Czarnogóra
REKLAMA
REKLAMA
W wyniku referendum niepodległościowego i zerwania dotychczasowej federacji z Serbią Czarnogóra proklamowała niepodległość 3 czerwca 2006 r.
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
Obowiązuje decyzja władz Serbii i Czarnogóry z 30 maja 2003 r. o zniesieniu wobec obywateli RP obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. W Czarnogórze są dwa lotniska przyjmujące samoloty z turystami: w Podgoricy (ok. 60 km od morza) i Tivacie (nad samym morzem).
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.
Ubezpieczenie
Od kierowców nie wymaga się wykupienia na granicy specjalnego ubezpieczenia OC – obowiązuje jedynie zielona karta.
Szczepienia, służba zdrowia
W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest bezpłatna, ale jest na niskim poziomie. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) tylko w nagłych przypadkach, i to za opłatą. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 50 do 100 EUR. Apteki są nieźle zaopatrzone, ale zaleca się, by podróżni wzięli ze sobą niezbędne leki.
Informacje dla kierowców
Na szosach Czarnogóry obowiązuje maksymalna prędkość do 90 km/godz. Nie ma płatnych autostrad; opłata w wysokości 2,5 EUR obowiązuje (wszystkich) jedynie za przejazd tunelem „Sozina” (od Podgoricy w kierunku morza). Cena 1 l benzyny wynosi ok. 1,2 EUR.
Podróżowanie po kraju
Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, wymagającym ostrożnej jazdy. Stan dróg jest kiepski. Mimo zabezpieczeń poboczy często można spotkać na drodze kamienie. Transport lokalny na trasach nadmorskich jest w miarę tani, sprawny i bezpieczny.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobne jak w innych państwach. W nadmorskich miejscowościach turystycznych, przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, można czuć się bezpiecznie.
Przydatne informacje
- Z kart kredytowych można korzystać w hotelach, bankomatach, hipermarketach itd. W małych sklepach bywają z tym problemy.
- W ciągu dnia zdarzają się niekiedy przerwy w dostawach prądu, a co za tym idzie – w dostawach wody. Poziom cen usług i żywności – zbliżony do polskiego.
- Do czasu otwarcia przedstawicielstwa RP w Czarnogórze (planowane w 2007 r.) opiekę nad obywatelami polskimi sprawuje konsul w Belgradzie (patrz: SERBIA).
Centrum administracyjne: Podgorica
(stolica konstytucyjna: Cetinje)
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: serbski
(w pisowni jekawskiej; pismo – łacińskie)
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.