REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Olej silnikowy może zwiększyć trwałość silnika

korek wlewu oleju pojazdy fot. Fotolia
korek wlewu oleju pojazdy fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby przedłużyć życie silnika w samochodzie warto regularnie zmieniać w nim olej. Lepsza jakość smarowania pozwoli ograniczyć tarcie pomiędzy elementami motoru, wydłużając tym samym ich trwałość.

Olej silnikowy - żywotność silnika

REKLAMA

Choć polscy kierowcy lubią deklarować, że dbają o swoje samochody, tylko część z nich wie, od czego zużywa się silnik, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę ile trwa nagrzewanie go do właściwej temperatury pracy. Chronić jednostkę napędową można m.in. stosując odpowiedni olej, na przykład Castrol Magnatec.

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego przez Instytut PBS na zlecenie Castrol w styczniu 2015 roku wynika, że 29 proc. polskich kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że jazda z zimnym silnikiem nie jest korzystna dla trwałości jednostki napędowej. Niestety, niewiele ponad 2 proc. wie, że nagrzewanie oleju do temperatury pracy może trwać nawet 20 minut. Co czwarty ankietowany jest zdania, że niszcząco na silnik działa jazda na krótkich dystansach. Na pierwszym miejscu wśród czynników przyspieszających zużycie jednostki napędowej jest jazda ze zbyt niskim stanem oleju. Taką odpowiedź wybrało 84 proc. kierowców. Dokładnie taki sam odsetek twierdzi, że regularnie sprawdza poziom oleju.

„Cieszy nas, że polscy kierowcy wiedzą, że trzeba kontrolować poziom oleju. Niestety od teorii do praktyki droga jest daleka, szacujemy że co trzecie auto jeżdżące po naszym kraju ma zbyt mało oleju w silniku” – mówi Paweł Mastalerek, kierownik działu technicznego Castrol w Polsce. „Zalecamy kontrolę poziomu oleju co 500-800 km, czyli przy każdym tankowaniu. Pamiętajmy, że najlepszy dla silnika jest stan między ¾ a maksimum. Dlatego warto mieć w samochodzie (szczególnie podczas dalekich podróży) litrową butelkę oleju w celu uzupełnienia jego poziomu. Olej stosowany na dolewki powinien być taki sam jak ten zalany podczas jego wymiany” – dodaje Mastalerek.

Zobacz też: Jakim olejem zalać silnik o mocy 135 000 KM?!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Blisko co trzeci kierowca uważa, że można ograniczyć zużycie silnika pozwalając mu pracować przez kilka minut przed wyruszeniem w trasę. Tymczasem jest odwrotnie – silnik szybciej nagrzewa się pod obciążeniem, więc ruszenie natychmiast po uruchomieniu jednostki napędowej jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Oczywiście nie należy wówczas korzystać z pełnej mocy silnika. Tymczasem niemal co piąty kierowca twierdzi, że jazda na wysokich obrotach zaraz po ruszeniu spowoduje, że jednostka napędowa nagrzeje się szybciej. Kierowcy nie wiedzą też, od czego najbardziej zużywa się silnik. Jedynie co trzeci łączy to z częstym uruchamianiem i gaszeniem jednostki napędowej, jeszcze mniej (29 proc.) z jazdą z zimnym silnikiem. Tymczasem właśnie pierwsze minuty jazdy są krytyczne – do 75 proc. zużycia silnika powstaje, gdy pracuje on w zbyt niskiej temperaturze, podczas okresu rozgrzewania.

76 proc. ankietowanych kierowców uważa, że prawidłowy dobór oleju pomoże zminimalizować zużycie silnika. Trzeba jednak pamiętać, że jego parametry muszą być zgodne z zaleceniami producenta samochodu, warto też zwrócić uwagę na to, jest eksploatowany samochód. Olej Castrol Magnatec został dopasowany do miejskiego stylu jazdy, kiedy jeździmy na krótkich dystansach kilka razy w ciągu dnia uruchamiając silnik, co nie jest korzystne dla jednostki napędowej, która nie może osiągnąć właściwej temperatury pracy. W gamie olejów Castrol Magnatec znajdują się produkty, które można stosować w większości samochodów – zarówno syntetyczne (5W-30 i 5W-40), jak i półsyntetyczne (10W-40 i 15W-40). Dzięki inteligentnym cząsteczkom, które tworzą warstwę ochronną na elementach silnika, np. krzywkach wałka rozrządu, olej Magnatec chroni je przed zużyciem. Co ważne, cząsteczki te nie spływają wraz z olejem do miski olejowej i są gotowe do „pracy” od momentu uruchomienia silnika, chroniąc go przed zużyciem nawet w sytuacji, gdy dojdzie do zerwania filmu olejowego.

Źródło: materiały prasowe Castrol

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA