REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest detailing? Czyli opowieść o auto spa!

Co to jest detailing? Czyli opowieść o auto spa!
Co to jest detailing? Czyli opowieść o auto spa!
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Polscy kierowcy są przyzwyczajeni do tego, że o ich auta dba serwis i... myjnia. Motoryzacyjne spa to jednak coś dużo więcej niż myjnia. Bo detailing - jak sama nazwa wskazuje - jest dużo bardziej szczegółowy!

REKLAMA

Standardowa myjnia to miejsce, w którym samochód odzyskuje blask. A tak przynajmniej może się wydawać. Bo tak naprawdę kierowca nigdy nie pozna pojęcia blasku, dopóki nie zaprowadzi swojego pojazdu do auto spa. Co to jest detailing? To nic innego jak proces mycia, jednak przeprowadzony z dużą szczegółowością i drobiazgowością. To precyzyjne pieszczenie detali, które ma doprowadzić nie tylko samochód do czystości, ale też sprawić że zdecydowanie poprawią się jego walory estetyczne.

REKLAMA

Co to jest detailing karoserii? To w pierwszej kolejności jej dokładne oczyszczenie. Proces wykonuje się w dużej mierze ręcznie przy użyciu dobrej jakości środków chemicznych. Drugim i niezwykle ważnym etapem jest polerowanie. W przypadku tego punktu detailer ma do wyboru dwie opcje. W przypadku usługi bardziej podstawowej polerowanie może odbywać się ręcznie przy użyciu padów i past polerskich. Bardziej kompleksowa usługa zakłada polerowanie maszynowe - dużo dokładniejsze i dające lepszy efekt.

Co to jest detailing? To głównie konserwacja i zabezpieczenie

Kolejnym etapem jest konserwacja i zabezpieczenie karoserii. Do konserwacji na ogół wykorzystywane są woski. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie karoserii, spotykanych metod jest więcej. A ostateczny wybór zależy w dużej mierze od charakteru eksploatacji czy zasobności portfela kierowcy. Przykładem jednej z droższych usług jest nakładanie powłoki ceramicznej - tą aplikuje się z wcześniej przygotowanych fiolek. W przypadku dużego SUV-a jej cena może sięgnąć nawet 3 - 4 tysięcy złotych!

Zobacz również: Mycie parowe samochodu – na czym to polega?

REKLAMA

Co daje powłoka ceramiczna? Zabezpiecza lakier przed drobnymi uszkodzeniami (np. uderzenie kamienia, otarcie o gałąź), działaniem promieni UV czy czynników zewnętrznych w postaci soli na drogach. Co ważne, czas jej działania utrzymuje się na akceptowalnym poziomie. Prawidłowo nałożone środki potrafią utrzymywać się na nadwoziu rzadziej eksploatowanego samochodu nawet 5 lat. Po tym czasie powłokę należy położyć ponownie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tańszą alternatywę stanowią powłoki kwarcowe. W ich przypadku koszt nałożenia nie powinien przekroczyć 1500 złotych. Z drugiej strony poziom oferowanej przez nie ochrony jest zdecydowanie niższy. Powłoki kwarcowe mogę niwelować niewielkie rysy na nadwoziu. Poza tym przede wszystkim ograniczają przywieranie zanieczyszczeń i ułatwiają utrzymanie nadwozia w czystości. Dodatkowo mają zdecydowanie krótszy czas trwałości. Ten nie przekracza na ogół kilkunastu miesięcy.

Co to jest detailing? To też „niewidzialna wycieraczka”!

Jedną z ciekawszych usług, które można zamówić u auto detailera, jest nałożenie tzw. niewidzialnej wycieraczki. To środek, który po nałożeniu na przednią szybę, przyspiesza proces spływania kropel wody. Podczas jazdy z dużą prędkością woda odpływa na tyle sprawnie, że kierowca nie musi włączać wycieraczek. Usługa na ogół kosztuje od 150 do 250 złotych. Co to jest detailing? Detailing to też renowacja i zabezpieczanie felg aluminiowych oraz np. brezentowego dachu w kabriolecie.

Zobacz również: Jak wyczyścić szyby w samochodzie?

Co to jest detailing wnętrza? To również kompleksowa usługa, która nie polega wyłącznie na wytarciu kurzy, umyciu szyb i odkurzaniu. Do proces renowacji, który w kilkuletnim samochodzie jest w stanie nawet przywrócić kabinie pasażerskiej niemal fabryczny stan. W czasie prac nad kabiną detailer m.in. pierze tapicerkę, boczki drzwi, podłogę, a nawet podsufitkę, zabezpiecza skórzaną tapicerkę i plastikowe elementy wykończenia (np. nakładając powłokę ceramiczną) oraz dezynfekuje parą w celu usunięcia przykrych zapachów, a także grzybów oraz roztoczy. Pełen pakiet detailingowy skierowany do wnętrza potrafi kosztować 1000 - 1500 złotych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA