Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, istnieje możliwość zaliczania wydatków dotyczących wymienionego samochodu do kosztów prowadzonej przez Państwa klientkę działalności gospodarczej. Prawa tego nie ogranicza fakt, że Państwa klientka nie posiada uprawnień do kierowania tym samochodem.
REKLAMA
Zobacz też: Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT
Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej są m.in. wydatki ponoszone przez podatników na używanie samochodu. Możliwość kwalifikowania tego rodzaju wydatków do kosztów nie została przez ustawodawcę uzależniona od posiadania przez podatnika prawa jazdy. Samochód może być prowadzony przez inną osobę posiadającą prawo jazdy. W opisanym przypadku taką osobą może być mąż Państwa klientki. A zatem fakt, że klientka Państwa biura nie posiada prawa jazdy, nie wyłącza możliwości zaliczania przez nią wydatków dotyczących tego samochodu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez nią firmy.
Zobacz też: Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?
REKLAMA
W opisanym przypadku Państwa klientka może zaliczyć samochód, o którym mowa w pytaniu, do środków trwałych i go amortyzować. Może również zdecydować się na niezaliczanie tego samochodu do środków trwałych. Wadą tego rozwiązania - poza wyłączeniem możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych - jest konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu samochodu (art. 23 ust. 1 pkt 46 oraz art. 23 ust. 5 updof).
PODSTAWA PRAWNA art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA