Jakie przepisy drogowe obowiązują w Paragwaju?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy
Pobyt do 90 dni w celach turystycznych nie wymaga od nas posiadania wizy. Aby dostać się na terytorium kraju, potrzebny jest jedynie paszport z 6-miesięcznym terminem ważności. Na granicy spodziewajmy się konieczności okazania biletu powrotnego oraz odpowiednich środków, wystarczających nam na pokrycie kosztów wyjazdu.
REKLAMA
Na wwóz większych kwot niż 9999 USD należy posiadać zezwolenie. W Paragwaju istnieją obostrzenia celne dotyczące wwozu broni, leków czy chronionych gatunków fauny lub flory.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?
Przepisy drogowe
REKLAMA
Podróżowanie samochodem po Paragwaju nie należy do najłatwiejszych zadań a dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, iż tylko 25 % dróg w kraju jest asfaltowych, reszta to drogi o ciężkiej nawierzchni do jazdy. Po drugie, zgodnie z południowoamerykańską „tradycją”, kierowcy nie są zbyt przywiązani do obowiązujących przepisów drogowych, co skutkuje niebezpieczeństwem na drodze. Do Paragwaju dochodzi kilka głównych dróg z sąsiadujących krajów Ameryki Południowej: dwie z Brazylii, trzy z Argentyny i jedna z Boliwii.
Drogi biegnące z Sao Paulo i Rio de Janeiro do Asuncion są w naprawdę dobrym stanie – są asfaltowe i dość bezpieczne. Jeżeli zdecydujemy się na przejazd samochodem z Buenos Aires do Paragwaju to spodziewajmy się dobrej drogi. Problemem na tej trasie jest rzadkie występowanie stacji benzynowych, więc należy rozpocząć podróż z pełnym bakiem i dobrze rozplanowywać przystanki.
W Paragwaju należy jeździć przez całą dobę na światłach tylko na drogach krajowych tzw. rutas. Obowiązek ten nie dotyczy małych , wiejskich dróg. W Paragwaju panuje obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. W składzie naszego wyposażenia obowiązkowo musi się znaleźć : apteczka pierwszej pomocy, dwa trójkąty ostrzegawcze oraz gaśnica. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 40 km/h, na drogach krajowych – 80 km/h. Zdarza się, że na niektórych obszarach miejskich możemy poruszać się 50,60 km/h a na „rutas” możemy osiągać prędkość 110 km/h, jeśli znaki nie informują inaczej. Poza tym, w Paragwaju odczuwalny jest brak znaków drogowych.
Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Birmie?
Atrakcje
W stolicy ujrzymy nowoczesne miasto o dość zniszczonych zabytkach, które uległy zniszczeniu podczas działań wojennych 1864-70. Miasto jest rozwinięte turystycznie, rokrocznie przybywa tutaj tysiące turystów z całego świata. W Puerto Stroessner – ważnym ośrodku miejskim będziemy mogli zrobić zakupy w największej strefie wolnocłowej w Ameryce Łacińskiej. W pobliżu miasta ulokowane są wodospady z Iguazu, które stanowią nie lada atrakcję dla wszystkich przybyłych.
REKLAMA
REKLAMA