REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszalność olejów silnikowych – to nie takie proste

 Castrol
Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.
olej castrol magnatec
olej castrol magnatec
castrol

REKLAMA

REKLAMA

Czy oleje silnikowe można mieszać? Jak wybrać odpowiedni olej, gdy konieczna jest dolewka? Po czym poznać, który olej silnikowy mamy wybrać?

Jak wybrać odpowiedni olej, gdy konieczna jest dolewka - klasyfikacja API

Przy mieszaniu olejów silnikowych trzeba zwrócić uwagę na klasę jakości wg API. Wg tej organizacji oleje są mieszalne począwszy od klasy SG w górę. Opierając się na tym każde dwa oleje spełniające tę lub wyższą klasyfikację API będą mieszalne ze sobą. Mieszalność w tym przypadku oznacza tworzenie jednorodnej mieszany z dwóch różnych olejów, gdzie nie zachodzi nawet w najmniejszym stopniu żelowanie olejów, wytrącanie pakietów dodatków czy inne niepożądane trwałe zmiany mieszaniny lub każdego składnika z osobna. Jeśli będziemy stosować się do tych wytycznych po każdej dolewce oleju np. w trasie będzie można bezpiecznie kontynuować podróż.

REKLAMA

Zobacz też: Co to jest niskotemperaturowa lepkość oleju?

Jak wybrać odpowiedni olej, gdy konieczna jest dolewka - klasyfikacja SAE

Kolejne problemy mogą pojawić się na dwóch poziomach – lepkościowym i jakościowym. Lepkości są opisywane klasyfikacją SAE i tutaj zakładając że mając w silniku olej np. 10W-40 przy dolaniu oleju 5W-40 mieszanina będzie miała lepkość inną niż każdy z olejów osobno, a wypadkowa lepkość będzie oczywiście uzależniona od proporcji mieszanych olejów. Biorąc pod uwagę ten przykład dolewka taka spowoduje, iż mieszanina olejów będzie miała lepsze zachowanie w niskich temperaturach gdyż olej „5W-X” może pracować od niższych temperatur, natomiast po rozgrzaniu silnika lepkości w obu olejach są takie same „XW-40” więc nie powinniśmy zaobserwować różnic.

Zobacz też: Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

REKLAMA

Drugim parametrem jest jakość oleju i tutaj niestety nie jest tak łatwo. Jeśli używamy oleju Longlife to zastosowanie na dolewkę oleju bez tej technologii spowoduje, że cała mieszanina przestaje być Longlife. Kolejną różnicą może być niskopopiołowość oleju, czyli współpraca z filtrami cząstek stałych DPF. Jeśli mamy filtr DPF w aucie i stosujemy olej niskopopiołowy (Low SAPS) to zastosowanie dolewki innym olejem czyni z mieszaniny olej nieodpowiedni do aut z filtrem cząstek stałych DPF. Kolejną różnicą może być energooszczędność oleju – dolewka oleju konwencjonalnego do oleju energooszczędnego czyni mieszaninę olejem nieenergooszczędnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne mieszanie olejów powinno zawsze sprowadzać się do mieszania olejów podobnych pod względem lepkości i jakości. Lepiej i bezpieczniej na dolewkę użyć oleju wyższej jakości, niż zastosowany w silniku. Dolewanie oleju niższej jakości powinno się traktować jako ostateczność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA