Salwador
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien zachowywać ważność w dniach wjazdu i wyjazdu. Turysta powinien dysponować kwotą 150 USD na każdy dzień pobytu. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje przy wyjeździe opłata lotniskowa w wysokości 30 USD. Opłata za przekraczanie granicy lądowej wynosi ok. 3 USD.
Przepisy celne
Brak szczególnych regulacji prawnych co do wwożenia, wywożenia i wymiany pieniędzy. Przy wwozie większych kwot należy udokumentować źródło ich pochodzenia. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Przepisy prawne
Za posiadanie do 2 g narkotyków grozi kara od 1 roku do 3 lat więzienia, która może być zastąpiona grzywną lub pracami na cele publiczne. Za posiadanie ponad 2 g grozi kara od 10 do 15 lat więzienia. Za udowodniony handel narkotykami przewiduje się karę od 10 do 25 lat więzienia.
Meldunek
Cudzoziemców obowiązuje meldunek, tj. rejestracja w Generalnej Dyrekcji Migracyjnej (w celach statystycznych).
Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane.
Szczepienia, służba zdrowia
Nie występują zagrożenia epidemiologiczne, nie są też wymagane szczepienia. Zalecana jest jednak ostrożność przy piciu wody i spożywaniu miejscowych potraw, by nie nabawić się chorób przewodu pokarmowego. Opieka medyczna dostępna jest w miastach. Koszt wizyty lekarskiej w publicznych zakładach zdrowotnych wynosi 10–20 USD, w prywatnych 25–40 USD. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 40 USD (w prywatnym 160–250 USD).
Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe; przy pobytach nie przekraczających 90 dni honorowane jest polskie prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.
Bezpieczeństwo
Wysokie zagrożenie przestępczością. W Salwadorze działają bezwzględne gangi młodzieżowe; na porządku dziennym są napady rabunkowe z bronią w ręku. Turyści nie są w Salwadorze głównym celem przestępców, tak jak w Kostaryce, ale należy zachować daleko idącą ostrożność i unikać sytuacji konfliktowych.
Przydatne informacje
• Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki: www.elsalvadorturismo.gob.sv;
• Transferów bankowych można dokonywać za pośrednictwem znanych banków międzynarodowych;
• Komentarze na temat polityki wewnętrznej kraju nie są mile widziane;
• Zalecane jest ścisłe przestrzeganie miejscowego prawa;
• W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Salwadoru.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Ambasadzie Salwadoru w Berlinie (tel. 004930/ 206 46 60).
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Salwador podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w San José (Kostaryka). W San Salwador rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: San Salwador
Waluta: dolar USA (USD)
Język urzędowy: hiszpański
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.