REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?

Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb
Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb
NordGlass

REKLAMA

REKLAMA

Samochodowe uszczelki szyb potrafią kosztować krocie, a w przypadku starszych aut ich dokupienie może być niezwykle trudne i czasochłonne. Jak zatem dbać o nie, aby posłużyły nam dłużej?

Uszczelki samochodowe: konserwacja

REKLAMA

Kupując używany samochód, zwłaszcza starszy, wielu kierowców zwraca uwagę na kondycję jego nadwozia. Szukając ognisk rdzy, pomijają oni stan uszczelek szyb. Okazuje się, że może to ich bardzo drogo kosztować, gdyż ceny uszczelek, w zależności od marki i modelu pojazdu, potrafią sięgać nawet kilkuset złotych za sztukę. W rezultacie koszt wymiany kompletu uszczelek na nowe może sięgnąć kilku tysięcy złotych.

REKLAMA

W przypadku starszych aut, których uszczelki wykonane były na bazie naturalnego kauczuku, czynnikiem przyspieszającym ich niszczenie jest promieniowanie UV oraz ozon. Są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych, przez co pozostawienie ich na długi czas w warunkach wysokiego nasłonecznienia może wyraźnie przyspieszyć ich zużycie. Gdy stracą swoją elastyczność i prawidłowy kształt, przestają zabezpieczać wnętrze przed dostawaniem się do niego wody i powietrza, wymuszając tym samym na właścicielu auta ich zmianę.

Zobacz też: Jakie elementy auta warto sprawdzić przed zimą?

Aby ograniczyć zużywanie się uszczelek szyb auta, warto stosować odpowiednie preparaty do ich pielęgnacji. Dla osób, które nie dysponują w danej chwili takowymi, lub ich cena jest za wysoka, polecamy używanie gliceryny, jako środka konserwującego elementy gumowe. Unikać należy za to silikonu, który powoduje powstawanie szarych odbarwień na ich powierzchni.

Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb

REKLAMA

Prawidłowo konserwacja uszczelek jest szczególnie ważna w okresie zimowym kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera. Ryzyko, że zalegająca na aucie wilgoć doprowadzi do przymarznięcia uszczelek. Próba gwałtownego otwarcia drzwi może spowodować, że zostaną one trwale uszkodzone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby ograniczyć ryzyko przymarznięcia uszczelek w okresie zimy warto okresowo przesmarować je najpierw. benzyną ekstrakcyjną (niewielką ilością) po czym denaturatem, dla dokładnego ich oczyszczenia z zalegającego brudu i wody. Inna metoda zakłada używanie gliceryny kosmetycznej. Problemem może być jednak fakt, że w przypadku nałożenia zbyt dużej jej ilości, będzie ona ulegać zabrudzeniu cząstkami kurzu i piachu. Na forach wielu użytkowników poleca także preparaty na bazie silikonu. Efekty jego działania są faktycznie od razu widoczne, jednak używanie go na dłuższą metę może spowodować uszkodzenie struktury uszczelki  i odbarwienie jej koloru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA