REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną dziecka?

Dota Szymborska
Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z dzieckiem sprawdźmy jak znosi jazdę autem, odwiedźmy znajomych czy też przejedźmy się za miasto. Fot. Newspress
Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z dzieckiem sprawdźmy jak znosi jazdę autem, odwiedźmy znajomych czy też przejedźmy się za miasto. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy dobrze znosi podróż samochodem, choroba lokomocyjna dotyka również najmłodszych. Jest kilka sprawdzonych sposobów, aby sobie z nią poradzić.

Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z dzieckiem sprawdźmy jak znosi jazdę autem, odwiedźmy znajomych czy też przejedźmy się za miasto. Niektóre dzieci dobrze znoszą jazdę w mieście gdyż mogą obserwować przez szybę ciekawe rzeczy. Gdy wjeżdżamy jednak poza teren zabudowany i maluch nie widzi nic ciekawego zaczynają się problemy. Jeżeli nasze krótsze przejażdżki pokazały, że maluch choruje, jest marudny albo wymiotuje, należy pomóc dziecku w walce z chorobą lokomocyjną.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

Choroba lokomocyjna to nic innego, jak brak zgodności sygnałów wzrokowych z tymi przekazywanymi przez błędnik, który jest narządem równowagi. Widząc przesuwające się w czasie jazdy otoczenie, nasz mózg rejestruje, że ciało jest w ruchu. W czasie jednostajnej jazdy jednak takiej informacji nie przekazuje błędnik. Na tą różnicę czuły mózg reaguje właśnie chorobą lokomocyjną: złym samopoczuciem, zmęczeniem, a nawet nudnościami i wymiotami.

Odwracanie uwagi, uspokajanie dziecka

Ciężko odwracać uwagę noworodka, lecz w przypadku niemowlaka jesteśmy w stanie zapewnić mu dodatkowe „atrakcje“ w czasie jazdy. Maluch, któremu się nudzi zdecydowanie szybciej ma mdłości, gdy natomiast jest zajęty czasem zapomina o swojej przypadłości. Jeżeli pomimo naszych starań dziecko zwymiotuje, szybko zmieńmy ubranka, uprzątnijmy auto i co najważniejsze nie miejmy do malucha pretensji, przecież nie robi tego specjalnie! Uspokójmy dziecko, mówmy spokojnym głosem, znajdźmy jakąś wspólną zabawę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak podróżować z niemowlakiem?

Częste postoje

Jeżeli wiemy, że nasz maluch źle się czuje w aucie nie pozostaje nam nic innego jak częste postoje. Gdy tylko widzimy pierwsze oznaki, że nasze dziecko nie czuje się dobrze zatrzymajmy auto, otwórzmy okna, jeżeli to możliwe wyjdźmy z auta. Z pewnością takie postoje wydłużą naszą podróż, lecz uda się nam zapobiec wymiotom i poprawimy samopoczucie dziecka. Pamiętajmy by zatrzymywać się zawsze na poboczu lub w miejscach do tego wyznaczonych.

Odpowiedni fotelik

Dziecko cierpiące na chorobę lokomocyjną w czasie jazdy autem nie powinno leżeć, gdyż wtedy szybciej może poczuć się słabo. Warto też sprawdzić czy pasy nie naciskają na brzuszek maluszka. Ważne by maluch był dobrze przypięty, lecz jednocześnie mógł siedzieć wygodnie.

Często, gdy zadbamy o komfort jazdy malucha niepotrzebne okażą się leki na chorobę lokomocyjną.

Jak pokazują doświadczenia rodziców podróżujących z dziećmi maluch powinien coś „przekąsić“ przed podróżą. Ważne by dziecko nie wsiadało do auta ani z zupełnie pustym żołądkiem ani też przejedzone. Nie prawdą jest, że gdy maluch nic nie zje nie będzie chorował w aucie, a brak pokarmu i płynów w żołądku może szybciej doprowadzić do odwodnienia. W czasie podróży nie należy podawać dzieciom jedzenia, najlepszym rozwiązaniem jest zakaz jedzenia w aucie! Maluch powinny dostawać tylko napoje, najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

Leki przeciw chorobie lokomocyjnej

REKLAMA

Jeżeli pomimo naszych starań maluch wciąż czuje duży dyskomfort w czasie jazdy autem warto sięgnąć po odpowiednie leki. Jednak, co ważne w przypadku dzieci wcześniej zasięgnijmy porady lekarza pediatry. Nie wszystkie leki bez recepty nadają się dla naszego malucha.

Najpopularniejsze leki na chorobę lokomocyjną, takie jak Aviomarin czy Diphergan, nie mogą być stosowane u dzieci poniżej - odpowiednio - drugiego i jednego roku życia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem pediatrą przed podaniem ich swemu dziecku!

Zobacz również serwis: Dziecko w podróży

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA