REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Karta stałego pobytu musi być odnawiana corocznie (opłata ok. 300 USD). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 20 USD.

Przepisy celne i prawne

Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy przewozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków są karalne. Zwrot podatku VAT następuje wyłącznie w przypadku uzyskania numeru ewidencji podatkowej i książeczki zwrotu podatku.

Meldunek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

W Zambii nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych światowych towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na głównych przejściach granicznych), wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych.

Szczepienia, służba zdrowia

Szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Polecanym lekiem profilaktycznym jest mefloquine. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do Zimbabwe lub RPA.

Informacje dla kierowców

Krajowe prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Liczne są przypadki wymuszania łapówek przez funkcjonariuszy policji za wyimaginowane przewinienia drogowe.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku. Komunikacja liniami autobusowymi jest bezpieczna.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Służby policyjne są mało skuteczne. Zaleca się ograniczenie poruszania się pieszo po mieście.

Święta

Obchodzone są święta katolickie, muzułmańskie i lokalne.

Przydatne informacje:

  • W bankach i kantorach (centrum handlowe Manda Hill w Lusace) można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.
  • Urzędy pracują w godzinach 8.00–16.00.
  • Sieć sklepów jest słabo rozwinięta (czynne od 8.00 do 17.00), natomiast w Lusace są dwa centra handlowe, Manda Hill i Arcadia, z dużą ofertą towarów, głównie z RPA.
  • Doba hotelowa kosztuje 100–200 USD. Miejsca nocle¬gowe o niż¬szym standardzie – ok. 40 USD.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zambii podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare (Zimbabwe). W wielu miastach i wioskach Zambii działają polskie misje katolickie. W Lusace działa honorowy konsulat generalny RP.

Stolica: Lusaka
Waluta: kwacha (ZMK), 1 ZMK = 100 ngwee;
1 USD = 3500 ZMK (grudzień 2006 r.)
Język urzędowy: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA