REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bahrajn

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Wiza przepisy wjazdowe

REKLAMA

REKLAMA

Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wjazdowa wiza turystyczna jednokrotna jest ważna przez jeden miesiąc od daty jej wydania (na czas pobytu do siedmiu dni), a wjazdowa wiza pobytowa jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty jej wystawienia (na czas pobytu do trzydziestu dni). Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie. Wizę turystyczną lub pobytową można także uzyskać bezpośrednio na lotnisku w Manamie. Każdy rodzaj wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsora, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lub instytucji w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz: jest to niezbędne z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego, że otrzymają oni wizę na lotnisku w Manamie. Cudzoziemcy przybywający w celach handlowych otrzymują 72-godzinną wizę wjazdową (za okazaniem biletu powrotnego lub biletu na dalszą trasę) bezpośrednio na lotnisku, bez dodatkowych formalności. Na lotnisku można również uzyskać jednokrotną wizę tranzytową ważną 48 godzin. Wymagana jest wtedy ważna wiza pobytowa kraju docelowego. Pobyt na podstawie trzymiesięcznej wizy pobytowej można przedłużyć maksymalnie o dalsze trzy miesiące w departamencie imigracyjnym MSW Bahrajnu. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Odmienne przepisy wizowe obowiązują cudzoziemców, którzy przybyli w celu podjęcia pracy zarobkowej bądź są partnerami handlowymi lub inwestycyjnymi zarówno prywatnych, jak i państwowych przedsiębiorstw w Bahrajnie.

Władze Bahrajnu nie stosują ograniczeń co do wwozu i wywozu środków płatniczych. Nie ma obowiązku udokumentowania kwoty minimalnej na każdy dzień pobytu. Nie wymaga się też okazywania biletu powrotnego.

Przepisy celne

Obowiązuje zakaz wwozu wydawnictw pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Meldunek

Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców powiązany jest z procedurą wizową: wniosek wizowy zawiera dokładne dane sponsora oraz jego aktualny adres i jest jednocześnie formą meldunku.

Ubezpiecznie

Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane w Bahrajnie.

Szczepienia, służba zdrowia

W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Wiza pobytowa uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach państwowych. Posiadacz wizy turystycznej może korzystać jedynie z usług prywatnych ośrodków zdrowia. Koszt wizyty wynosi od 19 do 80 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 200 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są szeroko dostępne bez recepty.

Informacje dla kierowców

Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.


Podróżowanie po kraju

Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

Bezpieczeństwo

Nie odnotowuje się większych zagrożeń przestępczością pospolitą. Ostrożność należy zachować w dzielnicach zamieszkiwanych przez pracowników niewykwalifikowanych oraz w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

Przydatne informacje

  • Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana);
  • Podczas ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na kwestie ubioru;
  • Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika. Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego rekomendowane są podróże na wyspę w grupach zorganizowanych;
  • Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach;
  • W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 8 BD (22 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień;
  • Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych;
  • Bahrajn podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuwejcie.

Stolica: Manama
Waluta: dinar Bahrajnu (BD);
1 BD = ok. 2,65 USD; 1 USD = 0,38 BD
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA