REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem w Demokratycznej Republice Konga

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Samochodem w Demokratycznej Republice Konga. Czyli co powinien wiedzieć kierowca?

Po trwającej ponad pięć lat wojnie domowej sytuacja polityczna w Demokratycznej Republice Konga [dalej: DRK] pozostaje niestabilna. W prowincjach Orientale i Maniema, Equateur, Kasa Orientale, Kasa Occidentale i Katanga działają grupy zbrojne i rebelianci. Okresowo dochodzi do potyczek zbrojnych. Z tego powodu odradza się podróżowanie w te rejony.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Wymagany jest przynajmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą – dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią (zdarzały się przypadki niehonorowania wiz wydanych przez Ambasadę DRK w Warszawie). Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie. Należy pamiętać, że turyści mający w paszporcie wizę rwandyjską, wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do DRK.

Zobacz też: Chile

Przepisy celne

Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Przy wwozie urządzeń elektronicznych (np. komputer osobisty, telefon satelitarny) władze żądają informacji na temat prze¬znaczenia tego sprzętu. Zgodnie z miejscowymi przepisami można wywieźć do 10 000 USD. Nie wolno wywozić miejscowej waluty oraz drogocennych kamieni (szczególnie diamentów i brylantów).

Meldunek

Turyści podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Ponadto po przyjeździe do Kinszasy obywatele z krajów Unii Europejskiej ze względu na bezpieczeństwo powinni zarejestrować się w swoich przedstawicielstwach dyplomatycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych.

Szczepienia, służba zdrowia

Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Do najczęściej występujących chorób należą malaria i dur brzuszny. Należy unikać spożywania żywności niewiadomego pochodzenia; woda nadaje się do picia dopiero po przefiltrowaniu i przegotowaniu. Służba zdrowia jest na niskim poziomie, dostępne są tylko podstawowe usługi medyczne. Wizyta u lekarza kosztuje 25–50 USD, a dzień pobytu w szpitalu 100–250 USD.

Zobacz też: Białoruś

Informacje dla kierowców

Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie respektują przepisów ruchu drogowego, większość pojazdów jest w złym stanie technicznym (brak hamulców, oświetlenia). W razie kolizji należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.

Podróżowanie po kraju

Podróżowanie po kraju jest bardzo trudne. Na wyjazd do interioru należy uzyskać zgodę władz administracyjnych. Infrastruktura drogowa Konga jest słabo rozwinięta. Większość dróg jest przejezdna tylko dla samochodów terenowych. Na drogach często spotyka się posterunki wojskowe. Żołnierze podczas kontroli domagają się pieniędzy, papierosów itp. Nie zaleca się wyjazdów poza Kinszasę. Należy także unikać dzielnic położonych na przedmieściach i samotnego podróżowania. W miarę sprawnie funkcjonuje komunikacja lotnicza. Bilet na trasie Kinszasa–Lubumbashi–Kinszasa kosztuje ok. 600 USD.

Bezpieczeństwo

W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa w stolicy znacznie się obniżył. Wzrosła liczba na¬padów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta.

Przydatne informacje

  • Wewnątrz kraju są problemy z zaopatrzeniem w paliwo, wszędzie często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej;
  • W miastach ok. godziny 8.00 i 18.00 odbywa się ceremonia wciągania i opuszczania flagi państwowej – wstrzymywany jest wówczas ruch pieszy i kołowy, obowiązuje zakaz fotografowania;
  • W większych sklepach i lepszych restauracjach można płacić dolarami. Akceptowane są tylko banknoty nowych edycji (z tzw. dużymi głowami). Bilon nie jest używany;
  • Brak możliwości posługiwania się kartami kredytowymi;
  • Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski powinien zostać potwierdzony 2–3 doby przed odlotem;
  • W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów;
  • Przyjeżdżający do DRK powinien znać choć trochę język francuski. Język angielski jest nieprzydatny w kontaktach z administracją i z miejscową ludnością.

Stolica: Kinszasa,
Waluta: frank kongijski (CDF), 1 CDF = 100 centymów,
Język urzędowy: francuski.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA