia), a następnie wytrzeć w czysty kawałek ręcznika papierowego lub szmatki. Musimy ponownie umieścić bagnet na miejscu i wyjąć, gdyż dopiero wtedy będziemy mogli odczytać właściwy poziom oleju. Na bagnecie znajdują się dwie linie, oznaczone odpowiednio literą „L” (z ang. low) dla minimalnego poziomu i literą „F” (z ang. full) dla poziomu maksymalnego. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

REKLAMA

Zazwyczaj producent zaleca, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie między tymi dwoma granicami, w niektórych autach jednak wymagany jest poziom maksymalny. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, należy koniecznie go uzupełnić. W pokrywie głowicy silnika znajduje się zabezpieczony nakrętką otwór, przeznaczony właśnie do tego celu. Należy usunąć nakrętkę, dolać właściwego dla naszego silnika oleju i ponownie sprawdzić jego stan, najlepiej powtarzając procedurę z uruchomieniem silnika przed pomiarem. 

Kolejnym urządzeniem, w którym musimy skontrolować stan płynów jest automatyczna skrzynia biegów. Olej powinien być sprawdzany, gdy silnik pracuje. Bagnet z reguły znajduje się w pobliżu bagnetu miski olejowej silnika. Jego uchwyt także powinien być jaskrawy, a oznaczenie właściwego poziomu jest identyczne. Pomiaru dokonujemy dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku sprawdzania oleju silnikowego. Wycieramy bagnet, a następnie umieszczamy go z powrotem na miejscu, aby jeszcze raz wyciągnąć i prawidłowo odczytać stan.

Rzadko zdarza się, że jest on zbyt niski a jeśli tak, oznacza to wyciek. Z taką usterką należy udać się do mechanika. Warto też dokładnie obejrzeć kolor oleju. Jeśli jest ciemny lub czarny, najpewniej przyszedł czas na jego wymianę, co polecamy również oddać w ręce fachowca. Ważne, aby przed sprawdzaniem oleju w skrzyni biegów zdjąć z szyi wszystkie przedmioty czy ozdoby (np. wisiorek, krawat czy klucze na smyczy), aby nie wkręciły się w chodzący wiatrak chłodnicy silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

REKLAMA

W manualnej skrzyni biegów procedura sprawdzania płynu jest bardzo trudna, nie raz wymaga rozmontowania kilku elementów samochodu więc polecamy udać się na kontrolę do mechanika. W zależności od zaleceń producenta, powinniśmy robić to co 40 do 120 000 przejechanych kilometrów. Może również zdarzyć się, że w naszym samochodzie kontrola oleju w automatycznej skrzyni biegów również będzie wymagała pomocy specjalisty, gdyż producent nie zapewnił łatwej metody pomiaru.

O sprawdzaniu płynów z pewnością musimy pamiętać. Są one na tyle ważnym elementem, że bez ich kontrolowania i uzupełniania moglibyśmy doprowadzić do całkowitego zniszczenia elementów samochodu. Silnik bez oleju natychmias zatarłby się, a remont byłby właściwie niemożliwy lub nieopłacalny. To samo dotyczy skrzyni biegów. W przypadku braku oleju mogłaby się zatrzeć i nie nadawać do remontu. Pamiętajmy więc o tym, aby raz na jakiś czas poświęcić płynom trochę uwagi.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA