REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.

Meldunek

Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych w ciągu 72 godzin.

Szczepienia, służba zdrowia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Przy wjeździe wymagane jest posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciw żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciw cholerze, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Występuje malaria, a w okresie pory deszczowej – cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia oferuje niski poziom usług, brak infrastruktury szpitalnej.

Podróżowanie po kraju, bezpieczeństwo

Z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, akcje rebeliantów – zwłaszcza na wschodzie kraju, na granicy z Sudanem – należy w miarę możliwości unikać podróży poza stolicę. Podczas podróży po kraju trzeba zachować ostrożność. W razie wypadku samochodowego należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe. Zaleca się podróż w konwoju – w kilka samochodów. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta, w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej; najlepiej poruszać się pojazdami terenowymi. W zasadzie wszędzie mogą występować trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Działa kilka prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju.

Przydatne informacje

  • Przy planowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne warunki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. Klimat jest dość zróżnicowany (np. pora deszczowa na południu trwa od marca do października, w centrum od lipca do września).
  • Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Czad podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Trypolisie (Libia).

Stolica: Ndżamena
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów;
1 EUR = ok. 650 XAF
Język urzędowy: francuski, arabski

Uwaga: W związku z niebezpieczną sytuacją w Republice Czadu, wywołaną walkami wewnętrznymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami, MSZ zdecydowanie odradza obywatelom polskim jakiekolwiek wyjazdy do tego kraju.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA