Gwatemala
REKLAMA
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przepisy miejscowe nie określają, jaką kwotę należy mieć na każdy dzień pobytu. Przy przylocie należy opłacić podatek wjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości 35 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat.
Przepisy celne
Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.
Przepisy prawne
Zabronione jest posiadanie leków psychotropowych i narkotyków, o ile nie są przepisane przez lekarza.
Meldunek
Na granicy należy wypełnić kwestionariusz migracyjny, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić, oraz miejsca zakwaterowania.
Ubezpieczenie
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane. Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne, które uprawnia do bezpłatnego korzystania z najlepszych klinik prywatnych – koszt ubezpieczenia dwutygodniowego ASISTUR CARD wynosi ok. 10 USD. Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie.
Zobacz też: Malawi
Szczepienia, służba zdrowia
Szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują. Szczepienia ochronne nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach. Wizyta lekarska kosztuje 20–50 USD, za dobę w szpitalu trzeba zapłacić 50–100 USD.
Informacje dla kierowców
Należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Jak w większości krajów tej strefy, możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT (www.visitguatemala.com).
Zobacz też: Rumunia
Bezpieczeństwo
Wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Ostrzega się przed podróżowaniem, zwłaszcza nocą, mało uczęszczanymi drogami, samotnymi spacerami po zapadnięciu zmroku, noszeniem przy sobie gotówki i biżuterii. Należy strzec się złodziei kieszonkowych, zwłaszcza na dworcach autobusowych. Nie powinno się nosić przy sobie paszportu, polecamy pozostawianie dokumentów w bezpiecznym miejscu (sejf hotelowy) i posługiwanie się fotokopią. W całym kraju czynny jest telefon alarmowy dla turystów (nr tel. 1500) z wielojęzyczną obsługą.
Przydatne informacje
- Bardzo przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka angielskiego jest dość rzadka.
- W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Gwatemali. Szczegółowe informacje można uzyskać w ambasadzie tego kraju w Berlinie (tel. 0049 30 206 43 63) i w Moskwie (tel. 0070 95/238 22 14).
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Gwatemala podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w San José (Kostaryka). W Gwatemali rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Ciudad de Guatemala
Waluta: quetzal (GTQ), 1 GTQ = 100 centavos; 1 USD = 7,70 GTQ
Język urzędowy: hiszpański
Źródło: MSZ
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.