REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?

Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb
Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb
NordGlass

REKLAMA

REKLAMA

Samochodowe uszczelki szyb potrafią kosztować krocie, a w przypadku starszych aut ich dokupienie może być niezwykle trudne i czasochłonne. Jak zatem dbać o nie, aby posłużyły nam dłużej?

Uszczelki samochodowe: konserwacja

REKLAMA

Kupując używany samochód, zwłaszcza starszy, wielu kierowców zwraca uwagę na kondycję jego nadwozia. Szukając ognisk rdzy, pomijają oni stan uszczelek szyb. Okazuje się, że może to ich bardzo drogo kosztować, gdyż ceny uszczelek, w zależności od marki i modelu pojazdu, potrafią sięgać nawet kilkuset złotych za sztukę. W rezultacie koszt wymiany kompletu uszczelek na nowe może sięgnąć kilku tysięcy złotych.

REKLAMA

W przypadku starszych aut, których uszczelki wykonane były na bazie naturalnego kauczuku, czynnikiem przyspieszającym ich niszczenie jest promieniowanie UV oraz ozon. Są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych, przez co pozostawienie ich na długi czas w warunkach wysokiego nasłonecznienia może wyraźnie przyspieszyć ich zużycie. Gdy stracą swoją elastyczność i prawidłowy kształt, przestają zabezpieczać wnętrze przed dostawaniem się do niego wody i powietrza, wymuszając tym samym na właścicielu auta ich zmianę.

Zobacz też: Jakie elementy auta warto sprawdzić przed zimą?

Aby ograniczyć zużywanie się uszczelek szyb auta, warto stosować odpowiednie preparaty do ich pielęgnacji. Dla osób, które nie dysponują w danej chwili takowymi, lub ich cena jest za wysoka, polecamy używanie gliceryny, jako środka konserwującego elementy gumowe. Unikać należy za to silikonu, który powoduje powstawanie szarych odbarwień na ich powierzchni.

Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb

REKLAMA

Prawidłowo konserwacja uszczelek jest szczególnie ważna w okresie zimowym kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera. Ryzyko, że zalegająca na aucie wilgoć doprowadzi do przymarznięcia uszczelek. Próba gwałtownego otwarcia drzwi może spowodować, że zostaną one trwale uszkodzone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby ograniczyć ryzyko przymarznięcia uszczelek w okresie zimy warto okresowo przesmarować je najpierw. benzyną ekstrakcyjną (niewielką ilością) po czym denaturatem, dla dokładnego ich oczyszczenia z zalegającego brudu i wody. Inna metoda zakłada używanie gliceryny kosmetycznej. Problemem może być jednak fakt, że w przypadku nałożenia zbyt dużej jej ilości, będzie ona ulegać zabrudzeniu cząstkami kurzu i piachu. Na forach wielu użytkowników poleca także preparaty na bazie silikonu. Efekty jego działania są faktycznie od razu widoczne, jednak używanie go na dłuższą metę może spowodować uszkodzenie struktury uszczelki  i odbarwienie jej koloru.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

REKLAMA